Dvadsaťjednotka dokonale otočila zápas v Holandsku: Od lídrov skupiny nás delí skóre

Radosť slovenskej dvadsaťjednotkyRadosť slovenskej dvadsaťjednotky Zdroj: Facebook - Slovenský futbalový zväz

NIJMEGEN - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov vyhrali v nedeľňajšom dueli kvalifikácie ME 2017 na ihrisku lídra 8. skupiny Holandska 3:1. Zverenci trénera Pavla Hapala po výbornom výkone otočili v Nijmegene nepriaznivé skóre, keď sa o góly postarali Martin Chrien, Milan Škriniar a Matúš Bero.

Mladí Slováci majú po troch odohratých zápasoch na konte šesť bodov, predtým prehrali v Bielorusku 0:1 a Cyprus doma zdolali 2:0. V tabuľke figurujú priebežne na druhom mieste iba o skóre za "oranjes". Ďalší kvalifikačný zápas odohrá slovenská dvadsaťjednotka opäť proti Holandsku, ktoré privíta v odvete 17. novembra v Myjave.

Svižný úvod predznamenal divácky atraktívny ofenzívny duel, v ktorom sa Slováci favorita nezľakli. Mihalík prvýkrát pohrozil už v 3. minúte, vzápätí musel brankár Chovan na druhej strane likvidovať nebezpečný pokus Mahiho. Po štvrťhodine hry udreli "oranžoví", keď sa k odkopnutej dlhej lopte dostal hrotový Janssen, predral sa cez stopérov Niňaja so Škriniarom a po kľučke Chovanovi zaznamenal svoj tretí presný zásah v kvalifikácii. Inkasovaný gól nepribrzdil Hapalovu družinu a v 22. minúte Bero pálil nebezpečne vedľa. Ten istý hráč dal o sebe vedieť aj sedem minút pred prestávkou, keď po peknej spolupráci so Zreľákom zvnútra šestnástky opäť nemieril presne. Zaslúženej odmeny za aktivitu sa Slováci dočkali v 44. minúte. Po rohovom kope brankár vyrazil Škriniarovu hlavičku iba pred Chriena a ten zblízka vyrovnal na 1:1.

Aj po zmene strán pokračovali mladí Slováci v aktivite. V 52. minúte sa Mihálik dostal za obranu, k zakončeniu sa ale nedostal. Na druhej strane sa po hodine hry ukázal Kishna, no jeho projektil ľavačkou cieľ netrafil. Nasledovala silná päťminútovka Slovákov, ktorí dvoma gólmi definitívne zrazili súpera na kolená. Chrienovu šancu v 64. minúte vytesnil obranca Luckassen iba na roh, po následnom centri do šestnástky zahral domáci zadák rukou a keďže rozhodca sa neozval a Holanďania prestali hrať, Škriniar ich pohotovou strelou zvnútra šestnástky potrestal - 1:2. Už o päť minút neskôr prišiel ďalší gólový úder hostí, keď na 3:1 zvýšil po rýchlej akcii spoza šestnástky presnou prízemnou strelou k žrdi Bero. Holanďania sa snažili o bleskovú odpoveď, Hateboer v dobrej príležitosti však netrafil do priestoru bránky. Sedem minút pred koncom Janssen ešte po štandardke "spálil" obrovskú tutovku a Slováci si tak už svoj dvojgólový náskok ustrážili.

Holandsko - Slovensko 1:3 (1:1)
Góly: 16. Janssen - 44. Chrien, 64. Škriniar, 69. Bero. Rozhodoval: Shmuelevitz (Izr.), ŽK: Mahi, Van Velzen - Valjent, Zreľák

Holandsko: Van der Hart - Hateboer, Luckassen, Hoedt, Aké - Mahi (74. Van Velzen), Van Overeem (67. Sinkgraven), Hendrix, Trindade, Kishna (86. Menig) - Janssen

Slovensko: Chovan - Valjent, Niňaj, Škriniar, Mazáň - Lobotka - Rusnák, Bero (90.+2 Káčer), Chrien, Mihalík (85. Ivan) - Zreľák (90.+3 Šafranko)

Pavel Hapal, tréner SR 21: "Celý zápas sme hrali dobre, zaváhali sme len pri inkasovanom góle. Ale naďalej sme hrali našu hru, boli sme trpezliví, dostatočne agresivni a znepríjemňovali sme domácim hru pressingom. Využili sme naše šance a zaslúžene sme vyhrali."

Matúš Bero: "Sme veľmi radi, že sme tento zápas zvládli. Vyhrali sme 3:1, ale stále je to len začiatok kvalifikácie. Teraz budeme mať Holandsko doma a musíme aj tento zápas vyhrať. Z našej strany to bol výkon na vysokej úrovni, súper mal síce šance, ale nie vážne. Sme veľmi štastní."

Albert Rusnák: "Vyhrali sme 3:1, to je veľmi dôležitý výsledok. Dostali sme prvý gól a prehrávať v Holandsku nie je najlepší začiatok. Ukázali sme vnútornú silu, charakter a po vyrovnaní v druhom polčase sme boli jasne lepší, zaslúžene sme vyhrali."

Viac o téme: Holandsko Slovensko Kvalifikácia na ME 2017