Halák v nájazdoch neuspel, dve asistencie Hossu pri triumfe Chicaga

Marián Hossa sa raduje z gólu s Patrickom Sharpom (10)Marián Hossa sa raduje z gólu s Patrickom Sharpom (10) Zdroj: SITA

NEW YORK - V štrnásťzápasovom programe zámorskej NHL v noci na utorok sa predstavili deviati slovenskí hokejisti, z nich bodovo sa presadili dvaja. Útočník Chicaga Marián Hossa sa podieľal dvoma asistenciami na domácom triumfe obhajcu titulu nad New Jersey (5:2). Pre Hossu to boli prihrávky s poradovými číslami 17 a 18, obe zužitkoval na strelenie gólu Patrick Sharp. Obranca Zdeno Chára si pripísal asistenciu pri prvom zo šiestich gólov Bostonu, Bruins nakoniec zvíťazili v Nashville hladko 6:2.

Hossa v 13. minúte duelu s Devils vkorčuľoval do útočného pásma, posunul puk na krídlo Sharpovi a jeho ľahkú strelu pustil Cory Schneider prekvapivo do siete. V tretej časti za stavu 3:2 pre Blackhawks si produktívna dvojica spoluprácu zopakovala, tentoraz slovenský krídelník vyslal kolmicou Sharpa do samostatného úniku a kanonier s číslom 10 na drese nedal brankárovi "diablov" žiadnu šancu. Chicago tak potvrdilo svoje vedúce postavenie v Centrálnej divízii a priebežné druhé miesto v Západnej konferencii i celej súťaži, na strely vyhralo jasne 37:12.

"Dnes večer sme boli v každom čase na správnom mieste a súperovi sme veľa nedovolili. Puk sme mali často vo svojej moci, čo bolo kľúčom k nášmu úspechu," pochvaľoval si Hossa, ktorý si pripísal aj dva plusové body. Jeho krajan v drese "jastrabov" Michal Handzuš si zaknihoval mínusku, na vhadzovaní mal úspešnosť 57 percent. Blackhawks zdolali doma Devils prvýkrát od 31. decembra 2009.

Výrazný podiel na víťazstve Bostonu na ľade Nashvillu mal veterán Jarome Iginla, autor dvoch gólov. Pri prvom, ktorý padol už po 76 sekundách od úvodného buly, pohotovo tečoval nahodenie slovenského spoluhráča Zdena Cháru od modrej čiary, pre kapitána "medveďov" to bola ôsma gólová asistencia v ročníku. Darilo sa aj nováčikovi Ryanovi Spoonerovi (0+3), jeho mladý útok s Carlom Söderbergom a Reillym Smithom nazbieral v zápase dokopy deväť bodov (2+7). Kouč Bruins Claude Julien tak mohol osláviť svoje jubilejné 400. víťazstvo v NHL.

"Verím, že je toho predo mnou ešte viac," povedal Julien pre zámorské médiá. Bruins pred vianočnou prestávkou chytili formu, keď vyhrali sedem z deviatich stretnutí.

Jaroslav Halák stál v bránke St. Louis, ktoré podľahlo domácemu Calgary 3:4 po samostatných nájazdoch. Blues viedli v polovici tretej tretiny 3:1 a v poslednej minúte 3:2, no náskok trestuhodne neudržali. Päť sekúnd pred treťou sirénou vyrovnal obranca Flames Mark Giordano a vynútil pre svoj tím predĺženie. Súboj nakoniec dospel až do nájazdov, v nich bol jediným úspešným strelcom domáci Colborne, ktorý tak zaistil "plameňom" dvojbodový zisk.

"Sme sklamaní. V tretej tretine sme si mysleli, že je vymaľované a svojou pasivitou sme sami posadili súpera na koňa. Pritom prvých 55 minút predvádzal Halák úžasné zákroky, no my sme ho nechali v závere vykúpať a inkasovali," smutne konštatoval kapitán "bluesmanov" David Backes. Halák v rozstrele neinkasoval od Jiřího Hudlera ani Seana Monahana, v riadnom hracom čase a predĺžení zaznamenal ružinovský odchovanec 26 úspešných zákrokov. Flames prerušili sériu štyroch prehier.

Floridské derby Panthers - Lightning sa skončilo jasným triumfom hostí, pod výhru Tampy Bay 6:1 sa podpísal tromi bodmi najproduktívnejší hráč minulého ročníka Martin St. Louis (1+2) a dvoma gólmi J.T. Brown. V zostave "panterov" nechýbal slovenský útočník Tomáš Kopecký, naopak krídelník Tampy Bay Richard Pánik sledoval duel iba z tribúny. Po päťzápasovej pauze sa do zostavy Philadelphie vrátil Andrej Meszároš a so spoluhráčmi sa mohol tešiť z víťazstva 4:1 nad Minnesotou. Flyers bodovali na domácom ľade naplno deviatykrát v rade.

Caroline nevyšla fáza pred vianočnými sviatkami, keď prehrala ostatné tri zápasy, naposledy doma 3:4 s Columbusom. Slovenský obranca v službách Hurricanes Andrej Sekera si počas 25:39-minútového pobytu na ľade zapísal len štyri strelecké pokusy a dve mínusky.

Bodovo naprázdno vyšla aj dvojica mladých slovenských útočníkov v drese Detroitu Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo, Red Wings nedali v Joe Louis Arene "ostrovanom" z New Yorku ani gól a prehrali 0:3. Ruský brankár Jevgenij Nabokov vychytal svoje 56. čisté konto v kariére a prvé v aktuálnej sezóne.

Nulu si v noci udržal aj Craig Anderson z Ottawy, ktorý zlikvidoval všetkých 27 striel hráčov Pittsburghu a doviedol Senators k hladkému víťazstvu 5:0. Pre amerického brankára to bol druhý shutout v sezóne. Kapitán Penguins Sidney Crosby vyšiel naprázdno a ukončil tak desaťzápasovú bodovú sériu.

Tréner Anaheimu Bruce Boudreau zažil úspešný návrat do Washingtonu, ktorý v minulosti viedol a pomohol mu vstať z kolien. Jeho Ducks vyhrali na ľade Capitals 3:2 vďaka gólu Hampusa Lindholma zo záveru tretej tretiny. "Káčeri" si tak predĺžili najdlhšiu víťaznú sériu v klubovej histórii na deväť zápasov.

Brankár Los Angeles Martin Jones vo svojom deviatom štarte v NHL premiérovo pocítil chuť prehry, Kings podľahli pred vlastnými fanúšikmi Dallasu 2:5 a prišli o šnúru troch víťazstiev.

Buffalo sa pomaly zviecha, posledný tím ligy v noci zdolal Phoenix 2:1 po predĺžení. O triumfe Sabres rozhodol kuriózny gól Marka Pysyka. Obranca, ktorého "šable" povolali do prvého tímu len v pondelok, v 64. minúte vystrelil na brankára Coyotes Mikea Smitha a puk po jeho opakovanej strele oblúčikom zapadol dezorientovanému gólmanovi do nohavíc. Keďže Smith pohybom zastal za bránkovou čiarou, hlavní arbitri po porade s videorozhodcom gól uznali.

"Bol to šťastný gól," priznal nováčik Pysyk, pre ktorého to bola premiérová trefa v sezóne. "V hokeji som zažil veľa kurióznych momentov, ale dosiaľ som nevidel niečo takéto. Myslím si, že Smith si bude po tomto góle chvíľu držať hlavu. Dal nám pekný vianočný darček," tešil sa brankár Buffala Ryan Miller. Sabres vyhrali, hoci nastúpilo za nich len 16 korčuliarov, piatich hráčov zo základnej zostavy postihlo vírusové ochorenie.

Buffalo - Phoenix 2:1 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Góly: 55. Ennis (Girgensons), 64. Pysyk (Moulson, Ehrhoff) - 21. Hanzal (C. Murphy, T. Kennedy)

NY Rangers - Toronto 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 48. J. Miller (Kreider, Pouliot), rozhodujúci sam. nájazd Stepan - 59. Kadri (Clarkson, Rielly)

Washington - Anaheim 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Góly: 8. Grabovskij (T. Brouwer, Fehr), 12. Nicklas Bäckström (Carlson, T. Brouwer) - 18. Cogliano (S. Koivu, Lindholm), 40. S. Koivu (Lovejoy, Cogliano), 55. Lindholm (Getzlaf, Perry)

Carolina - Columbus 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Góly: 19. Skinner (E. Staal), 37. Skinner (Siomin, J. Staal), 50. Siomin (J. Staal, Gerbe) - 10. Anisimov (Atkinson, Dubinsky), 36. Tropp (Letestu, Jenner), 56. Johansen (Foligno, Letestu), 58. Skille (Anisimov, Wisniewski)

Ottawa - Pittsburgh 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)
Góly: 7. Z. Smith (Ceci, Greening), 26. Ryan (Phillips, Karlsson), 42. Karlsson (C. MacArthur), 53. Turris (Karlsson, C. MacArthur), 55. Conacher (Spezza, Methot)

Detroit - NY Islanders 0:3 (0:3, 0:0, 0:0)
Góly: 11. Okposo (Tavares, Vanek), 16. Grabner (Bailey, Nielsen), 17. Cizikas (M. Martin, C. McDonald)

Florida - Tampa Bay 1:6 (1:1, 0:3, 0:2)
Góly: 19. Bergenheim (Barkov) - 20. Killorn (V. Filppula, Hedman), 24. T. Johnson (Hedman, St. Louis), 29. V. Filppula (Purcell, St. Louis), 33. St. Louis (Palát), 44. J. Brown (Kučerov, Cote), 54. J. Brown (Kučerov, Carle)

Philadelphia - Minnesota 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Góly: 2. L. Schenn (Hartnell, Simmonds), 11. Simmonds (Voráček, Giroux), 28. Giroux (Coburn, Voráček), 60. Simmonds (B. Schenn, Grossmann) - 17. Mikael Granlund (Pominville, R. Suter)

Chicago - New Jersey 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Góly: 13. Sharp (MARIÁN HOSSA, Toews), 28. P. Kane (Leddy, Versteeg), 33. Bickell (Saad, Keith), 46. Sharp (MARIÁN HOSSA, Seabrook), 53. Leddy (Seabrook, Saad) - 26. S. Gionta (Merrill, Josefson), 41. Ryder

Nashville - Boston 2:6 (0:3, 1:0, 1:3)
Góly: 32. C. Smith (S. Jones, Ellis), 44. C. Smith (Spaling, S. Weber) - 2. Iginla (CHÁRA, Lucic), 6. Fraser (Söderberg, Spooner), 11. R. Smith (Söderberg, Spooner), 46. Iginla (Krejčí, Krug), 46. Söderberg (Spooner, R. Smith), 56. Marchand (R. Smith)

Calgary - St. Louis 4:3 po sam. nájazdoch (0:1, 1:2, 2:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 33. Hudler (Bäcklund, Giordano), 52. Cammalleri (Byron, Bäcklund), 60. Giordano (Hudler, Cammalleri), rozhodujúci sam. nájazd Colborne - 8. Shattenkirk (Morrow, C. Stewart), 34. J. Schwartz (Bouwmeester, Tarasenko), 35. Pääjärvi (Lapierre, Cracknell)

Edmonton - Winnipeg 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)
Góly: 9. Eberle (Hemský, Ference), 17. Gagner (Eberle, J. Schultz), 37. Perron (Hall, Nugent-Hopkins), 45. Petry (Jakupov, Perron), 49. Hall (Nugent-Hopkins), 57. Jakupov (Hall) - 12. Stuart (O. Jokinen, Setoguchi), 30. Ladd (Byfuglien, B. Little)

Los Angeles - Dallas 2:5 (2:2, 0:1, 0:2)
Góly: 3. Justin Williams (A. Kopitar, Doughty), 17. Stoll (Justin Williams, T. Lewis) - 4. Seguin (Jamie Benn, Fortunus), 7. Jamie Benn, 26. Ničuškin (Seguin, Jamie Benn), 56. Eakin (Garbutt), 59. Horcoff

San Jose - Colorado 5:4 po sam. nájazdoch (1:2, 2:0, 1:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 14. Demers (J. Thornton, Burns), 26. Burns (J. Thornton, Irwin), 34. Irwin (D. Boyle, Wingels), 60. Pavelski (J. Thornton, Burns), rozhodujúci sam. nájazd Couture - 12. MacKinnon (R. O´Reilly, E. Johnson), 20. Landeskog (P. Stastny, Parenteau), 59. E. Johnson (R. O´Reilly, Duchene), 59. J. McGinn (J. Mitchell, Talbot)

Viac o téme: Chára Hokej Nhl Halák Hossa