VIDEO Vyhrali skupinu, teraz letia domov: Odfláknuté nájazdy zničili český hokejový sen

Hráči USA zdolali Česko 2:1 po nájazdochHráči USA zdolali Česko 2:1 po nájazdoch Zdroj: SITA

MOSKVA - Hokejisti Spojených štátov amerických postúpili do semifinále majstrovstiev sveta v Rusku. V prvom moskovskom štvrťfinálovom súboji vo štvrtok popoludní Američania zdolali Čechov 2:1 po samostatných nájazdoch. Hrdinom USA sa stal mladučký útočník Auston Matthews.

V 22. min vyrovnal na 1:1, keď odpovedal na prvý gól Čechov v podaní Tomáša Zohornu. Ďalšie góly už v riadnom hracom čase a ani predĺžení nepadli. Proklamovaná draftová jednotka NHL, 18-ročný Matthews, neskôr ako jediný premenil svoj nájazd a víťazov A-skupiny Čechov poslal domov, zatiaľ čo svoj tím prekvapujúco posunul do semifinále.

Štvrťfinále (Moskva/Rus.):

Česko - USA 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 16. Zohorna (trest. strieľanie) - 22. Matthews (Vatrano, Wideman), rozhodujúci nájazd Matthews
Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Wehrli (Švaj.), Öhlund (Švéd.) - Otmakov (Rus.), Philblad (Švéd.)

Zostavy:
Česko: Furch - Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Červenka, Plekanec, Pastrňák - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kousal, T. Zohorna, Kašpar - Zaťovič, Faksa, Filippi - Koukal
USA: Kinkaid - Hanifin, Wideman, Murphy, McCabe, Wasofsky, Skjei, Santini - Larkin, Matthews, N. Foligno - Nelson, Hinostroza, Vatrano - Comprer, Schroeder, Motte - Hendricks, Maroon, Fasching - Wood

Nájazdy: Kašpar nedal - 0:0, Hendricks nedal - 0:0, Koukal nedal - 0:0, Matthews 0:1, T. Zohorna nedal - 0:1.

Už v 4. min šiel na trestnú lavicu Američan Matthews, ale českí hokejisti presilovku nevyužili. V 10. min Řepík vypálil z prvej tesne vedľa, ešte predtým dobiedzal pred Kinkaidom Červenka - bez úspechu. V 16. min bolo nariadené trestné strieľanie pre Čechov po faule na Zohornu, ktorý šiel sám na brankára Kinkaida. Zohorna v trestnom nájazde zamiešal puk, počkal si na pohyb amerického gólmana a s prehľadom skóroval - 1:0. Päťdesiatšesť sekúnd pred koncom prvej tretiny mohol v presilovke pridať druhý český gól Červenka, ale Kinkaida neprekonal. Američania trestali krátko po začiatku druhej tretiny. Mladučký talent, iba 18-ročný Matthews, naznačil blafák a zasunul puk medzi Furchove betóny - 1:1. Útočník švajčiarskeho Zürichu strelil svoj štvrtý gól na MS 2016. Potom prišli ďalšie dve šance aktívneho Červenku, ale voči Kinkaidovi neuspel ani z úniku. V 38. min mal podobnú príležitosť Faksa, Kinkaid mu vypichol puk a k zakončeniu sa nedostal. Na začiatku tretej tretiny prežili Česi ťažké chvíle pri vylúčení Šimeka, ale Furch všetky americké šance zneškodnil. Sedem a pol minúty pred koncom tretej časti hry Pastrňák po výbornej prihrávke Červenku tesne minul pravú žŕdku americkej bránky. V závere tretej tretiny dostali Česi už šiestu možnosť zahrať si presilovú hru, ale opäť ju nezužitkovali.

V predĺžení so štyrmi korčuliarmi na oboch stranách mal prvú veľkú šancu Američan Schroeder, ale útočník Minnesoty proti Furchovi neuspel. Potom šiel na trestnú lavicu po zbytočnom faule Zohorna, ale jeho traja spoluhráči sa ubránili zväčša jalovému tlaku Američanov. V závere predĺženia mal rozhodnutie na hokejke Wideman, ale český obranca Kundrátek v poslednej chvíli tečoval jeho strelu smerujúcu do odkrytej bránky. Rozhodnúť napokon museli až nájazdy. Jediný premenil Matthews, ktorý naznačil blafák, ale napokon vystrelil a prekonal Furcha.

Dominik Furch (bankár ČR): "Mohli sme rozhodnúť v riadnom hracom čase. Bolo to vyrovnané od začiatku zápasu. Súper však premenil ako jediný nájazd a stačilo mu to. Matthews to utobil podobne ako zvykne náš Kašpar, čo k tomu viac povedať. Nervózni sme boli len na začiatku zápasu. Dobre sme hrali, boli sme možno aj lepší, ale čo už. Je koniec."

Auston Matthews (útočník USA): "Pri nájazde som len chcel otvoriť brankárovi nohy. Podarilo sa mi to tam prepašovať, vyšlo to."

Keith Kinkaid (brankár USA): "Dnes to mohlo dopadnúť aj opačne. Boli sme sústredení, teraz máme šancu na medailu. Musíme si udržať energiu, ktorou disponujeme. Dnes je pre nás každý hráč hrdinom. Každý blokoval strely a odviedol maximum."

Viac o téme: USA Česko