Skvelá jazda Wisea v ťažkých podmienkach: Majster sveta je už aj olympijským víťazom

Akrobatický lyžiar David Wise je víťazom v u-rampeAkrobatický lyžiar David Wise je víťazom v u-rampe Zdroj: SITA

SOČI - Americký akrobatický lyžiar David Wise získal zlatú medailu na ZOH v Soči v disciplíne U-rampa. Za úradujúcim majstrom sveta a trojnásobným víťazom X-Games skončil v Extrém Parku strieborný Mike Riddle z Kanady, bronz si v premiérovej olympijskej disciplíne vybojoval Francúz Kevin Rolland.

Wise za neustáleho silného sneženia predviedol vo finále víťaznú jazdu hneď v prvom kole, za ktorú dostal 92 zo 100 možných bodov. Svetový šampión z roku 2011 Riddle bol síce po prvej jazde až šiesty výkonom 71,40 bodov, ale v druhom finálovom kole dostal známku 90,60. Aktuálne štvrtý muž Svetového pohára Rolland si vyslúžil hneď v prvej jazde 88,60 bodu.

Menej sa už z favoritov darilo Justinovi Doreymu z Kanady. Vedúci pretekár Svetového pohára síce vyhral kvalifikáciu so skóre 91,60, ale vo finále predviedol dve nevydarené jazdy a skončil na dvanástom mieste.

Finále mužskej súťaže na U-rampe sa uskutočnilo bez úradujúceho vicemajstra sveta Torina Yatera-Wallaceho. Americky reprezentant v spadol v oboch kolách, pričom druhá jazda, za ktorú dostal len 39,00 bodov, mu stačila na konečné 26. miesto. Do dvanásťčlenného finále sa z 29 štartujúcich nepodarilo postúpiť v Extrém Parku ani Marcovi Ladnerovi. Rakúsky mladík, ktorý obsadil výkonom 58,60 devätnáste miesto, sa však vo veku 15 rokov a 302 dní stal historicky najmladším účastníkom zimnej olympiády v akrobatickom lyžovaní.