VIDEO Dychberúca vojna hokejových veľmocí: Domáce Fínsko vyhralo gólovú prestrelku s Kanadou

Bitka o puk pred fínskou bránkouBitka o puk pred fínskou bránkou Zdroj: SITA

HELSINKI - Hokejisti Ruska, Švédska a domáceho Fínska sa prebojovali do semifinále MS hráčov do 20 rokov v Helsinkách. Najviac sa na postup nadreli úradujúci vicemajstri sveta Rusi, ktorí v úvodnom sobotňajšom štvrťfinálovom súboji zdolali outsidera z Dánska 4:3 až po predĺžení.

Švédi následne vystavili stopku Slovákom, ktorým nadelili poltucet (6:0) a odplatili im tak prehru z vlaňajšieho súboja o bronz. V boji o postup do finále narazia na domácich Fínov, ktorí vyradili obhajcu titulu Kanadu, v divokej prestrelke vyhrali 6:5. Záverečný semifinalista vzíde z dvojice USA - Česko (od 19.00 SEČ).

Spasiteľom zbornej sa stal kapitán Vladislav Kamenev, ktorý 44 sekúnd pred koncom riadneho času v power play bez brankára vyrovnal na 3:3 a v piatej minúte predĺženia svojím druhým gólom v zápase rozhodol o postupe svojho tímu. Obhajcovia strieborných medailí narazia v semifinále na víťaza duelu USA - Česko.

Dáni ešte nikdy nepostúpili na MSJ medzi najlepšie kvarteto, teraz boli blízko senzácie, k jej zavŕšeniu chýbal iba kúsok. "Som spokojný s naším výkonom. Nanešťastie to však nestačilo na to, aby sme v záverečnej minúte tretej tretiny ustáli tlak Rusov," vyslovil sa pre oficiálnu webstránku šampionátu brankár Dánska Thomas Lillie, ktorý úspešne kryl 42 striel súpera. Rusi pripravili svojím fanúšikom poriadne nervy.

Duel, ktorý mal byť jednoznačnou záležitosťou, sa zmenil na obrovskú drámu. "Chcel by som sa ospravedlniť svojim rodičom, ktorí zápas sledovali. Bol to skutočne nervák, no zvíťazili sme a to je jediné, čo nás zaujíma," usmieval sa ruský útočník Radel Fazlejev. "Toto víťazstvo by nám malo pomôcť zomknúť sa ako tím. Nabudúce budeme hrať s väčším srdcom, zanietením a najmä bez chýb," dodal hrdina stretnutia Kamenev.

Fíni prehrávali s Kanadou 0:2 i 2:3, ale nezložili zbrane a dokázali vo vypredanej Hartwall Aréne nepriaznivý stav otočiť. Pod triumf "Suomi" 6:5 sa dvoma gólmi a asistenciou podpísal Patrik Laine, tri body zaznamenali aj jeho spoluhráči z prvej formácie Olli Juolevi a Jesse Puljujärvi (zhodne 0+3).

Zápas rozhodla zle zvládnutá presilová hra Kanady zo záveru zápasu. Namiesto toho, aby využila hru piatich na štyroch, dopustila sa dvoch prehreškov naraz, ku ktorým v rýchlom slede pribudol aj tretí trest. Razom sa tak karta obrátila a namiesto útočenia museli hráči javorového listu brániť v trojici proti piatim Fínom, ktorým sa podarilo skórovať. Záverečná hra bez brankára síce priniesla niekoľko sľubných šancí, lenže gól už nepadol, a tak sa domáci tešili z vytúženého víťazstva nad obhajcami titulu.

Fínsko - Kanada 6:5 (1:2, 3:1, 2:2)
Góly: 20. Laine (Aho, Puljujärvi), 27. Kalapudas (Juolevi, Tuulola), 36. Saarela (Puljujärvi), 38. Nättinen (Saarela, Juolevi), 45. Aho (Puljujärvi, Laine), 55. Laine (Juolevi, Aho) – 6. Konecny (Quenneville, Stephens), 11. Strome (Gauthier, Crouse), 28. Crouse (Virtanen), 44. Marner (Point, Sanheim.), 46. Marner (Point).

Viac o téme: Fínsko Kanada