VIDEO Smrtiace presilovky Dánov: Kazachstan potopili už v prvej tretine

Dáni zdolali Kazachstan predovšetkým vďaka presilovým hrámDáni zdolali Kazachstan predovšetkým vďaka presilovým hrám Zdroj: SITA

MOSKVA - Dánska hokejová reprezentácia zvíťazila v pondelkovom večernom zápase základnej A-skupiny na 80. majstrovstvách sveta v Rusku nad výberom Kazachstanu 4:1 a má reálnu šancu na prienik do štvrťfinále.

Na svojom konte totiž má 11 bodov a ak v utorok Švajčiari nezdolajú Čechov v riadnom hracom čase, postúpia do vyraďovacej časti MS prvýkrát od roku 2010. Kazachstan už pred zápasom nemal šancu na záchranu medzi elitou.

Dáni rozhodli o svojom pondelkovom triumfe už v prvej tretine, v ktorej na gól využili tri zo štyroch presiloviek. Do listiny strelcov sa postupne zapísali Markus Lauridsen, Jannik Hansen a Nicklas Jensen. V 24. min síce skorigoval Nigel Dawes, ale v polovici stretnutia zvýšil na 4:1 opäť v početnej výhode Nikolaj Ehlers. Dáni si v druhej polovici súboja ustrážili trojgólový náskok.

V tomto súboji sa predstavili aj dvaja slovenskí rozhodcovia - hlavný Jozef Kubuš a čiarový Peter Šefčík.

A-skupina (Moskva):

Dánsko - Kazachstan 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)
Góly: 9. Lauridsen (Eller, Hansen), 17. Hansen (Storm), 18. Nicklas Jensen (Storm), 30. Ehlers (Lauridsen) - 24. Dawes (Bochenski, Lipin)
Vylúčení: 1:6 na 2 min, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gebei (Maď.), KUBUŠ - ŠEFČÍK (obaja SR), Lederer (ČR), 7097 divákov

zostavy:
Dánsko: Dahm - D. Nielsen, M. Lauridsen, O. Lauridsen, Nich. Jensen, Bödker, Lassen, Kristensen - Ehlers, Eller, Hansen - Nick. Jensen, Madsen, Storm - Poulsen, Green, Christensen - Bau, Starkov, Bjorkstrand
Kazachstan: Poluektov (21. Maľgin) - Triasunov, Semjonov, Lakiza, Lipin, Korabejnikov, Lobanov, Kairov - Bochenski, Boyd, Dawes - Šin, Ivanov, Rymarev - Krasnoslobodcev, Solarjov, Markelov - Grents, Panšin

Lars Eller, útočník Dánska: "Vyštartovali sme na nich hneď od začiatku, nič sme im nedarovali a premenili sme naše šance. Bez ohľadu na to, čo sa stane zajtra, pozdvihli sme náš tím na novú úroveň. Myslím si, že je to prvýkrát, čo sme dosiahli štyri víťazstvá, je to pre nás skvelý turnaj."

Nikolaj Ehlers, útočník a strelec štvrtého gólu Dánska: "Hrali sme so srdcom, hrali sme za Dánsko. Ukázalo sa to včera a aj dnes. Vedeli sme, že máme šancu vyhrať a sme radi, že sa nám to podarilo."

Maxim Semjonov, obranca a kapitán Kazachstanu: "Aj keď sme dnes o nič nehrali, snažili sme sa. Všetky ich góly padli v našich oslabeniach, počas celého turnaja sme mali veľa vylúčení. To je momentálne problém Kazachstanu - príliš veľa hlúpych faulov, ktoré nás stáli príliš veľa gólov."

8. Kazachstan    7 0 1 0 6 15:28 2 - istý zostup

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Viac o téme: Kazachstan Dánsko