Björgenová pred legendu Henieovú: Nórka má už sedem medailí

Marit BjörgenováMarit Björgenová Zdroj: SITA

ČERVENÁ POĽANA - Klasika, skejt, všetko jedno. Marit Björgenová ovláda oba štýly behu na lyžiach najlepšie na svete. Ďalší dôkaz o tom podala 33-ročná Nórka v sobotu v komplexe Laura v Červenej Poľane. V skiatlone, ktorý sa skladá z rovnako dlhej klasickej a korčuliarskej časti, sa síce natrápila, ale zlato z Vancouvru obhájila.

Vo veku 33 rokov a 324 sa stala najstaršou víťazkou v histórii olympijských súťaží v behu na lyžiach. Doteraz ňou bola Talianka Stefanie Belmondová, ktorá ovládla v roku 2002 v Salt Lake City voľnú pätnástku. Talianka mala vtedy 33 rokov a 27 dní.

"Jedna zlatá medaila bola môj cieľ. Teraz sa môžem v pokoji sústrediť na zvyšok svojho programu v Soči," vyhlásila Bjorgenová. Na stupňoch víťazov sa však prehnane netešila. Spoločne s bronzovou krajankou Heidi Wengovou zachovali smútočné dekórum, keďže ich kolegyňa z nórskeho tímu Astrid Uhrenholdt Jacobsenová prišla v piatok nečakane o brata, kamaráta aj tréningového partnera v jednej osobe. "Dokonca sme zvažovali, či nastúpime na štart týchto pretekov. Nakoniec sme išli do toho, lebo Astrid si to želala," povedala Björgenová pre nórske médiá. Keď prekročila cieľovú čiaru, chytila sa za srdce. Čo malo znamenať to gesto v okamihu víťazstva? "Znamenalo, že som bojovala so srdcom a emocionálne všetko prežívala. Aj to čo sa stalo Astrid a jej rodine," vysvetlila Björgenová pre denník VG.

Nórka má už sedem medailí z olympijského sviatku športovcov, z toho štyri zlaté. Žiadna iná nórska športovkyňa v histórii letných či zimných olympijských hier nemá takú bohatú zbierku zlatých medailí. Legendárna krasokorčuliarka Sonja Henieová ich vybojovala tri a a to ešte v rokoch 1928 -1936. "Príliš sa nezaoberám tým, koľko zlatých som už získala. Začnem nad tým uvažovať až vtedy, keď raz ukončím kariéru a budem stará na súťaženie,“ prezradila novinárom v Soči rodáčka z Trondheimu.

Björgenová je výborná tempárka, ale vie aj parádne zašprintovať. Ukázala to v závere sobotňajších pretekov, keď až takmer do cieľa nedokázala striasť zo seba Švédku Charlotte Kallovú. V záverečnom kopci sa dokonca pozerala Kallovej na chrbát, ale do cieľovej rovinky už vbiehala na prvej pozícii a s obrovským nasadením ju udržala. "Charlotte zaútočila a zrazu bola predo mnou aj o desať metrov. Povedala som si však, že do záveru dám všetko, že moje nohy nie sú predsa horšie ako jej. Na poslednej stovke metrov som šprintovala možno ako nikdy predtým,“ cituje Björgenovú server FIS.

Pred štyrmi rokmi vo Whistler Olympic Parku nad Vancouvrom triumfovala fenomenálna Nórka v skiatlone, šprinte a bola aj členkou víťaznej nórskej štafety. Nie je vylúčené, že teraz v Soči túto zlatú medailovú žatvu zopakuje. Má na to formu aj mentálnu odolnosť. O jej psychiku sa stará britská športová psychologička Britt Tajetová-Foxellová, ktorá pracuje okrem iných aj s tanečníkmi Kráľovského londýnskeho baletu. "Nepremýšľaj o tom, ako sa nedá vyhrať, ale o tom, čo všetko musím urobiť, aby som bola najlepšia,," prízvukuje jej Tajetová-Foxellová, ktorá nechýba po jej boku ani v Soči.

Dvanásťnásobná majsterka sveta sa do budúcnosti v bielej stope díva odhodlane a nie tak, že by mala čoskoro ukončiť hviezdnu kariéru. "Odmietam tvrdenia, že toto bude moje posledné olympijské vystúpenie. Ak budem mať výkonnosť a najmä motiváciu, budem pokračovať. Naučila som sa žiť s veľkými očakávaniami a pod tlakom okolia,“ podotkla ešte pred ZOH v Soči Björgenová. Napokon, po príklad nemusí chodiť ďaleko. V sobotu získal zlato pre Nórsko okrem nej aj 40-ročný biatlonista Ole Einar Björndalen.