VIDEO Portugalskí mladíci o zlato na ME v Česku proti Švédom: Nemecko utŕžilo debakel

Gólové oslavy portugalských mladíkovGólové oslavy portugalských mladíkov Zdroj: SITA

OLOMOUC - Prvými finalistami tohtoročných majstrovstiev Európy futbalistov do 21 rokov v Česku (17. - 30. júna) sa stali hráči Portugalska. Mladí reprezentanti z Iberského polostrova v prvom sobotňajšom semifinálovom stretnutí na štadióne v Olomouci deklasovali rovesníkov z Nemecka 5:0 (3:0).

O postupujúcom rozhodol už prvý polčas, v ktorom víťazi moravskej základnej B-skupiny Portugalci strelili tri góly. Postarali sa o ne v 25. min Bernardo Silva, o osem minút neskôr Ricardo Pereira a v nadstavenom čase úvodného dejstva zvýšil už na rozdiel triedy Ivan Cavaleiro. Juhoeurópania pokračovali v kanonáde hneď po zmene strán, keď sa strelecky presadil Joao Mário. Debakel mladých Nemcov, ktorý dohrávali bez vylúčeného Leonarda Bittencourta, spečatil v 71. min striedajúci Ricardo Horta.

Pre Portugalsko ide o druhú finálovú účasť na kontinentálnom šampionáte tejto vekovej kategórie, v roku 1994 získalo striebro. Nemecko nebude mať po celkovom prvenstve z roku 2009 šancu pridať druhý titul majstrov Európy do 21 rokov.

Zverenci trénera Ruia Jorgeho sa v súboji o zlaté medaily stretnú s úspešným z večerného severského derby medzi Dánskom a Švédskom s výkopom o 21.00 h na pražskej Letnej. Posledný zápas záverečného turnaja v Česku sa odohrá v utorok 30. júna od 20.45 h v pražskom Edene.

Futbalisti Švédska sa stali druhými finalistami. V semifinále na pražskej Letnej zdolali Dánsko 4:1 a o zlato si zahrajú v utorok proti Portugalsku. Škandinávsky súboj gólovo otvorili v prvom polčase John Guidetti z penalty a Simon Tibbling. Za favorizovaných Dánov po zmene strán znížil Uffe Bech, ale striedajúci Robin Quaison a Oscar Hiljemark v závere definitívne poistili výhru Švédov.

OLOMOUC
Portugalsko "21" - Nemecko "21" 5:0 (3:0)
Góly: 25. B. Silva, 33. Ricardo, 45.+ Cavaleiro, 46. Joao Mário, 71. Ricardo Horta, ČK: 75. Bittencourt (Nem.) po 2. ŽK

Dánsko - Švédsko 1:4 (0:2)
Góly: 63. Bech - 23. Guidetti z pen., 26. Tibbling, 83. Quaison, 90.+5 Hiljemark, ŽK: Poulsen (Dánsko).

Viac o téme: Nemecko Portugalsko Švédsko Dánsko Majstrovstvá Európy
  • Zdroj: SITA, ČTK