VIDEO Čada začal na lavičke Košíc víťazne, Zvolen po výhre s Trenčínom do čela tabuľky

Nový tréner HC Košice Rostislav Čada Nový tréner HC Košice Rostislav Čada Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti úradujúceho slovenského majstra HC Košice zvíťazili v piatkovom domácom dueli 12. kola Tipsport ligy nad hráčmi HK Nitra 3:2. Úspešnú premiéru teda absolvoval staronový tréner východniarov Rostislav Čada, ktorý vo funkcii vystriedal Petra Oremusa.

Čada odštartoval úspešne, Košice zdolali Nitru

Košičania začali veľmi aktívne a v prvej tretine sa hralo prevažne pred bránkou Nitry. V 2. minúte si ešte nitriansky brankár Trenčan poradil s pokusom Hrnku, no už v ďalšej minúte kapituloval. Sojčíkovu strelu vyrazil iba pred nekrytého Šoltésa, ktorý pred odkrytou bránkou nezaváhal - 1:0. Košičania pokračovali v aktivite a o 85 sekúnd pridal ich druhý gól Bartánus, hoci o jeho  regulérnosti sa hlavný arbiter Baluška musel presvedčiť s videorozhodcom. Domáci mohli o tri minúty pridať aj ďalší gól, no Bartánusa po Bicekovej prihrávke v dobrej pozícii fauloval Mezei. Hostia však prvé oslabenie v zápase nielenže zvládli, ale počas neho znížili skóre. V 8. minúte Stümpel vysunul Macíka, ktorý po úniku nedal Riečickému šancu - 2:1. V eufórii hrajúci Košičania získali dvojgólový náskok späť v 18. minúte. Po efektnej spolupráci tretieho útoku a prihrávkach Sojčíka s Bartošom úspešne zakončil druhýkrát v zápase Dávid Šoltés.

V 23. minúte si vylepšil streleckú pozíciu Hrnka, no Trenčan zmaril jeho pokus. Domáci mali naďalej viac z hry a hostia sa spoliehali hlavne na brejkové situácie. V 29. minúte obrana Košičanov úplne zabudla na voľného Bajteka, ktorý dostal pred bránku ideálnu prihrávku od Slováka a pohodlne upravil na 3:2. Vyrovnať mohol krátko na to obranca Podhradský, no pred Riečickým nemal dostatok času na ideálne zakončenie. O pár minút na to mali najskôr hostia a po nich aj domáci možnosť presilovej hry, ale ani jedno mužstvo si väčšiu streleckú príležitosť nevypracovalo.

V 45. minúte hrali hostia presilovku a v nej mal vyrovnanie na hokejke Ordzovenský, ale v dobrej pozícii neprekonal ležiaceho Riečického. Na opačnej strane predviedol v 48. minúte peknú akciu Jenčík, z výhodnej pozície medzi kruhov však nenamieril presne. V 52. minúte fauloval košický obranca Dudáš Kutálka, no nitriansky útočník nariadené trestné strieľanie vo vyrovnávajúci gól nepremenil. O minútu na to sa neujala Sujova strela zblízka, ktorú Trenčan zneškodnil. V 55. minúte unikol chybujúcim obrancom Nitry Bartánus, no svoj nájazd nezakončil ideálne. Hostia v záverečných sekundách skúsili hru so šiestimi hráčmi, no skóre sa už nezmenilo.

HC Košice - HK Nitra 3:2 (3:1, 0:1, 0:0)
Góly: 3. Šoltés (Bartoš, Sojčík), 4. Bartánus (Suja, Bicek), 18. Šoltés (Bartoš, Sojčík) - 8. Macík (Stümpel), 29. Bajtek (Slovák, Milam). Rozhodovali: Baluška, Orolin - Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 6:7, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, 3751 divákov.

Zostavy:
Košice: Riečický - M. Macejko, Cebák, M. Dudáš, Deyl, E. Šedivý, B. Pavúk, Hričina, Matúš Chovan - Jenčík, Češík, Lapšanský - M. Bartánus, Suja, Bicek - Sojčík, P. Bartoš, Šoltés - Bortňák, T. Hrnka, Boltun
Nitra: Trenčan - Podhradský, Mezei, Ordzovenský, P. König, M. Novák, Milam, F. Kuzma, T. Devečka - L. Novák, Stümpel, S. Buček - Kutálek, Stloukal, M. Slovák - Macík, J. Štefanka, Bajtek - E. Piačka, Bene, M. Pupák

Rostislav Čada (tréner HC Košice): "Začiatok sme mali veľmi dobrý a ako sa neskôr ukázalo, práve začiatok zápasu rozhodol o našom zisku troch bodov. Inak sme sa prezentovali veľkým odhodlaním a nasadením. Môžu nás mrzieť nevyužité šance za stavu 3:2 a aj nevyužité presilové hry. Na tých budeme musieť popracovať."

Antonín Stavjaňa (tréner HK Nitra): "Domáci boli nabudení, mali rýchly vstup do stretnutia. Po tom, čo sme stiahli skóre na 2:3 sme mali viacero šancí, ktoré volali po góle. Naše mužstvo si mohlo siahnuť na bod, mrzieť nás môže najmä nepremenené trestné strieľanie. Myslím si, že v Košiciach sa nebude ľahko vyhrávať."

Martin prestrieľal domácu Žilinu

Derby susedov sa začalo vo vynikajúcej atmosfére zostra a domáci už po 83 sekundách viedli, keď Valášek trafil presne medzi Dzubinove betóny. Martinu sa po nevyužitej presilovke podarilo za 15 sekúnd otočiť skóre, keď najskôr dorazil Rusinov vyrazený pokus za chrbát Tomeka Jokeľ a o chvíľu sa tešili hostia po zásahu Rzavského. Domáci sa nechceli s vývojom skóre zmieriť a hnaní výbornými fanúšikmi chceli vyrovnať. Po štvrťhodine hry však zvýšil martinský náskok strelou spoza ľavého kruhu Matejka a vyhnal Tomeka z brány. Hostia boli pri chuti aj počas presilovky vlkov a v 18. min. sa príležitosti T. Vargu a Murčeka takmer skončili gólom.

Druhú tretinu otvorili hostia presilovkou a aj gólom, keď Murčekovu prihrávku poslal v 22. min. bekhendom zblízka do bránky Skladaný. Žilinčania sa dostali do situácie, ktorú v posledných dueloch neokúsili a Martinčania si zápas začali užívať. Podčiarkol to moment v 27. min., keď prvá formácia domácich nepokryla hosťujúcu štvrtú lajnu mladíkov a Róbert Varga zvýšil už na 5:1 pre Martin. Pošliapanú bojovú zástavu "vlkov" zdvihol z prachu Róbert Huna, ktorý gólom v oslabení znížil. Od ďalších gólov však hostí zachránil Dzubina, aj nepresná muška a komplikované kombinácie domácich.

Všetky nádeje, ktoré "vlci" vložili do poslednej tretiny, sa rozplynuli už po piatich minútach, keď zvýšil Surovka opäť na rozdiel štyroch gólov. Žilina šla potom dvakrát do oslabenia, čím si vôbec nepomohla, no napriek tomu stále bojovala o čo najlepší výsledok. V 53. min. sa v skrumáži pred Dzubinom najlepšie zorientoval Brejčák a po obkorčuľovaní bránky zasunul puk do siete. Ďalšie minúty do záveru zápasu si však hostia už postrážili a ako prvý tím v sezóne porazili Žilinu na jej ľade.

MsHK DOXXbet Žilina - MHC Martin 3:6 (1:3, 1:2, 1:1)
Góly: 2. Valášek (Stupka, Novotný), 32. Huna, 53. Brejčák - 6. Jokeľ (Rusina), 6. Rzavský (Kabáč), 15. Matejka (Varga), 22. Skladaný (Murček, Dlouhý), 27. Varga (Jurášek, Bačik), 45. Surovka (Skladaný, Varga). Rozhodovali: Gofman, Müllner – Kacej, Junek, vylúčení: 8:6, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, striedanie: 15. Cibuľa za Tomeka, 3 051 divákov

Poprad po predĺžení stačil na Skalicu

Šesťbodový zápas o barážové priečky tabuľky medzi Popradom a Skalicou začali lepšie hostia. Po nenápadnej akcii pretlačil puk za Kostúra spoza bránky Korýtko - 0:1. Obliehanie skalického brankára Ševelu pečatil vyrovnaním strelou z prvej Hvila. Poprad za necelú minútu výsledok otočil vo svoj prospech. Po peknej kombinačnej akcii sa v 15. minúte domácemu publiku strelecky predstavil navrátilec David Skokan. Podčiarknuť vedenie "kamzíkov" mohol kapitán Kroták, jeho strelu zastavila konštrukcia bránky. Úvodné dejstvo sa napokon skončilo remízou. Tesne pred odchodom do šatní sa v presilovke presadil Sloboda.

Otvorená partia pokračovala i v druhej tretine. Skalica opäť udrela v početnej výhode, keď Brendl ukryl svoj zásah zápästím za brániaceho hráča - 2:3. Rovnovážny stav mohol zariadiť Skokan, jeho bekhend ale iba poskakoval po hornej žŕdke Ševelovej bránky. Skalica napokon tesné vedenie neudržala. V 39. minúte sa odrazil puk pred Richarda Rapáča, ktorý sa nepomýlil. Jeho gól musel po dlhej konzultácii potvrdiť až videorozhodca.

Tretia tretina veľa vzruchu na ľade nepriniesla. Rozhodnutie nepriniesla ani presilovka domácich 25 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby a zápas šiel do predĺženia. Rozhodla až pokračujúca presilovka Popradu. Krotákova prihrávka našla voľného Hvilu, ktorý sa po druhý raz v zápase nemýlil - 4:3.

HK Poprad - HK 36 Skalica 4:3 pp (2:2, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 15. Hvila (Kroták, Rusnák), 15. Skokan (B. Rapáč, R. Rapáč), 39. R. Rapáč (Paukovček), 61. Hvila (Kroták, Suchý) - 7. Korýtko (Brendl, Sloboda), 20. Sloboda (Jass, Brendl), 34. Brendl (Pašek, Ďurák). Rozhodovali: Štefik - Jobbágy, Bogdaň, vylúčení: 5:5, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 850 divákov

Zvolen si v šlágri poradil s Trenčínom

Trenčanom v šlágri kola o prvé miesto v tabuľke dlho trvalo, kým precitli a zahnali ospanlivý výkon. Veľmi rýchlo prehrávali o dva góly, keď skóre otvoril už v 93. sekunde po strele Krejčího od modrej a dorážke Škvaridlo. Škvaridlo mohol pridať v 5. min ďalší gól, puk mu však skĺzol pri bekhende z hokejky. Až po krásnej spolupráci s Juríkom druhýkrát prekonal Cháberu v bránke Brabenec zblízka pod žŕdku a Trenčania v tom momente pôsobili dosť rezignovane. Ak by pridali Zvolenčania ďalší gól, nikto by sa nemohol čudovať a Misenev i Semorád a Juraško mali k nemu veľmi bízko. Hostí postupne ovlažila strela Zlochu v 9. min i možnosti Gašparoviča a Hlinku o dve minúty neskôr. Prestávka im výrazne pomohla, vliala oveľa viac elánu a na ľade sa občas prílev energie aj prejavil.

Najskôr v 22. min po nahadzovanom puku od modrej trafil Holenda žŕdku a o pár sekúnd neskôr sa priebojný Hlinka konečne po nakorčuľovaní pred bránku gólovo presadil a vlial do zápasu viac dramatickosti. Hra sa vyrovnala, príležitosti sa rodili rovnocenne na oboch stranách, najviac asi upútala Vozdeckého nádejná strela v 28. min po dokonalom vyšachovaní domácej obrany v presilovke.

V 43. min Misenev po nahrávke od Ďalogu mohol pridať tretí zvolenský gól, aj Semorád hneď po buly nádejne vystrelil a vzápätí na to v 44. min obrovská šanca Brabenca skončila na lapačke Cháberu. Hostia si veľa akcií zmarili drobnými nepresnosťami a chybami a pripravili sa tak o možnosť čo najrýchlejšie zrovnať skóre. V 49. min domácemu Ďalogovi chýbalo málo, aby zasunul puk za chrbát Cháberu, na druhej strane v 51. min Dlouhého strelu zlikvidoval Baroš. Po jednej z viacerých chýb trenčianskej obrany sa k zakončeniu dostal v 53. min Obdržálek, o dve minúty neskôr Misenev, potom F. Fekiač a nad zápasom stále visel otáznik. Chudobný prídel gólov už nikto nenarušil, napriek 90-sekundovej power play, z čoho mali pochopiteľne oveľa väčšiu radosť víťazní Zvolenčania na čele s výborným brankárom Barošom.

HKM Zvolen - Dukla Trenčín 2:1 (2:0, 0:1 0:0)
Góly: 2. Škvaridlo, 7. Brabenec - 23. Hlinka. Rozhodcovia J. Konc, Stano - Synek, Stanzel, vylúčení 4:4, navyše Hlinka (Trenčín) 5+DKZ za úder do hlavy a krku, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, 1847 divákov.

Andrej Podkonický, asistent trénera Zvolena: "Eufória stúpa víťazstvami, na tabuľku sa však veľmi nepozeráme, aj zápas s výborným súperom bol ako každý iný, divácky príťažlivý, s dohrávanými súbojmi. Úvod nám vyšiel, vleteli sme do neho a chalani opäť vydali zo seba všetko. Zohrali výborný kolektívny zápas, ktorý sa ľuďom musel páčiť a hráči by si zaslúžili, aby ho videlo viac divákov. Zachytali obaja brankári, obe mužstvá si zaslúžia pochvalu."

Marcel Hanzal, asistent trénera Trenčína: "Každý sa na nás už teraz lepšie pripravuje ako na niekoho iného, boli sme prví, no vždy treba dať do zápasov maximum, len vtedy si môžete pozíciu lídra udržať. Liga je vyrovnaná, s malými rozdielmi, my sme tu chceli vyhrať, tak ako každý zápas, no bohužiaľ, prvú tretinu sme nezvládli. Domáci boli aktívnejší, v podstate mali navrch celý zápas, len v druhej tretine sme sa trochu súperovi vyrovnali. Zvolen si vytvoril viac šancí, bol lepší."

Piešťany doma nestačili na Bystricu

Prvé dejstvo bolo s výnimkou chvíľkových pasáží najmä súbojom dobiedzajúcich Bystričanov proti domácemu brankárovi Košarišťanovi. Domáci ohrozili Corbeila v dvoch presilových hrách, ale neúspešne. Hostia zasa nahadzovali puky pred Košarišťana a snažili sa dorážať, z toho vyplynul aj drvivý tlak "baranov", no v prvej dvadsaťminútovke gól nepadol.

Druhé dejstvo malo rovnaký obraz, ako to prvé, s tým rozdielom, že po 69 sekundách hry nahodil na Košarišťana puk Matoušek, domáci gólman ho vyrazil nad seba a pohotový Zigo vo vzduchu zakončil – 0:1. V 25. minúte vychytal Košarišťan v tutovke Jankoviča, keď sa stihol presunúť. V závere tretiny mohli domáci vyrovnať, ale Šimičkové nahodenie tečoval beluš iba priamo do Corbeila.

V tretej časti hry začali domáci viac hrýzť a dočkali sa vyrovnania. V presilovej hre zakombinovala dvojica Holovič – Ručkay a ich prácu využil Brňák – 1:1. "Barani" mohli opäť strhnúť vedenie na svoju stranu vo viac ako minútovej presilovke o dvoch hráčov, no neuspeli. V početnej výhode neuspeli ani domáci, a tak sa rozhodlo v posledných sekundách. Najskôr sa zblokovaná prihrávka dostala až pred Košarišťana a osamotený Hudec ho strelou pomedzi nohy prekonal – 1:2. Domáci následne vrhli všetko do útoku, pustili sa s hosťami do otvoreného hokeja a Majdan po individuálnom prieniku bekhendom spečatil víťazstvo B. Bystrice.

ŠHK 37 Piešťany - HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Góly: 44. Brňák (Ručkay, Holovič) - 22. Zigo (Matoušek), 59. Hudec (Rosandič, Galamboš), 60. Majdan (Handlovský, Kytnár). Rozhodovali: Snášel - Korba, Rovenský, vylúčení: 4:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1269 divákov

Leo Gudas, tréner Piešťan: "Hrali sme 52 minút v obrane solídne a po jednej našej chybe nás súper potrestá. Myslím si, že pre chlapcov je to až príliš veľký trest za to, ako toto stretnutie odohrali. Za dnešok by sme si aspoň bol zaslúžili."

Richard Zedník, asistent trénera B. Bystrice: "Pre nás to bol dôležitý zápas, v ktorom sme konečne získali tri body. Odohrali sme dobrú prvú tretinu, v ktorej sme vyslali 25 striel, ale trápime sa v koncovke, čo sa dnes opäť potvrdilo. Aj po vyrovnávajúcom góle Piešťan na 1:1 sme išli víťazstvu naďalej naproti a sme radi, že sme to v závere zlomili."

Viac o téme: HC Košice Dukla Trenčín HKM Zvolen HK Nitra
  • Zdroj: TASR, SITA