VIDEO Slováci pokračujú v spanilej jazde: Skvelý výkon a jasná výhra nad Luxemburskom

Radosť Slovákov po góleRadosť Slovákov po góle Zdroj: SITA

ŽILINA - V pozícii jasných favoritov dnes slovenskí futbalisti nastúpili v zápase kvalifikácie EURO 2016 tímu Luxemburska, s jedným bodom papierovo najslabšiemu účastníkovi C-skupiny. Zverenci trénera Jána Kozáka už v prvom polčase položili základy jasného víťazstva 3:0 a pokračujú tak v spanilej jazde kvalifikáciou.

Luxembursko dokázalo v doterajšom priebehu kvalifikácie získať len chudobný bodík za domácu remízu 1:1 s Bieloruskom. Ide však o dobre organizovaný tím, ktorý sa už o jedno prekvapenie na úkor Slovenska postaral, keď vo februári 2011 v prípravnom zápase v Luxemburgu zvíťazil nad mužstvom vtedajšieho kormidelníka Vladimíra Weissa 2:1. Domáci tréner Ján Kozák poslal v piatom zápase bojov o šampionát vo Francúzsku na ihrisko navlas rovnakú jedenástku hráčov, ktorí nastúpili v zatiaľ poslednom kvalifikačnom zápase v novembri v Macedónsku (0:2).

Slováci nezačali zle, keď si v prvých minútach vypracovali niekoľko sľubných náznakov šancí. Prvýkrát zahrmelo v 10. minúte, keď Ďurica síce priamy kop nasmeroval krásne iba do brvna, no v šestnástke sa najlepšie zorientoval Nemec a poslal loptu za chrbát Jouberta. V 21. minúte už bolo 2:0, keď sa po skvelom pase Kucku krásne presadil Weiss. O chvíľu na to pohrozili aj hostia, ale Schnell poslal hlavičku z nádejnej pozície iba do miesta, kde stál Kozáčik. V 39. minúte predviedol ďalšiu parádu Peter Pekarík, keď po vysunúti Hubočanom rutinérsky zvýšil na 3:0. Do kabín tak slovenskí futbalisti odchádzali s komfortným náskokom.

Druhý polčas začali naši reprezentanti zostra, keď sa opäť dostali do niekoľkých sľubných šancí. V 57. minúte ale musel ísť z ihriska Juraj Kucka po nebezpečnom zákroku jedného z obrancov Luxemburska. Kucku nahradil Patrik Hrošovský. Hostia sa v druhom polčase trochu osmelili a dvakrát musel hasiť Škrtel. V 80. minúte sme mohli zvýšiť už na 4:0, avšak na nebezpečný center nedosiahli ani Škrtel, ani Nemec. Zápas sa v posledných minútach už iba dohrával, Slováci si tak pripísali ďalšie tri body a s 15 bodmi vedú tabuľku C-skupiny.

Slovensko - Luxembursko 3:0 (3:0)
Góly: 10. A. Nemec, 21. Weiss, 40. Pekarík, ŽK: 30. Pekarík, 86. Škrtel - 36. Deville, 47. Holter, 62. Mutsch, rozhodovali: Studer - Pozzi, Wicht (všetci Švaj.), 9524 divákov

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan - Pečovský, Kucka (59. Hrošovský) - Weiss (71. Mak), Hamšík, Stoch (80. Šesták) - A. Nemec
Luxembursko: Joubert - Jans, Schnell, Chanot, Mutsch - Gerson, Philipps - Bensi (78. Laterza), Holter (51. Da Mota), Deville (64. Payal) - Joachim

Ján Kozák, tréner SR (zdroj RTVS): "Bol to náš prvý zápas v tomto roku a teší ma, že sme v ňom podali veľmi dobrý výkon. Dosiahli sme víťazstvo rozdielom triedy, prišlo veľa ludí, za čo im ďakujem. Prvý polčas bol z našej strany maximálne koncentrovaný, hrali sme to, čo sme chceli, dali sme pekné góly. V druhom polčase som čakal, že pridáme ešte nejaký gól, ale nevadí. Luxemburčania už nie sú ľahkým súperom. Ich tréner pracuje s mužstvom šesť rokov, vidno, že hrajú organizovaný futbal, veľa hráčov pôsobí v zahraničí. Mrzí ma žltá karta pre Škrtela a zranenie Ďura Kucku, ktorý má vykĺbený prst. Je to neuveriteľné, že máme na konte 15 bodov, no vo futbale sa to stáva. Hráči dozreli futbalovo aj ľudsky, tešia sa na každý zápas a zraz."

Luc Holtz, tréner Luxemburska: "Videli sme, prečo sú Slováci lídri skupiny. Od začiatku vyvíjali tlak. Naplnili sa tak naše obavy pred zápasom. My sme tomu v prvom polčase nedokázali čeliť. Boli sme pod veľkým tlakom a bolo ťažké hrať v takej situácii. Vedeli sme, že hráme proti lepšiemu tímu. Navyše vonku nehráme až tak dobre ako doma."

Viac o téme: Slovensko Luxembursko Kvalifikácia na ME 2016
  • Zdroj: TASR, SITA, sportky.sk