Hossa katom belasých, víťaznú sériu Slovana zrušil tromi bodmi!

Marcel Hossa pred bránkou JanusaMarcel Hossa pred bránkou Janusa Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava prehrali vo štvrtkovom zápase KHL v Slovnaft Aréne s lotyšským tímom Dinamo Riga 3:4 a prerušili tak sériu štyroch domácich víťazstiev.

"Belasí" viedli na začiatku druhej tretiny 2:0, v 31. minúte 3:1, no nádejný stav neudržali. Hostia v druhej polovici stretnutia tromi gólmi otočili skóre a slávili triumf. Zverenci trénera Rostislava Čadu tak nevyhrali nad Dinamom Riga ani v treťom vzájomnom meraní síl v KHL.
Slovan zakončí šesťzápasovú sériu domácich zápasov v pondelok 21. októbra, keď v Slovnaft Aréne privíta CSKA Moskva.

Zápasu prechádzala krátka ceremónia, keď si legenda slovenského hokeja a Slovana Bratislava Ján Starší oslavujúci jubilejných 80 rokov prevzal od domácich funkcionárov dres s číslom 80 a následne vhodil slávnostné buly. Po ňom sa začalo zostra, keď už v 50. sekunde sa ocitol v sľubnej pozícii Bukarts, ale šancou pohrdol. "Belasí" reagovali prečíslením 2 na 1, po ktorom Hudáček zblízka prestrelil bránku Dinama. V 10. minúte mohol otvoriť skóre J. Mikúš, no po pase Bartoviča nedokázal skrotiť letiaci puk. Ďalšia výborná prihrávka kapitána Slovana už znamenala vedenie domácich, v 13. minúte Bartovič predložil puk ako na podnose Netíkovi a český legionár strelil do odkrytej bránky svoj siedmy tohtosezónny gól. Rižania odpovedali mohutnou ofenzívou a Janus čelil jednej strele za druhou. V 15. minúte zlikvidoval pokus Kuzmenkovsa i bekhendovú dorážku Wilsona, tesne nad mieril Bukarts. Domáci v niektorých momentoch nevedeli, kam skôr skočiť, hráčov Dinama pustili viackrát do ideálnych pozícií v streleckom lichobežníku a nebezpečenstvo hasili až na poslednú chvíľu.

Na začiatku druhej tretiny však dokázali súpera prekvapiť, už v 22. minúte po skvelej akcii Vondrku doklepol puk do siete Miklík - 2:0. To hostí vyprovokovalo k väčšej aktivite a o necelé dve minúty znížili stav zásluhou Marcela Hossu, ktorý poslal puk medzi Janusovej betóny aj za prispenia domáceho Bližňáka. Hralo sa pomerne čisto, až v 29. minúte prišlo prvé vylúčenie, keď Daňa fauloval Rekis. Vzápätí si k nemu na trestnú lavicu sadol aj Džerinš a Slovan ponúknutú dvojnásobnú početnú výhodu využil, keď Štajnoch delovkou prestrelil Tellqvista. Na 2:3 z pohľadu hostí znížil takisto v presilovke Robinson, ktorý od modrej prepálil Janusa. Riga potom zavrela domácich v ich obrannom pásme, Slovan sa spoliehal na brejky. V 38. minúte sa v jednom ocitol Hudáček, ktorému oblúčikom poslal vzdušný pas Štajnoch, domáci útočník si položil Tellqvista, no puk za jeho betóny neprepasíroval. Prišiel tak trest - v 39. min Wilson pretlačil puk za Janusov chrbát a bolo vyrovnané.

Dinamu zachutilo a v tretej tretine sa dočkali aj štvrtého gólu. Janus v 47. minúte nevyhodil puk z obranného pásma, k strele sa dostal obranca Robinson a dokonal obrat - 3:4. Domáci sa potom vrhli do útočenia, peknú akciu predviedol Daňo, no skóre sa nemenilo. Domácim nepomohla k vyrovnaniu ani záverečná power play bez brankára.

Slovan Bratislava - Dinamo Riga 3:4 (1:0, 2:3, 0:1)
Góly: 13. Netík (Bartovič, J. Mikúš), 22. Miklík (Vondrka, Sersen), 31. Štajnoch (Miklík) - 24. Hossa (Wilson, Pavlovs), 35. Robinson (Wilson, Hossa), 39. Wilson (Hossa), 47. Robinson (Szczechura). Rozhodovali: Naumov, Sergejev - Misjur, Raming, vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, zmeny a striedania: od 41. min Mihálik namiesto Kutláka, hostia od 41. min bez Niživijsa, 10.055 divákov.

Slovan Bratislava: Janus – Škoula, Kutlák, Sersen, Mojžíš, Štajnoch, Sigalet - Netík, J. Mikúš, Bartovič - Miklík, Ölvecký, Vondrka - Kukumberg, Bližňák, Hudáček - R. Mráz, Matoušek, Daňo

Dinamo Riga: Tellqvist – Ozolinš, Rekis, Robinson, Pujacs, Sotnieks, K. Redlihs – Pavlovs, Wilson, Hossa - Indrašis, Szczechura, Niživijs – Meija, Džerinš, Bukarts - Skvorcovs, Kuzmenkovs, Upitis

Rostislav Čada (tréner Slovana): "Doma sme štyrikrát uspeli, ale stálo nás to veľa fyzických síl. Aj tak sme duel začali dobre. Bohužiaľ, práve fyzické sily nám chýbali v defenzívnej činnosti. Bojovali sme do konca duelu a domnievam sa, že sme si zaslúžili aspoň bod."

Artis Abols (tréner Dinama Riga): "Vedeli sme, čo môžeme čakať od Slovana. V domácom prostredí dosiahol štyri víťazstvá. Kým sme začali predvádzať našu hru, trvalo nám to 30 minút. Som rád, že sa nám darí otáčať zápasy. Náš najlepší hráč je Marcel Hossa."

Michel Miklík (útočník Slovana): "Vstupovali sme do duelu s tým, že skúsime doma vybojovať ďalšie body. Bohužiaľ sa nám to nepodarilo, aj keď priebeh bol dobrý, dali sme góly a viedli sme. Veľká škoda, že sme to nedokázali udržať. Únava určite nejaká je, ale nepripúšťame si ju. Súper je takisto unavený. Dnes sme do toho dali všetko, no nevyšlo nám to."

Marcel Hossa (útočník Dinama Riga): "Posledné zápasy začíname zle a dobre hráme až od II. tretiny, to Slovan nečakal. Sme radi, že sme zvíťazili, ale nebolo to jednoduché. S každým víťazným zápasom nám stúpa sebavedomie. Na ľade aj mimo neho sme skvelá partia a dnes sme to predviedli."

Martin Škoula, obranca Slovana: "Mali sme si náskok lepšie ustrážiť, nielen brániť, ale snažiť sa byť aktívni a držať vedenie. Za stavu 2:0 a 3:1 sme si mysleli, že je to hotové a vrátilo sa nám to. Dúfam, že sa z toho poučíme."

Milan Bartovič, kapitán Slovana: "Tých po sebe idúcich zápasov je strašne veľa, hrali sme na tri lajny a niektorí hráči už mali toho dosť. Na to sa však nechcem vyhovárať. Mali sme v druhej tretine dosť šancí na to, aby sme zápas rozhodli vo svoj prospech. Nepadlo nám to, dostali sme tri góly a odchádzame napokon bez bodu."

Priebeh stretnutia:

1. tretina

1. minúta -  Úvodné vhadzovanie patrilo Jánovi Staršiemu, ktorý oslávil 80. narodeniny

6. minúta - Prvé minúty priniesli bojovný zápas s viacerými nepresnosťami, bez vážnejších šancí, na strely vedie Riga 4:3. Z akcií zaujala kombinácia Bližňáka s Kukumbergom.

9. minúta - po ľavej strane sa do pásma dostal Hudáček, obrana hostí vša jeho akciu zastavila a po neprepresnej prihrávke nasledovalo vhadozvanie v obrannom pásme Rigy

10. minúta - hokejové umenie predviedol kapitán hostí Ozolinš. S pukom sa spoza Janusovej bránky po samostatnej akcii presunul až na modrú čiaru, jeho prihrávku, ale spoluhráč nespracoval

13. minúta - Gól Slovan. Po prihrávke Bartoviča sa Netík ocitol pred odkrytou bránou Tellqvista, strelou z prvej prekonal Švéda v bráne Rigy, Slovan vedie 1:0

15. minúta - po inkasovanom góle sa iniciatívy chytajú hostia,strela Bukardsa po prihrávke spoza brány smerovala nad

19. minúta - Riga dva krát pohrozila, najskôr sa zavlnila bočná sieť a pár sekúnd neskôr chýbali k zakončeniu Bukartsovi centimetre.

20. minúta - Koniec prvej tretiny, ktorú poznačilo viacero nepresností a málo gólových šancí. Na strely vyhrala Riga 17:10, no Slovan vedie na góly 1:0. Druhá tretina začne približne o 20:20

2. tretina

22. minúta - Gól Slovan. Vynikajúca akcia Vondrku, po samostatnej akcii po pravej strane sa jeho odrazená strela dostala pred nepokrytého Miklíka, ktorý pohodlne zvyšuje na 2:0

24. minúta - Gól Riga. O rýchlu odpoveď Rigy sa postaral po prihrávke Wilsona Slovák Hossa

29. minúta - štvrtý útok Slovana sa usadil v útočnom pásme a svojou aktivitou Daňo vybojoval pre domácich výhodu prvej presilovej hry v stretnutí

29. minúta - iba 15 sekúnd sa hralo 5 na 4, po faule Dzeripša mal hrať Slovan takmer dve minúty presilovku o dvoch hráčov, no ďalším faulom sa previnil Sotnieks takže dvojnásobná početná výhoda môže trvať dlhšie

31. minúta - Gól Slovan. Strelou od modrej po prihrávke Sersena a Miklíka premieňa presilovú hru Štajnoch. Krátko po góle smeruje na trestnú lavicu Netík.

33. minúta - hrá sa opäť v plnom počte, divákov pobavila zrážka dvoch útočníkov hostí na útočnej modrej čiare

35. minúta -  Gól Riga. Vylúčenie Mojžiša potrestala Riga bleskovo. Po šiestich sekundách presilovky znižuje na 3:2 Robinson. Asistenciu si pripísal i Hossa.

38. minúta - obrovská šanca Hudáčka, po dlhom padáčiku z obrany sa ocitol sám pred bránou, blafák však zakončil strelou do bočnej sieťky

39. minúta - Gól Riga. Vyrovnané v neprehľadnej situácii pred Janusom sa najlepšie zorientoval Wilson. Tretí bod si v zápase pripísal Hossa.

3. tretina

41. minúta - Slovan bude hrať presilovú hru, za držanie je vylúčený Pavlovs.

47. minúta - Gól Riga. Slovan po prvý raz prehráva. Janusa prekonal strelou zápästím Robinson.

48. minúta - Slovan má dobrú šancu vyrovnať, na trestú lavicu sa posadil Sotnieks

51. minúta - presilovka bez výraznejšej šance skončila, po rýchlom protiútoku mieril Hudáček vedľa

57. minúta - Riga sa už evidentne zameriava na bránenie tesného náskoku, Slovan má problém v útočnom pásme niečo vymyslieť. Zápas sleduje 10 055 divákov. Tréner Čada si vzal oddychový čas.

60. minúta - v posledných sekundách sa Slovan k tlaku nedostal, naopak Hossov pokus na prázdnu bránu rozvlnil iba bočnú sieť

• Zdroj: športky, SITA, TASR