Hokejisti na Arose sklamali, Bielorusov kuriózny gól Lušňáka nezlomil

Smutní slovenskí hokejistiSmutní slovenskí hokejisti Zdroj: TASR

AROSA - Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji Arosa Challenge 2013, keď prehrali s Bieloruskom 1:2. V sobotu ich tak čaká vo švajčiarskej Arose len súboj o 3. miesto proti jednému z dvojice Švajčiarsko - Nórsko.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka prehrávali v riedko zaplnenom Športovom a kultúrnom centre od 3. minúty po góle Sergeja Demagina a tento stav sa potom dlhý čas nemenil. Slováci hrali s Bielorusmi čo sa týka držania puku, počtu striel a šancí vyrovnaný zápas, horeli však v koncovke. Na začiatku tretej tretiny zvýšil náskok súpera opäť Demagin, v závere sa podarilo už iba znížiť kurióznym spôsobom Patrikovi Lušňákovi, ktorý sa presadil premiérovo v národnom tíme.

Slováci si tak v 24. vzájomnej konfrontácii s východoeurópskym súperom zapísali deviatu prehru, na konte majú 14 víťazstiev pri celkovom aktívnom skóre 65:39.

Švajčiarsko - Nórsko 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Slovensko - Bielorusko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Góly: 57. Lušňák - 4. Demagin (Goroško, Stas), 44. Demagin (Kaznadej, Denisov). Rozhodovali: Prugger, Rochette - Kung (všetci Švajč.), Kovacs (Maď.), vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0.

Slovensko: Laco - Graňák, Baranka, Starosta, Švarný, Hraško, Mikuš, Čerešňák, Macejko - Haščák, Bulík, Lapšanský - Tybor, Marcinko, Sýkora - Spilar, Lušňák, Tománek - Zuzin, Galamboš, Skokan

Bielorusko: Kovaľ - Goroško, Stasenko, Gotovec, Denisov, Kaznadej, Karev, Jevenko, Nogačov - Demagin, Stas, Koľcov - A. Kosticyn, Kitarov, S. Kosticyn - Kovyršin, Jefimenko, Osipov - Kislyj, Volkov, Komarov

Slováci začali aktívne, už v 3. minúte sa z pravej strany rútil na Kovaľa osamotený Zuzin, no bieloruský brankár jeho pokus vyrazil. Platilo tak známe nedáš - dostaneš, súper skóroval hneď z prvej strely na Laca, keď Demagin trafil výstavne do pravého vinkľa - 0:1. O odpoveď sa okamžite snažil Sýkora, jeho zakončenie bekhendom bolo ale nedôrazné. Kreatívnejší Bielorusi postupne začali hrať svoju typickú hru s častým držaním puku a kombináciami, Slováci sa naopak snažili hrať agresívne a útočiť priamočiarejšie. V 8. minúte vystrašil Kovaľa znovu Sýkora, na opačnom konci klziska boli blízko ku gólu Volkov a Stas. V závere tretiny si hráči s dvojkrížom na prsiach zahrali dve presilovky, no s výnimkou bekhendového zakončenia Tybora nepôsobili v nich nebezpečne.

V druhom dejstve mal v končiacej sa početnej výhode vyrovnanie na hokejke Tybor, jeho dorážku zázračne ukryl Kovaľ do lapačky. Potom putoval na trestnú lavicu Macejko a Lacovi zvonilo v ušiach po strele Denisova, ktorú zastavila žŕdka. Ďalšie minúty už ale patrili Vůjtekovým zverencom. Tí vysunuli napádanie až za útočnú modrú čiaru a aktívnym pressingom nedovolili súperovi rozvinúť ofenzívne akcie. Naopak sami nebezpečne hrozili, v 28. minúte opäť pohorel v šanci Tybor, vzápätí sa tlačil do koncovky Galamboš. Bielorusi sa už dopredu veľmi nehrnuli a vyčkávali na súperove chyby. V 38. minúte dokonale vyšachovali slovenskú obranu Demagin s Koľcovom, no Laco sa stihol parádne presunúť a puk mieriaci medzi žrde zachytil.

Slováci podporovaní hŕstkou fanúšikov začali aj tretiu časť odvážne, no zabrzdil ich faul Galamboša. Bielorusi v presilovke nekompromisne trestali, po delovke Kaznadeja zívala na Demagina opustená bránka a ten nemal problém streliť svoj druhý gól v zápase - 0:2. Tempo sa potom zrýchlilo. Sýkora sa dostal do rýchleho prečíslenia, no v koncovke opäť zlyhal. V 46. minúte potom strela Gotoveca opečiatkovala žrď Lacovej bránky. Z menšej šarvátky potom Slováci vyťažili početnú výhodu, Kovaľ si však držal čisté konto aj po delovke Švarného. V 51. minúte mal opäť smolu v zakončení Tybor, keď jeho teč skončil na žrdi súperovej bránky. Slovákom pomohla šťastná situácia, keď Kovaľ trestuhodne nezachytil Lušňákovo nahodenie z diaľky a puk skončil kuriózne v sieti. Viac však už súper hráčom spod Tatier nedovolil, tým už k vyrovnaniu nepomohla ani záverečná power play bez brankára.

Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Chlapci dnes hrali veľmi dobre, boli pohybliví a dobre kombinovali po bránkovisko súpera. Tam už sme boli horší a nedokázali sa presadiť, aj keď sme mali dobre rozbehnuté akcie. Niekedy sme zaváhali s koncovkou a hľadali lepšie postaveného spoluhráča. Mužstvo preukázalo akcieschopnosť a okrem výsledku môžeme byť spokojní. Oproti Nemeckému poháru podali živší, rýchlejší a bojovnejší výkon, ale výsledok tomu nezodpovedá. Rado Tybor mohol byť hrdinom zápasu, ale niekedy tá koncovka nevyjde. Už to, že sa do šancí pravidelne dostával, to už je kus umenia."

Radoslav Tybor (útočník SR): "Chceli sme vyhrať, ale nepodarilo sa nám to. Neboli sme oveľa horší a zápas bol vyrovnaný. Dali sme šťastný gól a do konca to bolo otvorené. Počas duelu sme mali dosť šancí, ktoré sme nevyužili, napokon nám tam padol nahodený puk, ale už sme nemali dosť času na vyrovnanie. Musíme sa viac tlačiť pred bránku a častejšie strieľať."

Ján Laco (brankár SR): "Bol to opatrný duel a šance na oboch stranách nebolo veľa, potom sa to trochu rozbehlo. Z našej strany to bol dobrý zápas, korčuľovali sme a mali veľmi dobrý prechod do útočného pásma, vzadu sme tiež hrali dobre. Chýbal tam gólik z našej strany. Mali sme šance a mohli sme dnes vyhrať."

• Zdroj: TASR, SITA