Bratislavský extrémny zjazd vyhral Kolumbijčan, Polca vyčerpala príprava trate

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Kolumbijský horský cyklista Marcelo Gutierrez Villegas sa stal v sobotu víťazom Bratislava City Downhill 2013. Ako jediný spolu s druhým Novozélanďanom Mattom Walkerom absolvovali približne 600-metrovú trať z nádvoria Bratislavského hradu na Rybné námestie s prevýšením 80 metrov pod minútu. Villegas v čase 59,28 s, Walker s 59,82. Tretí skončil Brit Bernard Kerr (1:00,37), na piatom mieste úspešný slovenský reprezentant Filip Polc, vďaka ktorému sa toto príťažlivé "adrenalínové" podujatie uskutočnilo.

A práve vďaka nesmiernemu úsiliu, ktoré musel Polc vynaložiť, aby sa takého podujatie v Bratislave po 11 rokoch znova uskutočnilo (prvý raz v roku 2002), si vyžiadalo daň v jeho umiestení. "Je to super, ale veľa síl som vynaložil pri výstavbe tej trate i zabezpečení celého tohto podujatia. Bohužiaľ, nebola tá jazda taká ako u tých najlepších, ale je to špička v tomto športe. Takže, keď to beriem, že som spal len päť hodín, nebolo to najhoršie," povedal po pretekoch Filip Polc, ktorý sa po viacerých úpsechoch v mestských zjazdoch najmä v krajinách Južnej Ameriky predstavil opäť doma.

"Nie som zvyknutý takto tráviť deň pred pretekmi," dodal. Na druhej strane ho teší, že podujatie sa vydarilo. "To je ten najdôležitejší pocit a v tomto by som sa chcel realizovať po skončení svojej kariéry. Bol to môj sen dotiahnuť to aj domov. Už v roku 2002 sme mali podobné preteky a spraviť ďalší ročník bola veľká výzva a som veľmi rád, že sa to podarilo," uviedol. Do Bratislavy sa mu podarilo prilákať svetovú špičku, vrátane majstra sveta i víťazov pretekov Svetového pohára. "Podarilo sa nám pripraviť veľmi kvalitnú trať s viacerými skokmi, čo je mimoriadne atraktívne pre divákov. Som spokojný, že sa to dotiahlo do reality. Veľmi rád by som to v Bratislave robil každý rok. Trať sa tu dá stále zdokonaľovať, robiť ťažšie prekážky a verím, že budem mať šancu to usporiadať znova a že bude z toho krásna tradícia."

Do Bratislavy jeho osobným pričinením prišlo dvadsať kvalitných horských cyklistov z 9 krajín. Pikantériou bola prítomnosť majstra sveta z ČR Michala Prokopa, ktorý ale po zistení aká náročná je trať, radšej neštartoval. Odvaha ale nechýbala jedinej žene v štartovom poli Austrálčanke Tracey Hannahovej, ktorej čas ale na mužov nestačil a skončila predposledná, na 18. mieste. Za ňou skončil len Slovák Matej Vitko, ktorého na poslednú priečku odsúdil pád.

Dvasiatka pretekárov absolvovala predpoludním štyri tréningové jazdy, popoludní od 15.00 semifinále a na základe výsledkov z neho potom finále, do ktorého sa išlo od pretekára s najpomalším časom až po najrýchlejšieho. V semifinále Polc, skončil štvrtý, vo finále si semifinálový čas 1:02,77 vylepšil na 1:00,51.

Najbližšie sa Filip Polc predstaví v Bachledovej doline na enduro pretekoch počas ďalšieho víkendu a potom ho čakajú preteky vo Francúzsku.

Bratislavy City Downhill 2013 - výsledky:
1. Marcelo Gutierrez Villegas (Kol.) 95,28 s, 2. Matt Walker (N. Zél.) + 0,54, 2. Bernard Kerr (V. Brit.) + 1,09, 4. Tomáš Slávik (ČR) + 1,17, 5. Filip POLC (SR) + 1:23, 6. Edward Masters (N. Zél.) + 2,58,...13. Martin KNAPEC (SR) + 5,92, 14. Lukáš UČEŇ (SR) + 6,12, 15. Dodo JAVORNÍK (SR) + 6,69, 16. Tomáš LIŠKA (SR) + 7,04, 18. Matej VITKO (SR) + 23,57