VIDEO Oceliari si hladko poradili s Piešťanami, Zvolen vybojoval body v Skalici

Radosť hráčov HKM Zvolen Radosť hráčov HKM Zvolen Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti HC Košice si v piatkovom stretnutí 23. kola najvyššej slovenskej súťaže Tipsport ligy 2015/2016 poradili na vlastnom ľade s hráčmi ŠHK 37 Piešťany 5:1. V úvodnom dejstve zápasu sa za domácich strelecky presadili Jiří Bicek a Jakub Suja, na ich zásahy stihol v tej istej tretine odpovedať hosťujúci Jozef Tibenský. V prostrednej časti duelu však skórovali Košičania Martin Dudáš a Tomáš Hrnka, piaty gól "oceliarov" pridal v 55. min opäť spomenutý Dudáš.

Žilina si doma poradila s Trenčínom

"Vlci" začali proti "vojakom" zostra a už v úvodnej minúte musel Chábera zlikvidovať nájazd Richarda Hunu, ktorého nechali hostia nepokrytého. Žilinčania hrali potom v krátkom slede dve presilovky a na konci tej druhej sa po vyšachovaní hostí gólovo presadil kapitán Drevenák. V 13. min. mohla Žilina pridať druhý gól, ale pri veľkých šanciach Konečného a Valáška zahviezdil Chábera. Hostia aspoň načas ožili v presilovke po štvrťhodine hry, ale Tomek všetko vyriešil.

Dobrý hokej pokračoval aj v druhej časti, pričom hra sa viac vyrovnala, ale góly, aj napriek početným vylúčeniam na oboch stranách, nepribúdali. V 31. min. predviedol perfektný zákrok Tomek, keď v presilovke vychytal strelu Nováka. V 37. min. mal gól na hokejke Vozdecký, lenže Tomekov betón bol proti, a tak si domáci udržiavali stále tesný náskok.

V tretej tretine sa už zamerali na pozornú defenzívu a snažili sa využiť každú príležitosť na strelenie druhého gólu. Dlho sa im to nedarilo, ale v 50. min. unikol hosťom Stupka a napriek tiesneniu dokázal prekonať Cháberu. Trenčania sa potom nevedeli dostať dopredu vďaka výbornej pozičnej hre domácich a ich vysokému forčekingu. Hostia sa odhodlali už v 56. min. k hre bez brankára, ale už o minútu v nej inkasovali z hokejky Homera a bolo rozhodnuté. Trenčania síce ešte znížili po úniku Melichárka, ale ďalší gól už nepridali.

MsHK DOXXbet Žilina - Dukla Trenčín 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Góly: 7. Drevenák (Róbert Huna, Richard Huna), 50. Stupka (Valášek, Konečný), 57. Homer (Š. Novotný, Stupka) - 59. T. Melichárek (Drgoň, J. Gašparovič)
Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše: Makovský na 10 min za napadnutie hlavy a krku - Michal Hlinka na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - Junek, Šefčík, 982 divákov

Zostavy:
Žilina: T. Tomek - D. Brejčák, M. Zaťko, Š. Novotný, Homer, Kurali, M. Leško, Makovský, Mendrej - Drevenák, Róbert Huna, Richard Huna - Stupka, Valášek, Konečný - Schroner, Kolena, F. Nemček - E. Švec, D. Rehák, Rogoň
Trenčín: Chábera - D. Rehák, Richard Pavlikovský, P. Mikuš, Drgoň, Hatala, Holenda, Ryzák, Nechala - Michal Hlinka, R. Dlouhý, L. Novák - T. Melichárek, Róbert Petrovický, J. Gašparovič - D. Hudec, J. Švec, Vozdecký - Koyš, J. Zlocha, Šišovský

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Veľmi cenné víťazstvo pre nás aj vzhľadom na nevydarený zápas v Poprade. Podali sme disciplinovaný výkon, zahrali sme veľmi dobre takticky, mali sme dobrý pohyb, bol to jeden z našich najlepších výkonov na domácom ľade. Tri body sú vzhľadom na postavenie a silu Trenčína veľmi dôležité. Treba pochváliť výkony oboch brankárov, náš si zaslúžil vychytať nulu."

Ján Kobezda, tréner Trenčína: "Dnes sme vyzerali tak, akoby sme ani na zápas neprišli. Vôbec sme neplnili to, čo sme si predsavzali, teda hrať zo zabezpečenej obrany. Mali sme pár presiloviek, ktoré sme si vlastnými chybami zmazali. Nemôžeme si dovoliť prehrávať so súpermi, s ktorými sa dá uhrať dobrý výsledok. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám uspieť, musíme sa dať dokopy a pripraviť sa na zápas s Banskou Bystricou."

Košice nedali Piešťanom šancu

Košičania chceli na tretí pokus konečne zdolať Piešťany a ich ofenzívna snaha bola viditeľná od prvých minút. V 3. minúte bol ešte brankár hostí Rybár pri strele Bartoša pozorný a krátko na to zmaril aj príležitosť Biceka. Práve Bicek sa v 8. minúte dostal k odrazenému puku, ktorý z ľavého kruhu namieril presne - 1:0. Aj nasledujúce striedanie prvého útoku domácich skončilo gólom. Bartánus prenechal puk Sujovi, ktorého strelu Rybár podcenil - 2:0. Hostia sa k súvislejšiemu tlaku dostali v 15. minúte počas presilovky. Tibenský najskôr zblízka v dobrej pozícii minul bránku, no o pár sekúnd na to už prekonal Melicherčíka - 2:1. Košičania po inkasovanom góle zneisteli a dopustili sa viacerých chýb v obrane. Deylovu v 17. minúte nepotrestal Pardavý, ktorý sa ocitol sám pred domácim brankárom.

V druhej tretine prevládala bojovnosť a brankári veľa práce nemali. V polovici zápasu mohol tretí gól Košíc pridať Šedivý, tvrdou strelou však trafil len pravú žŕdku. Čo sa nepodarilo jemu, vyšlo v 36. minúte inému obrancovi. Po vyhranom buly sa k puku dostal Dudáš a pohotovou strelou prekvapil Rybára. Ďalšiu Dudášovu strelu v 38. minúte usmernil do Rybárovej bránky Hrnka a domáci viedli už o tri góly.

V tretej časti nahradil Rybára v bránke hostí Košarišťan. Gólom sa ho snažili privítať Lelkeš aj Chovan, no neuspeli. Hostia sa v ofenzíve presadzovali len sporadicky a nebezpečnejšie vyzerali protiútoky domácich. V 55. minúte sa vydarila ofenzívna akcia košickým obrancom, keď Macejko našiel nekrytého Dudáša, ktorý zblízka odkrytou bránkou nepohŕdol - 5:1. Domáci si v závere zápasu presvedčivé víťazstvo postrážili a na tretí pokus zdolali Piešťany.

HC Košice - ŠHK 37 Piešťany 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Góly: 8. Bicek (Suja, Deyl), 11. Suja (M. Bartánus), 36. M. Dudáš (P. Bartoš), 38. T. Hrnka (M. Dudáš, P. Bartoš), 55. M. Dudáš (M. Macejko, R. Lelkeš) - 15. Tibenský (Holovič, J. Ručkay)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik, P. Jonák - Korba, Rovenský, 3500 divákov

Zostavy:
Košice: Melicherčík - Deyl, Cebák, E. Šedivý, B. Pavúk, M. Dudáš, M. Macejko, Sojčík, Hričina - M. Bartánus, Suja, Bicek - P. Bartoš, T. Hrnka, R. Lelkeš - R. Jenčík, Češík, Matúš Chovan - Bortňák, Boltun, D. Mikula
Piešťany: Patrik Rybár - Kotaška, S. Hudec, Gipters, Brňák, Kania, R. Filip, Trefný, Hluch - K. Kučera, J. Pardavý ml., J. Šimíček - Tibenský, Holovič, J. Ručkay - S. Saliji, Brancis, Belluš - Valo, J. Tomčák, Hrehorčák

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: "Úvod zápasu nebol z našej strany ideálny. Napriek tomu sme však dokázali dvakrát skórovať. Súper sa dostal do zápasu využitou presilovkou. V druhej časti sme pridali na aktivite, viac sme sa tlačili pred súperovu bránku. Z toho pramenili ďalšie góly. V tretej tretine sme si to postrážili, pridali sme aj piaty gól a myslím si, že košický fanúšik môže byť spokojný."

Leo Gudas, tréner ŠHK 37 Piešťany: "Prehrali sme, pretože sme nepremenili šance, ktoré sme si vytvorili. Súper nás za to potrestal. Rozdielovou tretinou bola druhá, v ktorej sme dostali dva góly. Náš brankár ich nevidel, nemohol za ne. Najväčší rozdiel bol v tom, že my sme góly nedali a Košice áno."

Poprad proti Bystrici uspel až v nájazdoch

Prvú veľkú možnosť zapísať sa do listiny strelcov mal domáci útočník Ľuboš Bartečko. Po vhadzovaní sa ocitol sám pred brankárom Banskej Bystrice, ale na Corbeila jeho zakončenie neplatilo. Hostia boli nebezpeční v presilovkách. Po vylúčení B. Rapáča hrali dokonca krátko 5 na 3, Popradčania sa však bez väčších problémov ubránili.

Diváci čakali na prvý gól do 32. minúty. Ručnú brzdu pred unikajúcim  Majdanom zatiahol obranca "kamzíkov" Ťavoda a rozhodca Lokšík nariadil trestné strieľanie. To faulovaný hráč pretavil strelou pomedzi Kostúrove betóny a "barani" viedli 0:1. Od tohto momentu sa domáci začali tlačiť do bránky Banskej Bystrice, z viacerých závarov ale vyrovnať nedokázali. Popradu nevychádzali ani časté presilové hry. Vyrovnanie prišlo až v 38. minúte, keď sa tvrdou strelou od modrej čiary presadil Paukovček - 1:1.

Tretiu tretinu začali lepšie hokejisti Popradu. Pri strele Rusnáka už tribúny kričali gól, keď Corbeila na bránkovej čiare zastúpil spoluhráč z obrany. To, že puk neprešiel do bránky, musel potvrdiť ešte videorozhodca. Strhnúť víťazstvo na svoju stranu mohli "kamzíci" až dvakrát počas jedného oslabenia. V samostatnom úniku najprv neuspel Paukovček a po ňom ani Kroták s Hvilom. I keď najnebezpečnejším hráčom Bystrice bol individuálne sa presadzujúci Tománek, najväčšiu šancu hostí spálil Hudec v presilovej hre. Jeho zakončenie po Handzušovej prihrávke trafilo Kostúra do masky. Záverečný tlak hostí gól nepriniesol a zápas šiel do predĺženia.

Na rad napokon prišli až nájazdy. V nich rozhodol o zisku dvoch bodov pre Poprad Lauris Bajaruns.

HK Poprad - HC '05 iClinic Banská Bystrica 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 38. L. Paukovček (Dinda, Paločko), rozh. sam. nájazd Bajaruns - 32. Majdan
Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Gajan, Holienka, 1225 divákov

Zostavy:
Poprad: Kostúr - Dinda, R. Suchý, Š. Fabian, Ťavoda, Kasík, Malina, D. Šterbák, Gáborčík - Paločko, L. Paukovček, Bartečko - Hvila, O. Rusnák, Kroták - B. Rapáč, Heizer, R. Rapáč - Števuliak, Bajaruns, Štrauch
Banská Bystrica:
Corbeil - I. Ďatelinka, Sandgren, Petran, Šmach, Gründling, Rosandič, Jankovič - Majdan, Galamboš, R. Tománek - Gillies, Kytnár, L. Handlovský - M. Hudec, Handzuš, O. Mikula - Lamper, T. Zigo, Róth - R. Gašpar

Juraj Halaj, asistent trénera Popradu: "Bol to vyrovnaný zápas. Banská Bystrica je vynikajúco fyzicky pripravené mužstvo. Bodík po  zápase je pre obe mužstvá spravodlivý. Bola to gólová mizéria. Nájazdy sú lotéria, to môžem potvrdiť."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Videli sme bojovné stretnutie. Na oboch stranách prevládali dobré obrany. Po chybách si obe mužstvá vypracovali nejaké šance, ale skončilo to 1:1. Nájazdy sú lotéria, pred zápasom sme určite chceli viac ako jeden bod."

Nitra doma zdolala Martin

Po štvrtkovej výhre s reprezentačnou dvadsiatkou nastúpili Nitrania proti Martinu a už od štvrtej sekundy hrali presilovú hru, keď si na trestnú lavicu sadol Skladaný za podrazenie. Početnú prevahu domáci nevyužili, no v 13. minúte sa presadil Kanaďan David Laliberté, keď mu streleckú pozíciu pripravil jeho dvorný nahrávač Slovák a peknou strelou do pravého horného rohu brány Martina otvoril skóre. Ten istý hráč sa presadil aj o tri minúty, po strele Guotha od modrej čiary sa k puku dostal Slovák, posunul ho pred bránu Lalibertému a ten ho poslal za chrbát Orčíka.

V polovici druhej tretiny Nitra zvýšila náskok už na tri góly, výborne hrajúci Marek Slovák si po dvoch asistenciách pripísal aj gól, pri početnej nevýhode ušiel obrane hostí a poslal inak výborne chytajúceho Orčíka na lavičku. Tri minúty pred druhou sirénou sa hosťom podarilo znížiť, nitriansky odchovanec Rzavský v presilovej hre na trikrát prekonal Valenta v bránke Nitry.

Aj v tretej tretine videli diváci bojovný hokej, no gól už nie, pretože hosťom nepomohla ani početná výhoda pri hre bez brankára a vylúčení Štefanku 6:4.

HK Nitra - MHC Martin 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Góly: 13. Laliberté (M. Slovák, Blackwater), 16. Laliberté (M. Slovák, Guoth), 33. M. Slovák (Ordzovenský) - 37. Rzavský (Kabáč, M. Dírer)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: M. Novák, Snášel - Jobbágy, Smrek, 2212 divákov

Zostavy:
Nitra: M. Valent - Milam, F. Kuzma, Ordzovenský, M. Novák, Milo, Guoth, M. Pupák - Blackwater, M. Slovák, Laliberté - Stloukal, Stümpel, H. Ručkay - Bajtek, J. Štefanka, Macík - E. Piačka, Bene, Kutálek
Martin: Orčík - Matejka, J. Tabaček, M. Dvořák, J. Dlouhý, Jáchym, P. Bačik, Tomáš Varga, P. Trávniček - F. Skladaný, Murček, Tibor Varga - Pokrivčák, Jurášek, M. Kokavec - Jokeľ, M. Dírer, Rzavský - R. Varga, Kabáč, Uhrík

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre, vytvorili sme si šance, ktoré sme premenili. Pokračovalo to dobre aj v druhej tretine a ak by sme premenili ďalšie šance, mohlo to skončiť aj väčším rozdielom."

Ivan Dornič, tréner Martina: "Chceli sme v Nitre uspieť, ale opäť sme doplatili na naše veľké chyby a keď prehrávame 3:0, ťažko sa to doťahuje. Nedarí sa nám strelecky presadiť a preto si nevezieme z Nitry žiaden bod."

Zvolen si do Skalice prišiel po body

V stretnutí prvého tímu s posledným sa od úvodu hral hokej s väčším dôrazom na útočnú fázu. Domáci mali už v 5. minúte k dispozícii presilovku, ale na Baroša vôbec nevystrelili. Zato Školiak o niekoľko momentov neskôr spálil obrovskú tutovku, keď prestrelil odkrytú bránku po načasovanej prihrávke od Pašeka. Ďalšiu dobrú príležitosť nevyužil v 11. minúte domáci Klíma, ani on z blízka neprepasíroval puk za Baroša. Z následnej akcie zahrozili hostia, no Romančík Skalicu podržal. Baroš bol v ohni pokusov, no vyznamenal sa aj po strele Jassa v 14. minúte. Záhoráci si vytvorili viac šancí dobrým pohybom v útočnej tretine, no ich koncovka nebola dôrazná. Dve minúty pred klaksónom putoval na trestnú lavicu domáci Novák a hostia presilovku využili, zblízka ponad Romančíka skóroval Semorad - 0:1.

Ten istý hráč mohol zvýšiť na 2:0 v 22. minúte pri vylúčení Brendla, ale neuspel rovnako ako na druhej strane Pašek. V 27. minúte ukryl Romančík pokus Brabenca vo svojej lapačke. O dve minúty sa nepodarilo na dvakrát zblízka vyrovnať Zálešákovi, ale presne v polovici zápasu domáci streleckú smolu už prelomili, keď Školiak vyrovnal. Dobrý hokej na Záhorí pokračoval, tabuľkový rozdiel na ľade nebolo poznať. V 40. minúte nariadil hlavný rozhodca trestné strieľanie za faul na Komínka, no jeho strela skončila v Barošovej lapačke.

V 44. minúte bol vylúčený Demiters, domáci však túto výhodu nevyužili. Skórovať sa naopak podarilo v presilovke hosťom, keď Romančíkovi prekĺzol ľahký puk z hokejky Semoráda medzi betóny - 1:2. Ďalší gól po peknej akcii v 49. minúte strelil Mráz. Záhoráci sa už na súpera nedotiahli a kruto v piatok pykali za svoje nepremenené šance.

HK 36 Skalica - HKM Zvolen 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Góly: 30. R. Školiak (Zálešák, Jan Novák) - 20. Semorád (R. Puliš, Brabenec), 47. Semorád, 48. B. Mráz (Klhůfek)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Fridrich - Tvrdoň, Výleta, 967 divákov

Zostavy:
Skalica: Romančík - Ďurák, Barák, Opalek, Jan Novák, Polata, Jaborník, Brodek, Zukal - D. Pašek, R. Školiak, Zálešák - Korytko, Brendl, Komínek - Lantoš, Mickievics, K. Jass - Rožník, L. Klíma, Bezúch
Zvolen: S. Baroš - Demiters, E. Bagin, Andersons, D. Krejči, L. Pokovič, F. Fekiač, M. Ivan - R. Puliš, Brabenec, Semorád - Škvaridlo, T. Klíma, Obdržálek - J. Jurík, B. Mráz, Klhůfek - P. Zuzin, V. Fekiač, Misenev - J. Žilka

Viac o téme: HC Košice HKM Zvolen ŠHK 37 Piešťany HK 36 Skalica
  • Zdroj: TASR, SITA