VIDEO Košice sa konečne dočkali troch bodov, Nitra na domácom ľade zdolala Trenčín

Brankár Nitry Michal Valent (vľavo), Branislav Mezei (vpravo) z HK Nitra a Denis Hudec z Dukly Trenčín Brankár Nitry Michal Valent (vľavo), Branislav Mezei (vpravo) z HK Nitra a Denis Hudec z Dukly Trenčín Zdroj: SITA

KOŠICE - Až do 7. kola hokejovej Tipsport ligy 2015/2016 museli hráči majstrovských Košíc čakať na svoj prvý triumf v riadnom hracom čase v aktuálnom ročníku. "Oceliari" si v nedeľu poradili pred vlastnými fanúšikmi s Popradom 5:1.

Vyberte si svoj zápas:
HC Košice - HK Poprad
HC '05 iClinic Banská Bystrica - HK 36 Skalica
HK Nitra - Dukla Trenčín
MsHK DOXXbet Žilina - HKM Zvolen

Premiérový trojbodový zásah majstrovských Košíc

Vzhľadom na nelichotivé tabuľkové postavenie nastúpili domáce Košice do tradičného východoslovenského derby v pozícii menej favorizovaného tímu. Hoci sa domáci od úvodného buly snažili o rýchlu kombináciu, Poprad výborne bránil a nepúšťal "oceliarov" pred Svobodu. V 5. minúte dokonca unikol po osi útočnej tretiny Huna, ale samostatný únik gólom nezakončil. V ďalšom priebehu úvodnej tretiny sa to šancami hemžilo. Na príležitosť Töröka zareagovali domáci rovnakou kartou, no Bartoš ani Hrnka z otočky neuspeli. Záver úvodného dejstva priniesol nápor majstra, ktorý však nemohol nájsť recept na skórovanie.

Poprad sa cez prestávku otriasol a druhé dejstvo začal aktívne. V 22. minúte tečoval R. Rapáč strelu Suchého, ale Melicherčík sa prezentoval dobrým reflexom. Svižný hokej pokračoval aj v ďalšom priebehu, v ktorom domáci svoju aktivitu napokon korunovali vedúcim gólom. V 27. minúte Bortňák nahodil puk zľava pred bránku, odkiaľ ho nekrytý Šoltés tečoval za Svobodu. Snaha Košičanov o druhý gól bola evidentná a vyústila v úspešný koniec v 34. minúte. Bartánus našiel prihrávkou cez bránkovisko nekrytého Suju, ktorý do prázdnej bránky zvýšil na 2:0.

Poprad sa na začiatku tretej tretiny snažil o kontaktný gól. Blízko k nemu bol v 44. minúte Rusnák, no v prečíslení dobre presúvajúceho sa Melicherčíka neprekonal. O víťazstve domácich napokon rozhodla 50. minúta. Najskôr sa oprel na modrej do puku Šedivý a prepálil Svobodu, následne si dobre postrážil puk Hrnka, obkorčuľoval bránku a Jenčík delovkou z medzikružia zvýšil už na 4:0. Popradčania sa však nevzdávali a snažili sa o úpravu výsledku. Podarilo sa im to šesť minút pred koncom, keď Suchého puk tečoval za Melicherčíka Richard Rapáč. Posledné slovo ale mali Košice, na konečných 5:1 upravil 48 sekúnd pred koncom Lelkeš.

HC Košice - HK Poprad 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)
Góly: 27. Šoltés (Bortňák), 34. Suja (M. Bartánus), 50. E. Šedivý, 51. Jenčík (T. Hrnka, Philipp), 60. Lelkeš (Češík) - 55. R. Rapáč (R. Suchý, Bartečko)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, M. Novák - M. Korba, Rovenský, 3137 divákov

Zostavy:
Košice: M. Melicherčík - E. Šedivý, Philipp, M. Dudáš, T. Slovák, Štrbák, Cebák, M. Macejko - M. Bartánus, Suja, Bicek - Lapšanský, Češík, R. Lelkeš - Jenčík, P. Bartoš, T. Hrnka - Bortňák, Boltun, Šoltés - T. Hričina

Poprad: R. Svoboda - Gaborčík, R. Suchý, Kasík, Malina, Ťavoda, Dinda, Pitka - Hvila, L. Paukovček, Bartečko - Rudolf Huna, O. Rusnák, Bajaruns - B. Rapáč, Síkela, R. Rapáč - Števuliak, Štrauch, T. Török

Peter Oremus, tréner Košíc: "Zodpovedne sme sa pripravili, vedeli sme, že Poprad je v ofenzíve silný. Víťazstvo je pre nás veľmi dôležité rovnako tak aj strelený počet gólov. Prežili sme ťažký štart do sezóny, ale tak to niekedy býva. Chlapcom som dosiaľ nemohol uprieť snahu, no cýbali nám góly. Tie prišli dnes a za tri body sme veľmi radi."

Pavol Paukovček, tréner Popradu: "Stretnutie sme nezačali zle. Úvodných pätnásť minút sme hrali s domáci vyrovnanú partiu, no hlúpou chybou sme ich pustili do hry. V druhom dejstve nás podržal brankár Svoboda, ktorý chytil niekoľko čistých šancí. Keď sme však inkasovali tretíkrát, bolo prakticky po zápase."

Bystrica si doma poradila so Skalicou

Domáci si chceli zvýšiť proti tabuľkovo spodnej Skalici sebavedomie a konečne rozprúdiť fanúšikov viacerými gólmi. Suchoty pri premieňaní šancí sa však opäť v plnej nahote prejavili a jeden gól počas dvoch tretín vyvolal skôr neistotu vo výsledku. Ako jediný sa presadil v 13. min Zigo, ked zbrklo nestrieľal, vylepšil si pozíciu  a forhendom prekonal brankára Ševelu. V prvej tretine si domáci vynútili často aj trvalejší tlak, už v 2. min vyslal strelecký pozdrav na bránku Matoušek a striel pribúdalo so strojovou pravidelnosťou. V 5. min nezasunul sám pred Ševelom puk za jeho chrbát Lamper, onedlho pálil nádejne viackrát Pašek, v 10. min rýchly brejk zakončil bez efektu z uhla Majdan. Zigo mal gól na hokejke už v 10. min v presilovke a ďalšiu šancu Lampera zlikvidoval v 16. min Ševela. Hostia oslávencovi v bránke 'baranov' Corbeilovi prilíš život nestrpčovali a ak sa im to aj podarilo, tak na neho nevyzreli. Prvú strelu vyslal v 7. min Trenčan, v 14-tej Komínek svoj beckhend nezakončil, šťastie márne skúšal aj Mickevics.

Druhá tretina opäť ponúkla rovnaký obraz o dobýjaní bránky Skalice a o jej rýchlych, zriedkavých kontrách. V 23. min Mickevics nepremenil samostatný nájazd, v 26. min zasa Pašek nastrelil z uhla hornú žŕdku. Aj po strelách Sandgrena a Ziga v oslabení zaznel z hľadiska len sklamaný povzdych.

V 45. min Opálek nevyužil zblízka možnosť na vyrovnanie, na druhej strane Pašekova šanca volala po zvýšení náskoku, v 48. min po spolupráci s Handzušom spálil Pašek ďalšiu príležitosť. Začarované hokejky domácich opäť vysielali spŕšky striel a nechali vyniknúť brankára Ševelu. V 50. min až videorozhodca po tlačenici uznal po dlhom skúmaní gól Handlovského, bol naozaj urputne vydretý a v konečnom dôsledku aj pri víťazstve 'baranov' mimoriadne dôležitý. Šesť minút pred koncom dostali hostia ešte výhodu presilovej hry a dokonca onedlho aj o dvoch hráčov trvajúcej 59 sekúnd, no ani z nej Corbeilovi narodeninovú oslavu so shut-outom nepokazili, navyše darček mu venoval dve sekundy pred koncom tretím gólom Zigo.

HC '05 iClinic Banská Bystrica - HK 36 Skalica 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 13. Zigo (Petran, Matoušek), 50. Handlovský (Majdan, Sandgren), 60. Zigo (Lamper)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - Gajan, Jobbágy, 1809 divákov

Zostavy:
Banská Bystrica: Corbeil - I. Ďatelinka, Sandgren, V. Čížek, Šmach, M. Rosandič, Gründling, Petran - Majdan, Galamboš, Handlovský - D. Pašek, Handzuš, Lunter - M. Hudec, Kytnár, Sonne - Lamper, Zigo, Matoušek - Didiomete

Skalica: P. Ševela - Ďurák, Jaborník, Opalek, Jan Novák, Barák, Zukal, Kukliš - Brodek, R. Školiak, Komínek - M. Sloboda, Brendl, Korytko - K. Jass, Studenič, Mickievics - Kovalovský, Lantoš, M. Trenčan

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "My sme mali od začiatku prevahu, no museli sme si dať na brejky Skalice pozor. Celý zápas sme sa strelecky trápili, mali sme strašne veľa striel, nakoniec nám tam tie góly padli, aj keď sme sa až do konca museli strachovať o víťazstvo. Našťastie sme ubránili oslabenie o dvoch hráčov a môžeme sa tešiť z troch bodov."

Martin Stloukal, tréner Skalice: "Bystrica má lepšie mužstvo ako my, to musíme športovo uznať, na druhej strane sme neodohrali vôbec zlý zápas. Proti takému súperovi treba využiť každú šancu, my sme dvakrát išli sami na bránku, nedali sme, mali sme aj výhodu presilovky piatich na troch a zase nič. Na konte strelených gólov máme nulu, a tým pádom nevezieme domov ani bod."

Piaty triumf Nitry v rade, zdolala aj Trenčín

Nitra privítala na svojom ľade lídra tabuľky Duklu Trenčín, ktorý doteraz bodoval vo všetkých zápasoch. V prvej tretine mal dobrú príležitosť na domácej strane Lukáš Novák a z tímu hostí Róbert Petrovický, no diváci gól nevideli.

Ani v druhej časti zápasu sa sieť nevlnila. Hral sa však dobrý hokej a oba tímy mali niekoľko šancí na skórovanie.

V tretej tretine už štadión zaburácal, v rozpätí 32 sekúnd hneď dvakrát. V 46. min zužitkoval odrazený puk Nitran Matej Bene a otvoril skóre, krátko na to Juraj Štefanka z pravej strany prihral puk Jamesonovi Milamovi a ten svojím premiérovým gólom v najvyššej slovenskej súťaži prestrelil brankára hostí. Hostia v 47. min znížili, Patrik Koyš obkorčuloval domácu bránku a z pravej strany strelou po ľade prekonal domáceho brankára pomedzi betóny. Minútu a sedem sekúnd pred treťou sirénou potvrdili domáci výhru, keď pri power play hostí poslal puk do prázdnej brány Samir Saliji a stanovil výsledok na 3:1.

HK Nitra - Dukla Trenčín 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Góly: 46. Bene (M. Novák, E. Piačka), 46. Milam (J. Štefanka, Macík), 59. S. Saliji (J Štefanka, Bajtek) - 47. Koyš (V. Nemec, Vozdecký)
Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Orolin - Kacej, Smrek, 3032 divákov

Zostavy:
Nitra: Valent - Podhradský, Mezei, Ordzovenský, P. König, Milo, Milam, M. Novák - M. Slovák, Stloukal, S. Saliji - L. Novák, Stümpel, Kutálek - Macík, J. Štefanka, Bajtek - E. Piačka, Bene, S. Buček - Pupák

Trenčín: Chábera - Holenda, Richard Pavlikovský, P. Mikuš, Drgoň, Hatala, M. Zaťko, Ryzák, Trefný - Melichárek, R. Dlouhý, J. Gašparovič - Vozdecký, V. Nemec, Koyš - Michal Hlinka, Róbert Petrovický, D. Hudec - M. Jakúbek, J. Zlocha, Švec

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Bol to výborný hokej, prvá tretina opatrnejšia, potom sa to rozbehlo a do tretej tretiny sa šlo s tým, že kto dá gól, ten zvíťazí. My sme dali dva, oni jeden, takže sme vyhrali."

Marcel Hanzal, asistent trénera Trenčína: "Prišli sme vyhrať, no nepodarilo sa to. Úvod zápasu bol taktickejší, v druhej tretine sa to otvorilo, no brankári boli vynikajúci. V tretej tretine sme dostali dva rýchle góly a dali sme iba jeden. Myslím si, že dosť rozhodla aj skvelá divácka atmosféra, ktorá hnala domácich dopredu."

Žilina tesne stačila na Zvolen

V úvodnej desaťminútovke sa nič zásadného, okrem strely Róberta Hunu v 7. min., ktorú Baroš vyrazil betónom, na ľade neudialo. Až gól českého legionára hostí Klhůfka z pravého kruhu rozhýbal oba tímy. Žilinčania dostali v 14. min. šancu hrať presilovku, ale už o osem sekúnd po faule Grmana o ňu prišli a pri hre 4 proti 4 mohol vedenie hostí navýšiť Brabenec, no jeho bekhendový pokus skončil tesne nad bránou Tomeka. Záver tretiny patril "vlkom", ale šance Bulíka, Grmana a Ježka nemali potrebnú kvalitu.

Do druhej časti vstúpili domáci aktívnejšie a začali sa viac tlačiť pred Baroša. Stupka v 25. min. zachytil na modrej čiare zlé vyhodenie puku, Baroš však jeho dobrý pokus spomedzi kruhov a aj následnú dorážku Makovského vyriešil. O minútu nato však hrali domáci presilovku a Makovský od modrej čiary prestrelil všetko, čo stálo v ceste. Gól Žilinčanov povzbudil, ale v 30. min. musel Tomek predviesť pekný "semafor" po strele Klímu. Hostia vycítili šancu, pár chybami ich postavili na nohy aj domáci, ktorí museli ďakovať Tomekovi, že neinkasovali ani pri šanciach Obdržálka, Semoráda a Škvaridla. "Vlci" sa aj naďalej zahrávali s ohňom a hosťom ponúkli v 39. min. pri vlastnej presilovke dve tutovky, ktoré však Puliš ani Klíma nepremenili.

Tretia tretina sa niesla v znamení zvýšenej aktivity domácich, ktorým pomohlo aj vylúčenie Škvaridla. To síce nevyužili, ale hnaní výbornými fanúšikmi skúšali prekonať Baroša. V 45. min. síce musel vytiahnuť svoje umenie aj Tomek proti Obdržálkovmu pokusu, ale Žilinčania mali hru pod kontrolou a v 47. min. vďaka bekhendu Bulíka po prvý raz viedli. Poistiť náskok mohli Stupka a po ňom Drábek, proti bol však Baroš. V 54. min. hostia v presilovke takmer vyrovnali, ale hlavný rozhodca po konzultácii s videorozhodcom gól neuznal. Početnú výhodu mali potom k dispozícii aj domáci, ale na jej konci mohli ďakovať zázračným zákrokom Tomeka a neschopnosti hostí, že neinkasovali. Poistiť výhru Žiliny mohol Stupka, ale puk medzi betóny Baroša neprešiel. Žilinčania nakoniec tesný náskok udržali aj pri krátkej power play hostí a tešili sa z druhej výhry na domácom ľade.

MsHK DOXXbet Žilina - HKM Zvolen 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 26. Makovský (D. Brejčák, Stupka), 47. Bulík (Kurali) – 10. Klhůfek (B. Mráz, J. Jurík). Rozhodovali: J. Konc – Junek, Šefčík, vylúčení: 3:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 703 divákov.

zostavy:
Žilina: Tomek – Grman, Kurali, Makovský, Bajaník, Leško, D. Brejčák, Niník, Krčula – Ri. Huna, Ró. Huna, Bulík – Stupka, Valášek, Kubiš – Drábek, Ježek, Schroner – Lipovský, Švec, D. Rehák

Zvolen: Baroš – Bagin, Juraško, D. Krejčí, Andresons, Pokovič, Habšuda, F. Fekiač, Howden – Semorád, Brabenec, Puliš – Obdržálek, T. Klíma, Škvaridlo – Klhůfek, B. Mráz, J. Jurík – M. Ďaloga, V. Fekiač, Žilka

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Prvá a tretia tretina boli z našej strany vynikajúce, v druhej sme vyprodukovali množstvo chýb. Zápas bol pre nás veľmi dôležitý a som rád, že sme si do tabuľky pripísali tri body. Opäť musím vyzdvihnúť výkon brankára Tomeka, ktorý nás podržal hlavne v tretej tretine, kedy sme mohli tak poistiť náskok, ako aj inkasovať. Podstatné je, že máme doma stopercentnú úspešnosť."

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "Veľmi dobrý zápas, mali sme množstvo vyložených šancí, ktoré sme však nedokázali premeniť. Môžem akurát poblahoželať domácemu tímu k víťazstvu."

Piešťany doma porazili Martin

Po pomalšom úvode patril ďalší priebeh tretiny Piešťanom, ktoré viackrát zatlačili hostí pred Dzubinom a dočkali sa aj otváracieho gólu. Do Petrášovho odrazeného puku sa v 5. minúte oprel Filip a delovkou zblízka poslal "havranov" do vedenia. Hru následne rozhádzali vylúčenia a súvislejší tlak jedného z tímov prišiel až v 12. minúte. Prvá martinská formácia zavrela Piešťany pred bránkou, no Varga pri ľavej žŕdke nepretlačil puk za Rybára. Z tlaku hostí napokon, paradoxne, ťažili domáci, Filo vysunul Jakuba Ručkaya, ktorý efektným blafákom zvýšil na 2:0.

Úvod druhého dejstva patril Martinu, k čomu dopomohol vylúčením domáci krídelník Petráš. Hostia sa usadili v pásme, efektívne clonili pred Rybárom a Dírer z pravého kruhu znížil - 1:2. Následne oslabil "havranov" aj Holovič, Martin sa dostal do tempa, no o druhý gól ho obrala žŕdka po ďalšej strele Dírera. Piešťany sa ubránili a herná karta sa obrátila. V polovici duelu ešte Balej neuspel, ale v 36. minúte už Holovič áno, keď náprahom z pravého kruhu prestrelil Dzubinu. Domáci výsledok kontrolovali a 12 sekúnd pred klaksónom pridali aj štvrtý úspech, Brňákovu strelu od modrej tečoval do siete opäť Holovič.

Napriek pokojnému náskoku si Piešťanci v treťom dejstve sami skomplikovali život. Často zohrievali trestnú lavicu a dostali Martin späť do hry. V 46. minúte sa počas presilovky 5 proti 3 strelecky presadil Varga a Martin mal navrch. Výrazne zatlačil domácich, no niekoľkými skvelými zákrokmi sa blysol brankár Rybár. Ten v 52. minúte zneškodnil aj nebezpečný príklep Špirka a bol veľkou oporou svojho tímu. V závere sa nervozita vystupňovala, počet trestných minút narástol, keďže si to spolu rozdali aj domáci Gipters s hosťujúcim Kabáčom. Martin však doplatil na nevyužité šance a v 58. minúte mu skompletizovaným hetrikom zasadil rozhodujúci úder Holovič.

ŠHK 37 Piešťany - MHC Martin 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Góly: 5. R. Filip (Šimíček, S. Petráš), 15. J. Ručkay (M. Filo, Hluch), 36. Holovič (J. Ručkay), 40. Holovič (Brňák, J. Ručkay), 59. Holovič (J. Ručkay, M. Filo) - 23. Dírer (Rzavský, Rusina), 46. Tibor Varga (R. Špirko, J. Tabaček)
Vylúčení: 12:6 po 2 min, navyše: P. Rybár (Piešťany) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - Bednár, Gavalier, 1030 divákov

Zostavy:
Piešťany: P. Rybár - Gachulinec, R. Filip, Hluch, Brňák, Gipters, S. Hudec, F. Hudec, Krotov - Šimíček, Belluš, S. Petráš - M. Filo, Holovič, J. Ručkay - Balej, Brancis, K. Kučera - Tibenský, J. Tomčák, Hrehorčák

Martin: Dzubina - L. Matejka, J. Tabaček, M. Dvořák, J. Dlouhý, Bačik, Jáchym, Trávniček, Vyskoč - Pokrivčák, R. Špirko, Tibor Varga - Surovka, Murček, M. Kokavec - Rzavský, Dírer, Rusina - Jurati, Jurášek, Kabáč

Viac o téme: HC Košice HK Poprad Dukla Trenčín HK Nitra
  • Zdroj: TASR, SITA