Istanbul, Tokio alebo Madrid? Ktoré mesto bude dejiskom OH 2020?

V Buenos Aires sa rozhoduje o dejisku OH 2020V Buenos Aires sa rozhoduje o dejisku OH 2020 Zdroj: SITA

BUENOS AIRES - V argentínskej metropole Buenos Aires odštartoval predpoludním miestneho času sobotňajší program 125. zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru (MOV), na konci ktorého bude známe dejisko Hier XXXII. olympiády v roku 2020. Rozhodne sa o ňom medzi trojicou Istanbul, Tokio a Madrid.

Členovia MOV si na úvod programu vypočuli záverečné prezentácie kandidátskych miest, ktorých delegácie viedli turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, japonský premiér Šinzó Abe a španielsky korunný princ Felipe s premiérom svojej krajiny Marianom Rajoyom. Každé z troch kandidátskych miest malo vrátane odpovedí na otázky k dispozícii ešte približne 70 minút, aby presvedčilo o svojich prednostiach. Žreb rozhodol, že pôjdu v poradí Istanbul, Tokio a na záver Madrid.

Dejisko OH 2020 zvolia v tajnom hlasovaní členovia MOV, z ktorých 97 má oprávnenie voliť v prvom kole. Je medzi nimi aj úspešná slovenská strelkyňa Danka Barteková. Hlasovanie odštartuje približne o 20.45 SELČ, slávnostný ceremoniál vyhlásenia výsledkov je naplánovaný od 22.00 SELČ.

Turecký ministerský predseda Erdogan v sobotňajšej 45-minútovej prezentácii zdôraznil, že Istanbul pripraví hry s jasným posolstvom mieru a tolerancie. "Bude to významný, užitočný a silný odkaz nielen pre svet, ale najmä pre región, ktorý veľmi potrebuje mier. Žijeme v čase, keď náš región a celá planéta túžia po mieri," vyhlásil Erdogan. Kandidatúru jeho krajiny výrazne oslabili občianske nepokoje a policajné represálie v uliciach Turecka i ozbrojený konflikt a hroziace vojenské akcie v susednej Sýrii. Navyše, v uplynulých mesiacoch až 31 tureckých športovcov uviazlo v dopingovej sieti.

Istanbul sa v reakcii na kritiku predstavil pred členmi MOV ako "mesto tolerancie", ktoré zároveň zastupuje aj celý moslimský svet. "Je to mesto priateľstva a bratstva. V tomto kritickom období chceme z Istanbulu poslať do celého sveta silný mierový odkaz," zdôraznil turecký premiér. Šéf kandidatúry Istanbulu Hasan Arat si myslí, že pridelením hier by olympijské hnutie vyslalo jasný signál o snahe pomôcť rozvíjať celý región a prijať ho za svoj.

"Bola by to šanca posunúť veci dopredu v čase, keď svet potrebuje novú nádej," povedal Arat s tým, že Turecko a okolité krajiny si z hier zoberú inšpiráciu ako žiť v mieri a priateľstve. Hlavné mesto Turecka sa o organizáciu OH uchádza už piaty raz a opätovne hovorí o hrách, spájajúcich dva kontinenty - Európu a Áziu.

"Tokio nijako neovplyvnila nukleárna kríza po katastrofe v japonskej jadrovej elektrárni vo Fukušime, zdôraznil vo svojom prejave premiér "krajiny vychádzajúceho slnka" Šinzó Abe. "Dovoľte mi ubezpečiť vás, že všetko máme pod kontrolou. Táto udalosť nenapáchala a nikdy ani nenapácha žiadne škody v Tokiu. Neexistuje žiadne zdravotné riziko," uviedol. Prezident Japonského olympijského výboru Cunekazu Takeda presviedčal členov MOV, aby volili Tokio a budú mať garantované splnenie všetkých podmienok a stopercentný servis počas hier. Vyzdvihol tiež, že žiadny z japonských športovcov nemal v doterajšej histórii olympiád a paralympiád pozitívny dopingový test.

Hlavné mesto Japonska ako jediné z trojice kandidátov už OH usporiadalo, v roku 1964 sa skončili úspechom. Krajina privítala aj zimnú olympiádu v rokoch 1972 v Sappore a 1998 v Nagane. Tokio sa neúspešne uchádzalo aj o OH 2016, tentoraz ale bolo pred hlasovaním najvýraznejším favoritom. Hlavnou prednosťou kandidatúry sú krátke vzdialenosti medzi športoviskami, 85 percent z nich leží v okruhu do 8 km od olympijskej dediny. Plusom je aj finančná vyváženosť a stabilita projektu. "Správny partner v pravý čas," znelo motto Japoncov tesne pred voľbami. "Tokio je jedno z najbezpečnejších miest na svete," prízvukoval v prezentácii Abe s prísľubom zaplnených štadiónov počas hier.

Španielsky premiér Mariano Rajoy predstavil Madrid ako voľbu bezrizikových hier. Podľa neho hlboká hospodárska kríza krajiny postavila Madrid pred hlasovaním do skvelej pozície, pretože ponúka ekonomicky úspornú alternatívu, ktorá by sa mohla stať modelom pre budúce organizovanie hier. "Madrid 2020 má pravdepodobne najrozumnejšie a najzodpovednejšie postavený finančný plán v olympijskej histórii," povedal Rajoy s tým, že napriek problémom má Španielsko neoddiskutovateľne skvelé organizačné i finančné kapacity.

"Madrid ponúka bezpečnú, solídnu a spoľahlivú kandidatúru," adresoval španielsky premiér plénu MOV. Španielsko je podľa neho po škrtoch vo výdavkoch na najlepšej ceste k zotaveniu sa z krízy a olympijské hry môžu k napredovaniu krajiny iba pomôcť. Madrid sa o usporiadanie olympijských hier pokúša tretíkrát za sebou a nízky rozpočet vysvetľuje aj tým, že 80 percent športovísk už je postavených. Z 35 ich stojí už 28, tri sú v štádiu naplánovania a iba štyri je ešte nutné kompletne vybudovať. Madrid chce nadviazať na úspešné OH 1992 v Barcelone. Vo videoprezentácii plusy kandidatúry vyzdvihli aj operná hviezda Placido Domingo, popový hudobník Alejandro Sanz i herecká ikona Antonio Banderas. Starostka Madridu Ana Botellová sľubuje skvelú atmosféru v uliciach: "Olympiáda je oslavou nielen športu, ale aj života. A nikto si ho nevychutnáva a neoslavuje tak ako práve Španieli."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy