VIDEO Oceliari po výhre v Poprade do čela tabuľky, gólové hody Zvolena

Na snímke Peter Bartoš z Košíc (vľavo) a Peter Boltun z PopraduNa snímke Peter Bartoš z Košíc (vľavo) a Peter Boltun z Popradu Zdroj: TASR

POPRAD - V šlágri 25. kola hokejovej Tipsport extraligy 2014/2015 zvíťazili Košice na ľade Popradu 1:0 a vrátili sa na čelo tabuľky najvyššej slovenskej súťaže.

Vyberte si svoj zápas:

HK Poprad - HC Košice
MHC Mountfield Martin - HKM Zvolen
Dukla Trenčín - HK Nitra
ŠHK 37 Piešťany - MsHK DOXXbet Žilina

Košice si v šlágri kola poradili s Popradom

V šlágri kola privítal prvý Poprad druhé Košice. Oba tímy dôsledne dodržiavali predzápasové pokyny trénerov a šance sa rodili veľmi ťažko. Najväčšiu v prvom dejstve zahodil Takáč, ktorý osamotený medzi kruhmi volil ešte prihrávku na lepšie postaveného Krotáka. Tú ale defenzíva Košíc zachytila a následnú dorážku Melicherčík kryl.

I v druhej tretine sa viac bojovalo ako hralo. Dravejší boli domáci, zo série príležitosti bol najbližšie ku gólu Paukovček. Jeho bekhend ale rozvlnil iba bočnú sieť. Poprad následne doplatil na neskúsenosť v obrane. V 29. minúte potrestal jej chybu po Sujovej prihrávke skúsený Bartánus - 0:1. V závere tretiny hral Poprad presilovku, ale v útočnom pásme sa nedokázal udržať.

Možnosť hrať druhú početnú prevahu dostali "kamzíci" po vylúčení hosťujúceho Šedu. K vyrovnaniu bol blízko obranca Fabian, z následných dorážok puk za chrbát Melicherčíka nedostal Takáč ani Paločko. Defenzíva Košíc fungovala bez väčších chýb a s pribúdajúcimi minútami sa na domáce hokejky lepila bezradnosť. V samom závere domáci brankár Kostúr zlikvidoval úniky Šedu a Jenčíka a Popradu nepomohol ani oddychový čas a hra bez brankára. Súboj tabuľkových susedov tak výsledkovo vyznel lepšie pre Košice, ktoré sa vrátili na prvú priečku extraligovej tabuľky.

HK Poprad - HC Košice 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Gól: 29. M. Bartánus (Suja)
Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák, J. Konc - Gajan, Sčensný, 2936 divákov

Poprad: Kostúr - Kurali, R. Suchý, Dinda, Fabian, Malina, Kasík, D. Brejčák, Makovský - T. Sýkora, Boltun, Bartečko - Kroták, S. Takáč, Paločko - Matis, L. Paukovček, Hvila - Marek Nagy, Mlynčár, Gápa

Košice: Melicherčík - Štrbák, Černák, Philipp, Drgoň, A. Jánošík, Cebák, Šeda, M. Macejko - Jenčík, P. Bartoš, Bicek - Sojčík, Češík, Lapšanský - M. Bartánus, Hrnka, Suja - Stupka, Matúš Chovan, Hinďoš

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Nie som spokojný s výsledkom. Škoda prvej tretiny, keď sme mali dve veľké príležitosti. Potom dali Košice gól a zatiahli sa do totálnej defenzívy. Zle sme hrali i presilové hry. Počas celého zápasu sme mali málo streľby, takže sme nemohli dať ani nejaký zlepený gól. Touto cestou sa chcem ospravedlniť divákom za predvedený výkon. Mal som o ňom úplne inú predstavu, než to, čo sme dnes ukázali."

Pavol Zůbek, asistent trénera Košíc: "Dnes sme predviedli  koncentrovaný a disciplinovaný výkon na všetkých postoch. Mužstvo  chcem pochváliť a zagratulovať mu k výsledku."

Trinásťgólové predstavenie v Martine

Stredoslovenské derby sa začalo podľa očakávania v réžii hostí. Domáci si v úvode vybrali v obrane dovolenku, čo Zvolen dokonale využil. Už v 5. minúte otvoril skóre Jurík po individuálnej akcii Chovana. O 61 sekúnd neskôr už viedli hostia dvojgólovým rozdielom, keď trafil presne Sloboda. Domáci tréner si vzal oddychový čas a v bránke Dzubinu nahradil Čech. O minútu neskôr vrátil Martin do hry Illo, keď premenil trestné strieľanie po faule Juraška. Už o 28 sekúnd viedli hostia opäť o dva góly, keď sa presadil Pokovič. Kto z divákov prišiel neskôr, nevidel ani jeden gól, pretože všetky štyri padli v prvej tretine v rozmedzí 171 sekúnd.

Aj druhé dejstvo začali lepšie hostia, ale veľkú šancu prepásol v 24. minúte domáci Važan. Dostal sám pred bránku hostí, no Šimka neprekabátil. Nedáš - dostaneš sa potvrdilo aj tentoraz. O dve minúty neskôr Martinčania zabudli na Škvaridla a ten nikým nekrytý pridal štvrtý gól Zvolena. Mountfield sa nevzdával a v 29. minúte po dobre zahratej presilovke znížil zblízka Fujerík. Gólostroj hostí pokračoval a v 31. minúte bol úspešný Puliš - 2:5. Domáci potom nezužitkovali 18-sekundovú presilovku 5 proti 3.

Zvolenskí hokejisti pokračovali v kvalitnom výkone. V 42. minúte bol autorom šiesteho gólu Obdržálek. Vzápätí išiel sám na Šimka Važan, ale opäť nepochodil. Následne v 45. minúte pridal ďalší gól Hraško a do bránky Martina sa vrátil Dzubina. O tri minúty neskôr bol na domácej strane predsa len úspešný Važan a znížil na 3:7. Skóre stretnutia uzavrel v 56. minúte svojím druhým gólom Puliš. Zvolen v Martine poľahky zvíťazil a ukončil sériu siedmich zápasov domácich bez prehry v riadnom hracom čase.

MHC Mountfield Martin - HKM Zvolen 3:8 (1:3, 1:2, 1:3)
Góly: 7. Illo (z tr. strieľania), 29. Fujerík (J. Markovič, Smrek), 48. Važan (L. Říha) - 5. L. Jurík (Michal Chovan, Ťavoda), 6. M. Sloboda (Bortňák, Škvaridlo), 8. L. Pokovič (Škvaridlo, M. Sloboda), 26. Škvaridlo (M. Sloboda, Síkela), 31. Puliš (Obdržálek, Brabenec), 41. Obdržálek (Brabenec, Puliš), 45. Hraško (Michal Chovan), 56. Puliš (L. Pokovič)
Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hradil, Mikula - Korba, Rovenský, 2018 divákov

Martin: J. Čech (40. Dzubina) - Matejka, I. Ďatelinka, Brcko, Lojek, Michal Dvořák, Smrek, Tupý, Kolba - T. Varga, Fujerík, J. Markovič - Važan, T. Klíme, O. Jokeľ - L. Říha, Pokrivčák, Illo - L. Klíma, Dírer, Šugár

Zvolen: M. Šimko - Juraško, Bagin, L. Pokovič, Hraško, Ťavoda, Pichnarčík - Puliš, Brabenec, Obdržálek - Podkonický, L. Jurík, Michal Chovan - Škvaridlo, Bortňák, M. Sloboda - Síkela, Kentoš, Martin Ďaloga

Jaroslav Török, tréner Martina: "Narazili sme na mimoriadne silného súpera, a to najmä v ofenzíve. Mali sme zlý vstup do zápasu a v slabom výkone sme pokračovali. Chcem sa ospravedlniť všetkým divákom, ktorí nás prišli povzbudiť. Som sklamaný z prístupu hráčov. Neospravedlňuje nás ani fakt, že nám chýba päť hráčov, hoci to bolo cítiť na našej hre. Reputáciu si musíme napraviť v ďalších zápasoch."

Josef Turek, tréner Zvolena: "Z našej strany to bol výborný zápas. Vytvárali sme si mnoho streleckých príležitostí, ktoré sme aj premenili. Musím pochváliť celé mužstvo, bolo to podporené aj dobrým výkonom Šimka v bránke."

Nitra zvládla jubilejný 1.000 zápas víťazne

Nitrania prišli do Trenčína s deväťzápasovou víťaznou šnúrou a predĺžiť ju chceli aj pod hradom Matúša Čáka. Prvá tretina mala solídne tempo. V 4. min šiel na trestnú lavicu Zošiaka a keďže jeho hokejka skončila v tvári súpera aj s krvavým zranením, inkasoval štyri minúty. Gól padol pár sekúnd po jeho návrate z trestnej lavice, keď Mrázova strela spoza brániaceho hráča skončila v ľavom hornom rohu bránky. Dukla vyrovnala o štyri minúty, spolupráca Šišovského s Gašparovičom skončila v Lakosilovej sieti. Radosť z vyrovnania však netrvala dlho. Po chybe v obrane Pupák nastrelil puk do presúvajúceho sa Konráda a bolo 1:2. Chvíľku na to pridali "corgoni" aj tretí gól, no pre hru vysokou hokejkou neplatil. Napokon sa regulárneho presného zásahu predsa len dočkali ešte v prvej tretine. Mráz sa natlačil pred bránku a Novák s dávkou šťastia dotlačil puk za bránkovú čiaru.

Nitrania po prestávke pridali aj štvrtý gól. Na úroveň pravého kruhu si nakorčuľoval Slovák a vymietol pavučinu v ľavom hornom rohu bránky – 1:4. Trenčania v tých chvíľach mali veľké problémy dostať sa do útočného pásma, Nitra sa snažila hrať v prvom rade pozorne v obranných radoch a vyrážať do rýchlych kontier. Tím spod Zobora mal v polovici zápasu šancu pridať ďalší gól, ale presilovku o dvoch hráčov nedokázal využiť. Oživenie hry priniesla 36. min. Po nahrávke Habšudu sa na dvakrát presadil Hlinka a vlial Trenčanom nádej na dobrý výsledok.

V poslednej tretine sa dvoma zlepenými gólmi Novák a a Mezei dostali do štvorgólového náskoku. Keď sa už zdalo, že je všetko rozhodnuté, Trenčania strelili v polovici poslednej tretiny gól na 3:6, keď Nemec šikovne tečoval strelu Habšudu. V 52. min znížil na 4:6 opäť Nemec a Trenčania razom ožili. Následné dve presilové hry však nevyužili dve presilovky a o osude zápase bolo rozhodnuté. Štrnásť sekúnd pred koncom napokon stanovil konečný výsledok na 4:7 Stümpel.

Dukla Trenčín - HK Nitra 4:7 (1:3, 1:1, 2:3)
Góly: 12. J. Gašparovič (Šišovský, Róbert Petrovický), 36. Michal Hlinka (Habšuda, Melichárek), 50. V. Nemec (Habšuda), 53. T. Bokroš (L. Kozák, J. Gašparovič) - 8. R. Mráz (Lukáš Novák), 13. Pupák (J. Štefanka), 17. Lukáš Novák (R. Mráz, Nádašdi), 24. Marek Slovák (H. Ručkay, Milo), 43. Lukáš Novák (Stümpel), 44. Mezei (Pupák, Tománek), 60. Stümpel (Mezei, Lukáš
Vylúčení: 9:5 na 2 min, navyše: Dudáš (Trenčín) 5+DKZ za nedovolené bránenie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Šír (ČR), Mrkva - Bednár, Stanzel

Trenčín: Konrád (44. A. Nagy) - L. Kozák, Andersons, Habšuda, T. Bokroš, Dudáš, Zošiak, Palovič - O. Mikula, V. Nemec, Melichárek - Šišovský, Róbert Petrovický, J. Gašparovič - J. Cíger, Michal Hlinka, Filo - Daniška, P. Stantien, D. Hudec - J. Pardavý ml.

Nitra: Lakosil - Nádašdi, Ordzovenský, E. Bednár, Michal Novák, Mezei, Milo, Guoth, F. Kuzma - Lukáš Novák, Stümpel, R. Mráz - H. Ručkay, Marek Slovák, J. Ručkay - Pupák, J. Štefanka, Tománek - Bajtek, Lelkeš, Piačka

Roman Stantien, tréner Trenčína: "Z našej strany bol celý zápas ako na hojdačke. Prehrávali sme, dotiahli sme to, následne bola znova šanca priblížiť sa k súperovi a podobne. Za všetko si ale môžeme sami, hlavne kvôli svojej nedisciplinovanosti. Doplatili sme na vlastnú nezodpovednosť."

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Na začiatku zápasu sme mali zlý pohyb, najmä u nás v pásme a súper nás prekorčuľoval. Podarilo sa nám dať ale góly, ktorými sme Trenčanom odskočili. V druhej tretine si chlapci azda mysleli, že už sa nič nemôže stať a že zápas sa dohrá sám. Dostali sme druhý gól a tak sme si vzali oddychový čas a dohovorili sme im. Do poslednej časti hry sme vstúpili veľmi dobre, dali sme ďalšie góly a zdalo sa, že to bude v pohode. Domáci dokázali potrestať naše chyby, dali ďalšie dva góly a záver bol preto dosť nervózny. Sme však radi, že sme vyhrali."

Piešťany zdolali Žilinu až po nájazdoch

Duel dvoch tímov z dna extraligovej tabuľky medzi Piešťanmi a Žilinou rozuzlili až samostatné nájazdy. Hosťom sa podarilo gólmi A. Lipovského a Drevenáka otočiť z 0:1 na 2:1, no v 29. min vyrovnal Hluch a keďže ďalší gól už nepadol, na rad prišli spomenuté nájazdy. V nich mali pevnejšie nervy a viac šťastia na hokejkách domáci, o ich triumfe rozhodol Románek.
Piešťany na 8. mieste majú po piatku pred deviatou Žilinou náskok šiestich bodov.

ŠHK 37 Piešťany - MsHK DOXXbet Žilina 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 7. Peško (Šedivý), 29. Hluch (Kutálek, B. Rapáč), rozhodujúci sam. nájazd Románek - 19. A. Lipovský (Drábek, Haluza), 25. Drevenák (Valášek)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - M. Orolin, Tvrdoň, 687 divákov

Piešťany: Šúrek - Kotaška, Šedivý, Škadra, Brňák, Hluch, Bučka, M. Srnec - T. Klempa, Mišura, Holovič - Kutálek, Pašek, B. Rapáč - Haring, Peško, Románek - Konečný, Hamrák, Vaculín - F. Hudec

Žilina: Križan - Dresler, Jindra, S. Hudec, L. Martinka, Bajaník, Ďurkech, Krčula - Š. Novotný, Demel, Kubiš - Milan Procházka, Kristek, Kanko - Drevenák, Rusnák, Valášek - Haluza, Drábek, A. Lipovský - Schroner

Jozef Krišák, asistent trénera Piešťan: "Chlapci nastupovali s vedomím, že dnes treba vyhrať. Zomkli sa, bojovali, chceli ísť za vytúženými bodmi, ktoré sme nakoniec získali. Žilina je dobré mužstvo, aj keď v tabuľke to nevidno."

Martin Groma, asistent trénera Žiliny: "Úvod patril domácim, ale tým, že nevyužili štvorminútovú presilovku, nás nakopli. V druhej tretine prišli chyby na oboch stranách a teda aj mnoho šancí. Mrzí ma, že tie naše sme nevyužili."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HKM Zvolen MHC Mountfield Martin
  • Zdroj: TASR, SITA