Španielski mladíci obhájili triumf na ME, vo finálovej prestrelke pokorili Taliansko

Španielski mladíci triumfovali na majstrovstvách EurópyŠpanielski mladíci triumfovali na majstrovstvách Európy Zdroj: SITA

JERUZALEM - Španielski futbaloví reprezentanti do 21 rokov obhájili na majstrovstvách Európy zlaté medaily spred dvoch rokov. Vo finálovom zápase na štadióne Teddy Stadium v izraelskom Jeruzaleme vyhrali nad Talianskom 4:2.

Najväčšiu zásluhu na štvrtom triumfe mladých Španielov v histórii má barcelonský ofenzívny stredopoliar Thiago Alcantara, ktorý v prvom polčase zaznamenal hetrik.

V repríze seniorského finále z posledných ME sa diali veci hneď v úvode duelu. Už v 6. minúte ušiel po ľavom krídle najlepší strelec Španielov na šampionáte Morata a po jeho centri otvoril hlavou skóre Thiago Alcantara. Taliani však v súboji s favorizovaným tímom, ktorého dres obliekajú už hviezdy seniorských klubových tímov De Gea, Alcántara, Tello, či Isco, odpovedali bleskovo. Dlhý pas Donatiho si v 10. minúte perfektne spracoval Immobile a oblúčikom ponad brankára Manchesteru United De Geu vyrovnal. Španieli však boli v prvom polčase herne i strelecky aktívnejší a zaslúžene išli do vedenia. Po polhodine hry si Alcántara spracoval v šestnástke loptu na prsiach a vrátil svojmu tímu vedenie. Hetrik zavŕšil o sedem minút neskôr, keď premenil pokutový kop.

Po zmene strán mali Španieli výhode ďalšej penalty, ktorú v 66. minúte premenil hviezdny útočník Málagy Isco. Taliani už stihli len skorigovať stav na 2:4, keď sa desať minút pred koncom riadneho času presadil Borini. Dvojgólový náskok si Španieli bez problémov postrážili a triumfovali na ME bez jedinej prehry.

Taliansko - Španielsko 2:4 (1:3)
Góly: 10. Immobile, 80. Borini – 6., 31. a 38. Alcántara (tretí z 11m), 66. Isco z 11m. Rozhodca: Jug (Slovin.), ŽK: Verratti, Regini, Caldirola, Crimi - Koke, Tello, Martínez.

Taliansko: Bardi - Donati, Bianchetti, Caldirola, Regini - Florenzi (58. Saponara), Rossi, Verratti (76. Crimi), Insigne - Borini, Immobile (58. Gabbiadini).

Španielsko: De Gea - Montoya, Bartra, Martínez, Moreno - Koke, Illarramendi, Alcántara - Tello (70. Muniain), Morata (80. Rodrigo), Isco.

"Sme skutočne šťastní. Nielen z víťazstva a titulu, ale aj zo spôsobu, akým sme to dosiahli. Tím ukázal súdržnosť a značnú silu. Práve kolektív je základ úspechu a to rozhodlo aj teraz. Individuality nikdy nedosiahnu najvyššie bez spoločného úsilia," povedal kouč Španielov Lopetegui.

"O osude finále rozhodli menšie skúsenosti mojich hráčov. V takýchto kľúčových zápasoch je faktor skúseností na nezaplatenie. Nemám čo vyčítať zverencom. Rozhodne ukázali kvalitu, ale, žiaľ, tá skúsenosť sa nedá nahradiť ničím," smútil kormidelník talianskeho výberu Devis Mangia.

Nasledujúce ME tejto vekovej kategórie sa uskutočnia v roku 2015 v Česku.

• Zdroj: TASR, SITA