Tenisový zväz nepovažuje rozhodnutie súdu za prehru: Stanovy SOV sú zlé

Igor MoškaIgor Moška Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne zamietol žalobu štyroch slovenských športových zväzov proti záverom 44. valného zhromaždenia Slovenského olympijského výboru, ale Igor Moška to z pozície generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu, jednej z kvarteta zainteresovaných organizácií (aj Slovenský futbalový zväz, Slovenský zväz cyklistiky a Slovenský zväz hádzanej), nepovažuje za prehru.

"Nie, v žiadnom prípade. Bolo treba jednoznačným spôsobom dať najavo, že sú tu športové subjekty, ktoré si ctia dodržiavanie základných právnych noriem a na obranu pravidiel sú ochotné ísť do vážneho sporu a obetovať nemalé finančné prostriedky," povedal Moška pre spravodajstvo STZ.

Ku kauze, o ktorej výsledku informoval prezident SOV František Chmelár, Moška uviedol: "Podstatou celého sporu, ktorý dnes SOV interpretuje ako svoje víťazstvo a ´vyhodené peniaze´, je veľmi zle pripravené valné zhromaždenie SOV, na ktorom sa volil predseda SOV a VV SOV. Je nesporný fakt, že olympijské zväzy nemali vo voľbách väčšinu a napriek našim upozorneniam bola porušená Olympijská charta i samotné stanovy SOV."

Slovenský olympijský výbor prostredníctvom svojho generálneho sekretára Jozefa Libu vyčíslil celkové náklady všetkých zúčastnených strán približne na 50 000 eur.

"Podľa výkladu právnikov umožňovali stanovy SOV riešiť takéto spory na civilnom súde alebo CAS. Uprednostnili sme CAS, pretože je to športový súd a koná rýchlo. Aj keď je veľmi drahý. Právnici nás upozornili, že ak SOV bude chcieť robiť obštrukcie vzhľadom na nejednoznačné stanovy SOV, môže rozhodnutiu na CAS zabrániť. Čo sa, žiaľ, aj stalo. SOV sa nepostavil k sporu čestne. Nechcel rozhodnúť spor v rámci fair play: nech rozhodne uznávaná športová autorita, kto má v spore pravdu. SOV chcel, aby CAS spor nerozhodol, pretože sa bál verdiktu, ktorý by s veľkou pravdepodobnosťou dal za pravdu nám. Poslal nás de facto na civilný sud," vyhlásil Moška, ale zavrhol túto možnosť: "Trvalo by to veľmi dlho a SOV nám dal v jednej dôležitej veci za pravdu aprílovou úpravou stanov, podľa ktorej už hlasovaciu väčšinu majú zväzy olympijských športov."

Chmelár volal po riešení podobných sporov v rámci športového hnutia. "Veľmi dobre vie, že CAS priamo povedal, že zväzy sa nemohli odvolať na žiadnu inú domácu športovú autoritu len na CAS alebo civilný súd. Treba sa ho spýtať, prečo nechcel, aby spor vyriešil za 6 mesiacov CAS, ale domáci civilný súd, ktorý môže trvať roky. Ak bol presvedčený o svojej pravde, mal nechať rozhodnúť CAS. K tomu stačil súhlas SOV. Ten však SOV nedal," povedal Moška a smerom do budúcnosti doplnil: "Športovému hnutiu sme vyslali veľmi dôležitý signál, že nedodržiavaniu pravidiel sa nebudeme mlčky prizerať a ozveme sa, ak sa dejú veci, ktoré nie sú v poriadku. Budeme sa snažiť dať do súladu s Olympijskou chartou počet zväzov v olympijských športoch na Slovensku, pretože MOV ich má 35 a my ich v SOV stále máme 38. Aj tento náš spor ukázal, že existujúce stanovy SOV sú zlé, nejednoznačne riešia niektoré dôležité veci a treba ich po dôkladnej diskusii v športovom hnutí aj na základe aktuálneho rozhodnutia CAS opraviť. O to sa budeme aktívne snažiť."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy