VIDEO Na tento debakel nikdy nezabudnú: Volejbalistky predviedli rekordnú deštrukciu súpera!

Oslavy srbských volejbalistiek po zisku boduOslavy srbských volejbalistiek po zisku bodu Zdroj: cev.lu

MACUMOTO - Reprezentantky Srbska stredajším deklasovaním Alžírčaniek v zápase I. fázy Svetového pohára volejbalistiek 2015 v Japonsku (22. augusta - 6. septembra) poukázali na oprávnenosť diskusií o výrazných výkonnostných rozdieloch medzi účastníčkami turnaja z rôznych kontinentov. Srbky uspeli 3:0, v prvých dvoch setoch v tréningovom tempe 25:7 a 25:11, tretie dejstvo už bolo v ich podaní absolútnou "popravou" outsideriek.

Srbky v záverečnej časti viedli 14:0 a napokon dominovali rozdielom niekoľkých tried (25:3), čím vyrovnali rekord Svetového pohára - rovnako potupnú prehru 3:25 v jednom zo setov uštedrili Talianky Tunisankám v roku 1999.

"Vedeli sme, že Alžírsko nie je také silné a ani na našej úrovni. Hrať takýto zápas je však vždy ťažké, pretože, úprimne - je zložité udržať si motiváciu," citovala oficiálna stránka podujatia kapitánku Srbska Maju Ognjenovičovú. Tréner Alžírska Henni Abdelhalim neskrýval rozčarovanie: "Druhý set bol v našom podaní najlepší; nechápem však, čo sa stalo v tom treťom. Musíme sa sústrediť na náš výkon, nie na počínanie súpera. Dúfam, že tento turnaj nás posunie na vyššiu úroveň, to je náš cieľ."

Podradne pre Alžírčanky vyznievajú aj ďalšie fakty - v III. sete uhrali samé len jediný bod, ďalšie dva si pripísali po chybách súperiek. V celom zápase nazbierali výrazne podpriemerných sedem bodov (za šesť smečov a jeden blok), 14-krát im bod darovali Srbky svojím zlyhaním. "Prehrali sme, vieme to. Naším primárnym cieľom však je zlepšovať sa. Vedeli sme, že naše protivníčky sú silnejšie než my. Sú veľmi vysoké a pre nás príliš dobré," skonštatovala kapitánka Alžírska Silya Magnanová.

Všetky hráčky Alžírska majú na svojom konte podľa turnajovej súpisky súhrnne 111 medzištátnych stretnutí, kapitánka Srbska Ognjenovičová absolvovala sama 213 reprezentačných súbojov. "Chceli sme využiť tento zápas na niektoré veci, ale nie som si istý, či sa nám to vôbec podarilo," uviedol po dueli kouč Srbiek Zoran Terzič.

Alžírčanky prenikli medzi účastníčky SP zásluhou finálovej účasti na júnových majstrovstvách Afriky. Po štvrtom hracom dni im patrí posledná 12. priečka bez zisku čo i len jediného setu a s bodovým skóre 126:300, čo znamená, že reprezentantky tejto africkej krajiny majú na konte priemerne 10,5 bodu na set.

Dvanásta edícia Svetového pohára je najmä bojom dvanástich účastníkov o dve miestenky na budúcoročné olympijské hry do brazílskeho Ria de Janeiro. Na turnaji odohrajú celkovo 66 zápasov systémom každý s každým a dva najúspešnejšie tímy konečnej tabuľky získajú právo štartu na OH 2016.

Viac o téme: Srbsko Alžírsko