Neúspešná domáca rozlúčka Good Angels v EL: Košičanky tesne podľahli USK s Hejkovou

Crystal Langhorne z Good Angels (uprostred) a Kateřina Elhotová z ZVVZ USK (vľavo)Crystal Langhorne z Good Angels (uprostred) a Kateřina Elhotová z ZVVZ USK (vľavo) Zdroj: SITA

KOŠICE - V záverečnom domácom súboji v aktuálnom ročníku Euroligy sa basketbalistky Good Angels Košice nedočkali víťazstva. V stredajšom súboji A-skupiny podľahli v Infiniti aréne po dobrom výkone favorizovanému českému tímu ZVVZ USK Praha 70:74 (36:38).

Zatiaľ čo Pražankám pod vedením skúsenej slovenskej trénerky Natálie Hejkovej ide stále o prienik do vyraďovacej časti, 11-násobný slovenský majster z Košíc už prišiel o postupovú nádej do play-off a v tabuľke A-skupiny mu s bilanciou 2 víťazstvá - 9 prehier patrí posledná 7. priečka.

V značne okyptenej zostave, len s 9 hráčkami (z toho pivotka Janoščíková odohrala iba 1:53 min), nastúpili Košičanky do posledného domáceho súboja v Eurolige v tejto sezóne proti vysokému favoritovi z Prahy. V duchu hesla nie je čo stratiť domáce basketbalistky predvádzali solídnu útočnú hru a prvú desaťminútovku vyhrali 19:13. V 14. min zvýšila kapitánka Good Angels Žirková na 26:21, ale potom zabrali pražské favoritky. Nasledujúcu štvorminútovku vyhrali 15:3 a ujali sa vedenia 36:29.

Domáce hráčky ešte v závere prvého polčasu vyrovnali na 36:36, ale na začiatku toho druhého im súperky ušli na 48:40. Domáce nezložili zbrane. V ťažkých chvíľach ich naštartovali bojovnosť a úspešná trojková streľba. Tretiu štvrtinu vyhrali Good Angels 20:14 a vedenie opäť preklopili na svoju stranu (56:52). Dramatická štvrtá štvrtina priniesla košické vedenie 64:61, ale vzápätí ofenzívnu kontru Prahy na 68:64. Dramatický záver zvládli skúsenejšie hráčky USK lepšie, keď si aj so šťastím udržali tesný 4-bodový náskok.

Good Angels Košice - ZVVZ USK Praha 70:74 (19:13, 17:25, 20:14, 14:22)
Zostava a body GA: Langhorneová 20, Žirková 14, Hruščáková 7, Bärová 2, Bálintová 3 (Rodgersová 10 /3 trojky/, Oblaková 8, Kiššová 6, Janoščíková 0) - najviac bodov USK Praha: Petrovičová 25, Elhotová 13 /3 trojky/, Vítečková 9 /3 trojky/, Vaughnová 9. Rozhodovali: Vilius Maciulaitis (Litva), Gellert Kapitány (Maď.), Lorenzo Baldini (Tal.), TH: 13/10 - 17/14, trojky: 6:6, fauly: 21:15, 2500 divákov - vypredané.

Natália Hejková (trénerka USK Praha): "Boli to nervy až do konca, o to viac si cením toto pre nás dôležité víťazstvo z hľadiska postupových šancí. Čo v závere rozhodlo? Možno tímovejší výkon z našej strany ako na začiatku zápasu."

Maroš Kováčik (tréner Good Angels Košice): "Trochu viac chýb sme urobili v druhom polčase, slabšie sme bránili trojkovú streľbu súpera. Zápas však bol ovplyvnený hrubými chybami rozhodcov. Odpískali nám dva nešportové fauly, ktoré neboli. Hráčky cítili krivdu po stretnutí, osobne som aj ja veľmi sklamaný, na domácej palubovke v Eurolige som takéto rozhodovanie ešte nezažil."

Zuzana Žirková (kapitánka Good Angels Košice): "Ukázali sme bojovnosť, chceli sme sa poďakovať divákom víťazstvom, ale nepodarilo sa to. Myslím si, že rozhodcovia by nemali byť režisérmi takýchto zápasov. Žiaľ, aj oni majú podiel na výsledku dnešného zápasu. Napriek prehre v závere skupinovej fázy hráme s menším počtom hráčok lepšie ako v prvej polovici sezóny."

Účinkovanie v Eurolige 2014/2015 zakončia zverenky Maroša Kováčika v stredu 11. februára na palubovke najväčšieho favorita súťaže - ruského tímu UMMC Jekaterinburg.