VIDEO Košice si famóznym obratom zaistili Ligu majstrov, kuriózny gól v Banskej Bystrici

Zľava: Juraj Milý z Košíc a Michal Dzubina z MartinaZľava: Juraj Milý z Košíc a Michal Dzubina z Martina Zdroj: SITA

KOŠICE - Hokejisti HC Košice sa predčasne stali víťazmi základnej časti Tipsport ligy 2015/2016 a poistili si tým tretíkrát v rade miestenku do Ligy majstrov. Tri kolá pred koncom dlhodobej časti súťaže po domácom víťazstve nad Martinom (4:3) sa obhajcovia majstrovského titulu dostali na stobodovú hranicu, ale najmä udržali si postačujúci 9-bodový náskok pred druhými Nitranmi. Oceliari si dali pekný darček k 10. výročiu otvorenia Steel Areny.

Košičania sa stali víťazmi základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže tretíkrát za sebou, piatykrát z ostatných šiestich sezón, či po siedmy raz za ostatnú dekádu. Hokejisti Košíc v histórii samostatnosti chýbali v play-off iba raz, v sezóne 1999/2000 skončili na 7. mieste, do vyraďovacej časti postupovali iba štyri tímy. Na svojom konte majú dovedna osem slovenských titulov.

Piatkový domáci zápas s Martinčanmi bojujúcimi o poslednú 8. priečku do play-off nezačali hráči Košíc dobre a po dvoch tretinách prehrávali 1:3. Potom však nastal "klasický" obrat favorita. V rozpätí 11 minút tretej tretiny Jakub Suja, Gabriel Spilar a Tomáš Hrnka otočili skóre na konečných 4:3.

HC Košice - MHC Martin 4:3 (0:0, 1:3, 3:0)
Góly: 24. R. Jenčík (Matúš Chovan), 42. Suja (E. Šedivý), 49. Spilar (R. Jenčík), 52. Hrnka (Deyl) - 22. Galamboš (Sprukts), 23. Poliaček (Murček), 38. Cipulis (Dírer, Galamboš)
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 1:0 ,oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolin - Bednár, Smrek, 3044 divákov

Košice: Melicherčík (23. Halász) - Deyl, M. Dudáš, Jankovič, E. Šedivý, Macejko, Cebák, Pavúk - P. Bartoš, R. Jenčík, Spilar - Hrnka, Suja, Tibor Varga - Milý, Češík, Boltun - Matúš Chovan, Šoltés, Hričina

Martin: Dzubina - Jáchym, Rusina, Pokrivčák, M. Dvořák, Tomáš Varga, J. Dlouhý, M. Vyskoč,Trávniček - Cipulis, Galamboš, Kabáč - R. Varga, Sprukts, D. Rzavský - Poliaček, Murček, F. Nemček - Jass, Dírer, Uhrík

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "Dnes sme mali prvú možnosť vyhrať základnú časť a to nám zväzovalo ruky i nohy. V úvode zápasu sme nehrali úplne zle, ale chýbal nám dôraz a neboli sme to my, kto strelil prvý gól. Naopak, po individuálnych chybách sme dostali dva góly. O to viac si cením úsilie a prácu hráčov, ktoré viedli k víťazstvu v dnešnom zápase i v základnej časti."

Ivan Dornič, tréner MHC Martin: "V prvom rade gratulujem domácemu trénerovi k víťazstvu. Jeho tím dokázal otočiť výsledok z 1:3 na 4:3. Naši hráči však urobili maximum. Obrana nášho tímu bola preťažená. Mali sme viacero hráčov zranených a počas zápasu ešte odstúpil obranca Jáchym. V obrane museli zaskakovať útočníci. Košice na nás v tretej tretine vyvinuli veľký tlak. Naši hráči sa nemajú za čo hanbiť."

Banská Bystrica aj napriek kurióznemu gólu s piatym triumfom v rade

Piatkový duel 51. kola hokejovej Tipsport ligy medzi Banskou Bystricou a Trenčínom priniesol gólové hody a triumf domácich 6:3. Hráči spod Urpína vykročili za piatym triumfom v rade tromi presnými zásahmi v prvej tretine, postupne skórovali Niclas Lucenius, Milan Kytnár a Tomáš Zigo. Gólovo najbohatšia bola prostredná časť hry, v ktorej brankári inkasovali dovedna päťkrát. "Barani" sa počas druhej dvadsaťminútovky opäť presadili trikrát. Kozmetickú úpravu výsledku na 3:6 z pohľadu "vojakov" zariadil v 54. min Peter Sojčík. Kuriozitou zápasu bol gól sekundu pred koncom druhej tretiny, keď sa puk pri avizovanej presilovej hre domácich nečakane ocitol v opustenej bránke Bystričanov a priznaný bol brankárovi hostí Petrovi Kutejovi.

HC '05 iClinic Banská Bystrica - Dukla Trenčín 6:3 (3:0, 3:2, 0:1)
Góly: 6. Lucenius (Gillies, Sandgren), 12. Kytnár (Lucenius, Roussel), 15. Zigo (Lunter, Matoušek), 29. Sandgren (Matoušek), 30. Bortňák (R. Tománek, Majdan), 35. Lunter - 27. T. Melichárek (Denis Hudec), 40. Kutej, 54. Sojčík (J. Gašparovič)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc - Tvrdoň, Výleta, 1993 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua - Ivan Majeský, Sandgren, Roussel, Pujacs, Gründling, V. Čížek, Petran, Šmach - Majdan, Bortňák, R. Tománek - Hvila, Kytnár, Bajaruns - Lunter, Zigo, Matoušek - Gillies, Lucenius, J. Bezúch

Trenčín: Chábera (30. Kutej) - Drtina, M. Novák, Holenda, Drgoň, Denis Rehák, Hatala, Špankovič, Danko - Šišovský, V. Nemec, R. Dlouhý - Sojčík, Stümpel, J. Gašparovič - T. Melichárek, Troliga, Denis Hudec - Briestenský, Švec, O. Pataky

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "My sme mali dobrý vstup do zápasu, konečne nám vyšla prvá tretina. Dobre sme korčuľovali. Hlavne prvé dve tretiny sme hrali veľmi dobre. Až za stavu 6:2 prišiel taký útlm, no to iba pre to, že už bolo o zápase rozhodnuté. Trenčín sme pustili k zopár šanciam, no napokon sme zápas doviedli do víťazného konca. Je to zaslúžené víťazstvo a chalanom môžem poďakovať za výkon, pretože hlavne prvé dve tretiny boli také, aké by sme chceli hrať. Čo sa týka nášho kuriózneho vlastného gólu na 6:2, nuž niekomu sa také niečo nestane ani raz v živote a nám sa už takéto niečo stalo druhýkrát v sezóne."

Marcel Hanzal, tréner Trenčína: "Nebudem zápas nejako rozmazávať, pretože nemám čo hodnotiť. V prvej tretine nás domáci pritlačili v našej obrannej tretine a dostali sme tri góly. Ťažko sa v Bystrici otáča takéto skóre. Navyše súper veľmi dobre korčuľoval. Znížili sme napriek tomu na 3:1 a čakali na ďalšie šance, no domáci pridal góly a prakticky už bolo po zápase. Mrzí ma, že chlapci nedodržali to, čo sme si povedali pred zápasom. Nemôžeme prísť do Bystrice takto nepripravení. Chceli sme držať 0:0 čo najdlhšie a hrať na výsledok 2:1, či 3:1. To sa nám nepodarilo. Domáci tím bol lepší, vyhrával osobné súboje, lepšie korčuľoval, preto zaslúžene zvíťazil."

Nitra na domácom ľade rozdrvila Poprad

Hokejisti Nitry potvrdili úlohu favorita v piatkovom domácom súboji 51. kola Tipsport ligy a Popradčanov zdolali 6:3 (3:1, 2:1, 1:1). Lídrom ofenzívy domácich bol útočník Henrich Ručkay, autor dvoch gólov a asistencie. Nitrania tretím víťazstvom v rade potvrdili druhú priečku v tabuľke za už istými víťazmi základnej časti z Košíc.Popradčania zostali na piatom mieste tabuľky.

HK Nitra - HK Poprad 6:3 (3:1, 2:1, 1:1)
Góly: 10. J. Štefanka (Macík, Baker), 13. H. Ručkay (Beca, Kutálek), 15. Blackwater (M. Slovák, Ordzovenský), 32. H. Ručkay (Beca, Mezei), 38. Milam (H. Ručkay, Laliberté), 46. Macík (J. Štefanka) - 16. Š. Fabian (Lantoš), 35. Kasík (Koyš, Heizer), 43. Jaborník (R. Suchý, Mikula)
Vylúčení: 7:4 na 2 min, presilovky: 2:1 , oslabenia: 0:0, rozhodovali: Novák - Kacej, Stanzel, 2644 divákov

Nitra: Lakosil - Ordzovenský, Milam, Milo, Baker, Mezei, Podhradský, F. Kuzma, P. König - Blackwater, M. Slovák, Laliberté - Stloukal, J. Štefanka, Macík - Kutálek, Beca, H. Ručkay - Bajtek, Bene, Pupák

Poprad: R. Svoboda - Š. Fabian, Jaborník, Dinda, R. Suchý, Kasík, Pařízek, D. Šterbák, Gaborčík - Matúš Paločko, Lantoš, Malina - Mikula, L. Paukovček, Števuliak - Koyš, Heizer, Štrauch - Lindeman, Toma, Achs

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "Čakali sme, že Poprad príde s mladými chlapcami, ktorí dobre korčuľujú, sú nepríjemní a sme radi, že sme to strhli na našu stranu. Verím, že ten náš výkon smerom k play off bude len rásť."

Juraj Halaj, asistent trénera Popradu: "Bol to dobrý zápas, narazili sme na silnú Nitru, no v rovnovážnom stave sme boli vyrovný súper. Nitra má skúsených hráčoc, čo bolo vidieť najmä v presilových hrách, kde nám dali dva góly. Naši chlapci odviedli to, čo je v našich momentálnych silách a môžem im len poďakovať."

Piešťany oživili postupové nádeje

Hokejisti Piešťan opäť o čosi viac oživili nádeje na postup do play-off Tipsport ligy. Čo sa im pred troma dňami nepodarilo proti vedúcim Košiciam (prehra 1:2 po nájazdoch), dokázali v piatok proti tretiemu Zvolenu. V súboji 51. kola zdolali na domácom ľade Zvolenčanov 4:3 po nájazdoch. Rozhodujúci nájazd premenil Jakub Ručkay. Domáci mohli zvíťaziť aj v riadnom hracom čase, ale zápas posunul do predĺženia gólom na 3:3 v 55. min zvolenský útočník Pavel Klhůfek. Piešťany sa tri kolá pred koncom základnej časti na dva body priblížili ôsmemu Martinu na poslednej postupovej priečke do play-off.

ŠHK 37 Piešťany - HKM Zvolen 4:3 po sam. nájazdoch (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 6. J. Šimíček (tr. strieľanie), 24. Tibenský (Školiak, R. Filip), 35. S. Hudec (Belluš, Tibenský), rozh. sam. nájazd J. Ručkay - 15. T. Klíma (Brendl, Semorád), 31. B. Mráz (Klhůfek, J. Jurík), 55. Klhůfek (J. Jurík, B. Mráz)
Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky: 2:0 ,oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Goga - Junek, Šefčík, 899 divákov

Piešťany: A. Nagy - Gachulinec, Kotaška, R. Filip, Trefný, S. Hudec, Gipters, Svetlík, Nechala - J. Ručkay, Zálešák, S. Saliji - R. Tvrdoň, Školiak, Tibenský - J. Šimíček, Kolena, Hrehorčák - Belluš, Tomčák, K. Kučera

Zvolen: S. Baroš - Juraško, E. Bagin, Andersons, Krejči, L. Pokovič, Demiters, F. Fekiač, Habšuda - P. Zuzin, Brabenec, Misenev - Škvaridlo, L. Jurík, Obdržálek - Klhůfek, B. Mráz, J. Jurík - Brendl, T. Klíma, Semorád

Branislav Jánoš, asistent trénera Piešťan: "Prvá tretina bola z našej starý dobrá, dostali sme do vedenia. V druhej časti Zvolen pridal na dôraze, čo nám začalo robiť problémy, no chlapci odviedli jeden fakt bojovný výkon. Za to im patrí veľká vďaka a sme radi, že sme získali dva cenné body, hoci sme pri troche šťastia mohli získať tri."

Josef Turek, tréner Zvolena: "Nepodali sme taký výkon, aby sme si z Piešťan odviezli tri body. Musím uznať, že Piešťany boli dnes silný súper. Dostali sme gól počas oslabenia o dvoch hráčov, ale v tretej časti sme zabrali, boli sme lepším tímom a podarilo sa nám vyrovnať. Mali sme jednu dobrú šancu aj v predĺžení, ale rozhodlo sa v nájazdoch, v ktorých sme sa my nepresadili."

Viac o téme: HC Košice