Real v madridskom derby vybojoval desiatu trofej: Ronaldo v predĺžení z penalty pečatil víťazný obrat

Cristiano Ronaldo a jeho gólové oslavyCristiano Ronaldo a jeho gólové oslavy Zdroj: SITA

LISABON - Futbalisti Realu Madrid získali jubilejnú desiatu trofej pre európskeho šampióna. V sobotňajšom finále Ligy majstrov 2013/2014 vyhrali na štadióne v Lisabone nad mestským rivalom Atléticom 4:1 po predĺžení. V nadstavení rozhodli o triumfe Realu Gareth Bale, Marcelo a Cristiano Ronaldo z pokutového kopu.

Atlético bolo veľmi blízko k prvému triumfu v Lige majstrov po góle Diega Godina z 36. minúty. Real ale vyrovnal v tretej minúte nadstaveného času zásluhou Sergia Ramosa a tri góly v predĺžení zariadili pre Real vytúženú "La Decimu". "Biely balet" sa dočkal po dvanástich rokoch, naposledy sa tešil vo finále v roku 2002 nad Bayerom Leverkusen (2:1).

Prvýkrát v 59-ročnej histórii elitnej súťaže sa proti sebe postavili dva tímy z jedného mesta a Atlético našlo v celej súťaži premožiteľa až vo finále. Ronaldo je sezónnym rekordérom LM, zaznamenal v súťaži až 17 gólov. V základnej zostave Realu nechýbal spolu s Baleom. Obaja sa zotavili po zdravotných problémoch, nenastúpil však obranca Pepe. Atletico nasadilo do hry aj kanoniera Diega Costu, ale ihrisko pre nedoliečené zranenie stehenného svalu opustil už v 9. minúte. Ani na lavičke Atlética nesedel ofenzívny stredopoliar Arda Turan, do hry ho nepustil narazený bedrový kĺb.

V doterajšej histórii sa vo finále stretli štyrikrát kluby z rovnakej krajiny. V roku 2000 zvíťazil Real Madrid nad FC Valencia (3:0), v roku 2003 si AC Miláno poradil s Juventusom Turín (0:0 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 3:2), o päť rokov neskôr Manchester United zdolal FC Chelsea (1:1 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 6:5). Vlani uspel Bayern Mníchov nad Borussiou Dortmund (2:1).

Real Madrid (Šp.) - Atlético Madrid (Šp.) 4:1 po predĺžení (1:1, 0:1)
Góly: 90.+ S. Ramos, 110. Bale, 118. Marcelo, 120. C. Ronaldo (z pok. kopu) - 36. Godín, ŽK: 27. S. Ramos, 45.+ S. Khedira, 119. Marcelo, 120.+ C. Ronaldo, 120.+ Varane - 27. Raúl García, 53. Miranda, 73. Villa, 74. Juanfran, 86. Koke, 100. Gabi, 120. Godín, rozhodoval: Kuipers (Hol.), 60 000 divákov

Real Madrid: Casillas - Carvajal, S. Ramos, Varane, F. Coentrao (59. Marcelo) - Modrič, S. Khedira (59. Isco), Di María - Bale, Benzema (79. Morata), C. Ronaldo

Atlético: Courtois - Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luís (83. Alderweireld) - Raúl García (66. J. Sosa), Tiago, Gabi, Koke - Diego Costa (9. Adrián López), Villa

Priebeh zápasu:

1. minúta - duel začína rozohrávkou Realu, následná snaha Atlética o vysunutie Costu nebola presná.

2. minúta - faul na Ronalda a priamy voľný kop pre Real

4. minúta - Real sa po nepresnej rozohrávke opäť dostáva k lopte a kontroluje hru

5. minúta - spolupráca Carvajala s Benzemom a šanca pre Real, lopta však končí u pozorného brankára Courtoisa

9. minúta - prvé striedanie v zápase v tíme Atlética: hraciu plochu opúšťa Diego Costa, ktorého zrejme vyradilo zranenie zo súboja s Barcelonou, na ihrisko prichádza Adrián López

11. minúta - Ronaldo padá na trávnik po jednom zo súbojov, následné odovzdanie lopty od Raula Garcíu

13. minúta - ďalší rýchly protiútok Realu a spolupráca dua Carvajal-Benzema, následný center Di Maríu nenašiel adresáta, na opačnej strane nepresná strela Raula Garcíu

15. minúta - snaha Kokeho o prihrávku do behu, pozorný Casillas však prečítal jeho úmysel

17. minúta - vysvetľovačky Gabiho s Coentrãom, priamy kop pre Atlético, Adriánovi Lópezovi bol však odpískaný ofsajd

18. minúta - pekná kombinačná hra v podaní Realu, Khedirov center však Benzemu nenašiel

20. minúta - Real drží loptu na svojich kopačkách

21. minúta - po centri z ľavej strany sa k lopte dostal Ronaldo, ten volil prihrávku na Balea a ten na center posunul Carvajalovi, lopta z jeho kopačky však končí iba v náručí brankára Atlética

23. minúta - po faule Gabiho priamy kop pre Real, exekútorom Luka Modrič, lopta však končí opäť u Courtoisa

25. minúta - Sergio Ramos prišiel o kopačku, faul to však nebol, Carvajal odvrátil center Atlética, následne neuspela dvojica unikajúcich hráčov Realu

26. minúta - prvý rohový kop zápasu po teči Ramosa pre Atlético, črtajúcu sa hrozbu odvrátil Varane

27. minúta - rýchly postup Di Maríu zastavil Raul García, za svoj zákrok si ale vyslúžil žltú kartu

28. minúta - za protesty na zákrok Raula Garcíu vidí žltú kartu aj Sergio Ramos, následný priamy kop Realu krásne pomedzi múr vystrelil Ronaldo, lopta však končí v náručí Courtoisa

30. minúta - ďalší faul Atlética, previnil sa Koke, Atlético získava loptu späť po ruke Benzemu

32. minúta - tvrdá strela Raula Garcíu a následný útok Realu, keď Bale zachytil prihrávku Tiaga. Waleská hviezda z cca deviatich metrov ani netrafila bránku!

37. minúta - Diego Ghodín otvára skóre stretnutia a posiela Atlético do vedenia! Hráč Atlética využil vybehnutie Casillasa a otvára skóre stretnutia!

38. minúta - Real po inkasovanom góle ožíva, rohový kop Di Maríu však neskončil úspechom

41. minúta - hlavička Davida Villu a následný rohový kop pre Atlético. Gabiho center našiel Adriána, jeho hlavička však mierila nad brvno bránky Realu

42. minúta - strelený gól Atléticu zdá sa dodal sebavedomia, mužstvo kontroluje hru v oblasti stredového kruhu

44. minúta - Di María zachytil pas Atlética, Ronalda sa mu však nepodarilo nájsť, následný priamy kop Gabiho nepriniesol ohrozenie bránky Realu

45. minúta - snaha Realu v závere polčasu o rýchly protiútok, center na Carvajala však nemal potrebnú presnosť

45. minúta - už v nadstavenom čase prvého polčasu ďalšia žltá karta pre Real. Sami Khedira po zasekávačke Davida Villu fauloval a bude si musieť dávať pozor

Koniec prvého polčasu

46. minúta - druhé dejstvo začina útokom Atlética, loptu do bezpečia odkopol Di María

48. minúta - priamy kop Di Maríu odvracia Adrián

49. minúta - Atlético pokračuje v precíznej defenzíve, Filipe Luis odzbrojil Balea

50. minúta - Atlético naďalej aktívnejšie, center Kokeho a nepresný volej Raula Garcíu

51. minúta - Real sa prvýkrát v druhom polčase dostal na dostrel bránky, prihrávka Modriča na Ronalda však nebola presná a loptu má opäť v moci Atlético

52. minúta - Agilný Angel Di María opäť preniká a Brazílčan Miranda ho len nedovolene zastavuje, ďalšia žltá karta pre Atlético

55. minúta - Obrovská priležitosť Realu! Ronaldov priamy kop z cca 23 metrov, Courtois len končekmi prstekov vytlačil jeho presnú strelu, následná hlavička Ronalda po rohovom kope Realu gólom tiež neskončila

57. minúta - Carvajal len za cenu rohového kopu zastavil Adriána, nebezpečná hlavička Godina tentokrát gólom neskončila

58. minúta - Di María nedokázal loptu prepasírovať na Ronalda, lopta opäť v moci Atlética

59. minúta - hneď dvojnásobné striedanie v tíme Realu: ihrisko opúšťajú Sami Khedira a Fabio Coentrão, naopak na hraciu plochu sa dostávajú Marcelo a Isco

61. minúta - Modrič predviedol svoje kvality, akcia Realu však stroskotala na Iscovi, na opačnej strane Varane odvráil pred Villom črtajúce sa nebezpečenstvo pri útočnej snahe Atlética

62. minúta - Ronaldova hlavička po centri Ramosa z ľavej strany míňa bránku Atlética

64. minúta - dva rohové kopy Atlética tesne po sebe, loptu do bezpečia upratal Varane

65. minúta - ďalší rohový kop pre Atlético, bránku Realu však Madridčania neohrozili

66. minúta - ďalšie striedanie Atlética: ihrisko opúšťa Raul García, prichádza Sosa

67. minúta - prízemná strela, ktorou sa prezentoval Isco, presná nebola

69. minúta - po nevydarenej útočnej akcii loptu pre Atlético naspäť vybojoval Koke

70. minúta - drobné nepresnosti na obidvoch stranách maria útočné snahy tímov

71. minúta - ruka Garetha Balea a lopta pre Atlético

72. minúta - David Villa sklzom netrafil loptu, ale gólmana Realu za čo ho rozhodca odmenil žltou kartou

73. minúta - ďalšia príležitosť Realu na vyrovnanie! Ronaldo na hranici šestnástky našiel Balea, jeho tvrdá rana si však cestu do bránky nenašla

74. minúta - ďalší faul na aktívneho Di Maríu, tentokrát sa tvrdým sklzom previnil Juanfran a hráč Atlética inkasuje žltú kartu

75. minúta - rohový kop Realu a následné zakončenie Ronalda pre Atlético väčšiu hrozbu neznamenali

78. minúta - Benzema v hlavičkovom súboji fauloval autora úvodného gólu Godina, následný rýchly šprint Balea a unáhlené zakončenie z uhla mimo bránky Atlética

79. minúta - David Villa po prihrávke Gabiho v postavení mimo hry

79. minúta - tréner Ancelotti strieda. Z ihriska odchádza Karim Benzema, naopak ofenzívu Realu prichádza posilniť Álvaro Morata

80. minúta - posledných desať minúr riadneho hracieho času pre Real na vyrovnanie. Pas Ronalda na Carvajala, ktorý s loptou operuje na pravom krídle

81. minúta - priamy kop Di Maríu a následná spolupráca Carvaja s Iscom pre Atlético neznamenali väčšie nebezpečenstvo

83. minúta - Diego Simeone na ihrisko posiela čerstvé sily: z hracej plochy odchádza Filipe Luis a naopak prichádza Toby Aderweireld

84. minúta - ďalšia ofenzívna snaha Realu. Carvajal hlavičkou vracal loptu pred bránku Atlética, tam však pohotovo zasiahol Courtois pred nabiehajúcim Ronaldom

86. minúta - Godin zabránil pred bránkou hlavičkovému zakončeniu Marcela, po následnom rohovom kope Realu pokračuje záverečné obliehanie Bieleho baletu

86. minúta - Koke za faul inkasoval žltú kartu, Courtois pri priamom kope Realu zasahovať nemusel

88. minúta - Atlético v závere umne zbiera cenné sekundy, David Villa si na polovici súpera vypýtal faul

90. minúta - ďalší faul na Villu, priamy kop Sosu vážnejšiu šancu Atlética nepriniesol, rozhodca bude nadstavovať päť minút

90. minúta - a je vyrovnané! Sergio Ramos presnou hlavičkou po rohovom kope v tretej minúte nadstaveného času zarmútil priaznivcov Atlética a s najväčšou pravdepodobnosťou zápas poslal do predĺženia

Koniec, dramatické finále Ligy majstrov po krátkej prestávke bude pokračovať predĺžením

91. minúta - predĺženie začína rozohrávkou Realu, úvod je sprevádzaný nepresnosťami na obidvoch stranách

93. minúta - Real kombinuje na polovici súpera, po nepresnom pase Ronalda priamy kop v podaní Mirandu po faule na Sosu

95. minúta - priamy kop Mirandu a spolupráca Sosa-Villa priniesla sľubnú šancu Atlética, následne Alderweireld odvracal pred Ronaldom

96. minúta - Atlético je gólom z posledných sekúnd zaskočené, taktovku prevzal Real avšak cez prehustenú defenzívu súpera sa Biely balet ľahko nepresadzuje

97. minúta - Real sa nikam neponáhľa, loptu drží na vlastnej polovici ihriska

98. minúta - pekný prienik Marcela po ľavej strane, jeho prízemný center odvrátil Miranda, následne Balea odzbrojil Alderweirelde

100. minúta - kapitán Atlética Gabi sklzom na Marcela preukázal bojovnosť, odmenou za to mu však je žltá karta

101. minúta - Ronaldov priamy kop podľa exekútora skončil na ruke Mirandu, Portugalčan si pýta penaltu, rozhodca odpísal len roh, ktorý však Atlético úspešne odvracia

102. minúta - Varane dlhým odkopom posiela loptu ďaleko od bránky Realu

104. minúta - Gabi svojou bojovnosťou s Carvajalom získal rohový kop pre Atlético, Real však loptu odvrátil do bezpečia

105. minúta - Godín fantasticky zasiahol a zastavil akciu Realu, Bale vhadzuje aut

106. minúta - v závere prvého predĺženia ešte rohový kop Realu, ktorý ale nepriniesol žiadne nebezpečenstvo pre Atlético a dramatické finále tak pokračuje...

Začalo sa druhé predĺženie

107. minúta - Sosa nezvládol súboj s Marcelom, toho následne zastavil Juanfran. Postup Atlética však zastavil Isco, ktorý získal loptu pre Real

109. minúta - pekné zakončenie Modriča, jeho strelu však zblokoval Alderweireld a lopta končí v náručí gólmana Atlética. Futbalisti Atlética však pôsobia unavenejším dojmom ako Real

110. minúta - Gareth Bale otáča zápas v prospech Realu! Skvelý Di María potvrdil vysoký kredit prienikom po ľavom krídle a jeho famózny center hlavičkou na vedúci gól Realu pretavila waleská hviezda

113. minúta - veľká príležitosť Atlética na vyrovnanie. Casillas opäť nevhodne vybehol, ale Tiago nepotrestal jeho chybu a trestuhodne minul odkrytú bránku Realu!

115. minúta - Atlético sa nedokáže dostať do ofenzívneho tlaku, prienik Ronalda zastavil Sosa po faule Carvajala lopta pre Atlético

116. minúta - Bale dostal od hráčov Atlética veľa priestoru a Real nebezpečne kombinuje tesne pred bránkou súpera

118. minúta - Real dáva tretí gól, jeho autorom je Marcelo! Autorom gólovej prihrávky je Ronaldo. O víťazovi finále je uź zdá sa rozhodnuté!

119. minúta - autor gólu Marcelo za gólové oslavy vidí žltú kartu

120. minúta - po zákroku Juanfrana na Ronalda naradil pokutový kop pre Real. Sám faulovaný Ronaldo penaltu nekompromisne premieňa a svojim sedemnástym gólom v Lige majstrov zvyšuje vedenie Realu uź na 4:1!

122. minúta - záverečná šarvátka na ihrisku, ktorú vyprovokoval frustrovaný David Villa. Rozhodca rozdal niekoľko žltých kariet a trénera Atlética Simeoneho vykázal na tribúnu