Chárov Boston šlapal ako hodinky: Pittsburghu nastrieľal šesť gólov!

Dennis Seidenberg a Jarome IginlaDennis Seidenberg a Jarome Iginla Zdroj: SITA

PITTSBURGH - Hokejisti Bostonu Bruins vedú vo finále Východnej konferencie NHL nad Pittsburghom už 2:0. Na jeho ľade zvládli aj druhý súboj a po výhre 3:0 v prvom, tentoraz "tučniakov" deklasovali pomerom 6:1.

Hostia sa už po 28 sekundách ujali vedenia, keď chybu Crosbyho využil Marchand na otvorenie skóre. V 15. min pridal druhý gól do siete "tučniakov“ Horton a o necelé dve minúty už bolo 3:0 pre hostí po strele lídra bodovania v play-off Krejčího. Brankár Pittsburghu Vokoun to vzdal a nechal sa vystriedať Fleurym. V poslednej minúte prvej tretiny videli diváci dva góly, keď najskôr Brandon Sutter vykresal iskierku nádeje pre domácich, ale deväť sekúnd pred sirénou ju opäť sfúkol Marchand. V druhej tretine sa viac bránilo a tribúny márne čakali na zmenu skóre. Hneď v 27. sekunde záverečnej časti hry sa presadil Bergeron a skóre uzavrel v predposlednej minúte Boychuk.

Slovenský kapitán "medveďov" Zdeno Chára nebodoval, ale počas svojho pobytu na ľade (24:25) zaznamenal jeden plusový bod a jednu strelu a zblokoval štyri pokusy domácich.

"Tento zápas bol otrasný. Neexistuje iný spôsob, akým to opísať," vyhlásil Crosby, ktorý zostal dlžný svojej povesti rovnako ako ďalšie pittsburské hviezdy. "Je to frustrujúce. Prehrať takýmto spôsobom nikto nemá rád. Neurobili sme nič, čím by sme si zaslúžili vyhrať. Od úvodu sme hrali s nimi naháňačku. Nie sú to dobré pocity, na tento zápas musíme čo najrýchlejšie zabudnúť," uviedol pre zámorské médiá.

Tréner "tučniakov" Dan Bylsma síce pomerne skoro vystriedal Vokouna, v českom brankárovi však podľa neho hlavná chyba nebola: "Nemyslím si, že by mal vinu na tých troch inkasovaných góloch. Ťažko sa hodnotí jeho výkon, keď musel čeliť toľkým prečísleniam a brejkom. Prestali sme sa držať nášho systému, odchýlili sme sa od našej hry. Opäť sme sa nechali rýchlo zlomiť a po druhom inkasovanom góle sme úplne stratili kontrolu nad dianím na ľade."

"V zápase sme jasne dominovali. Naša defenzíva fungovala skutočne skvele, neposkytli sme im veľa šancí," poďakoval sa spoluhráčom fínsky brankár Bostonu Tuukka Rask.

Náskok 2:0 zo súperovho klziska sa zdá byť rozhodujúci, posledných 16 tímov v konferenčnom finále zakaždým pretavilo takéto vedenie do postupu. Pravda, Penguins už raz dokázali manko 0:2 zmazať a bolo to práve proti Bostonu. V roku 1991 rovnako vo finále Východnej konferencie otočili sériu s Bruins z 0:2 na 4:2 a následne v súboji s Minnesotou vybojovali svoj prvý Stanleyho pohár.

"Ďalší zápas bude zrejme tým najdôležitejším. Ak súper uspeje, dostane sa späť do hry. Musíme podať opäť stopercentný výkon a skoncentrovať sa od úvodu na zápas," dodal Marchand.

Tretí zápas je na programe vo štvrtok 6. júna o 02.00 h SELČ.

Pittsburgh Penguins - Boston Bruins 1:6 (1:4, 0:0, 0:2) - stav série 0:2
Góly: 20. B. Sutter (M. Cooke, P. Martin) - 1. B. Marchand, 15. Horton (Krug), 17. Krejčí (Horton, Lucic), 20. Marchand (P. Bergeron, Jágr), 41. P. Bergeron (Jágr, Boychuk), 59. Boychuk (S. Thornton, G. Campbell)

• Zdroj: TASR, SITA