VIDEO Obetavosť im priniesla vytúžený bod: Slováci majú na dosah senzáciu postupu!

Ján Ďurica v súboji s hráčmi AnglickaJán Ďurica v súboji s hráčmi Anglicka Zdroj: SITA

ST. ÉTIENNE - Slovenskí futbalisti remizovali v pondelňajšom zápase EURO 2016 s Anglickom 0:0. V tabuľke B-skupiny skončili po výhre Walesu nad Ruskom (3:0) tretí so štyrmi bodmi. Zverenci trénera Jána Kozáka v prvom súboji prehrali s Walesom (1:2) a v druhom zdolali "zbornú" 2:1. Skupinu ovládli so šiestimi bodmi Walesania, Angličania skončili druhí (5 bodov). Keďže do vyraďovacej fázy sa prebojujú prvé dva tímy z každej zo šiestich skupín plus štyria najlepší z tretích miest, Slovensko je v dobrej pozícii. Musí si ale ešte počkať na výsledky ostatných skupín.

Angličania bez kapitána Waynea Rooneyho a na hrote s duom Jamie Vardy a Daniel Sturridge začali aktívne. V prvých minútach to bol boj o stred poľa, ktorý ovládol favorit. Prvé vzrušenie priniesla 5. minúta, keď Sturridgeov center z pravej strany poslal Vardy nad slovenskú bránu. Odpovedať sa na druhej strane odhodlal Pečovský, ale jeho strela v 7. minúte bola nepresná. Angličania rýchlejšie kombinovali, boli rýchlejší aj technickejší v osobných súbojoch. V 16. minúte Hendersonovou strelu zblokoval Hubočan na roh. Hneď potom prišla najväčšia šanca Angličanov v prvom polčase, v 17. minúte Vardy prešprintoval Škrtela, natlačil sa do zakončenia, ale Kozáčik vytiahol výborný zákrok. Po 20 minútach sa po tvrdom súboji s protihráčom zranil na tvári Peter Pekarík, asi tri minúty chýbal na ploche, po ošetrení krvavého zranenia si ale prezliekol dres a vrátil sa do hry. Angličania dominovali, Slováci im často pomohli ľahkou stratou lopty, hralo sa najmä na polovici Slovákov. V 33. minúte sa početnej enkláve slovenských fanúšikov na tribúnach opäť zatajil dych, Lallanovu tvrdú strela z prvej po centri Clynea ale Kozáčik opäť výborne vyrazil. Angličania sa stále tlačili dopredu, ale ich súper do konca prvého polčasu odolal. O bojovnosti "sokolov" svedčila aj situácia zo 44. minúty, keď tvrdý Hendersonov projektil zblokoval Ďurica hlavou.

Aj v druhom polčase sa pustili Angličania do súpera s vervou, ale mohli inkasovať ako prví. V 53. minúte sa nedohodol Smalling s Hartom a dobiehajúci Mak sa pretláčal k lopte, ale nedostal sa k nej. Anglicko odpovedalo rýchlou akciou pravého obrancu Clyneho, ktorý sa z uhla dostal až do zakončenia a jeho strelu Kozáčik opäť ramenom vyrazil nad. Hra sa otvorila, dostala ešte väčší náboj, v 55. minúte sa z ľavej strany dostal do šestnástky Weiss, zasekol si tak ako v zápase s Ruskom, vystrelil, ale Hart bol pozorný. V 56. minúte prišiel na ihrisko Rooney a prebral kapitánsku pásku od Cahilla. O chvíľu prišiel na plochu aj Dele Alli a v 62. minúte mohol otvoriť skóre, keď po centri Hendersona na zadnej tyčke pálil presne, ale Škrtel na bránkovej čiare odvrátil do bezpečia. Slováci v týchto fázach len ťažko hľadali cestu na polovicu súpera. Ten neustále hral do plných slovenských hradieb, tie ale odolávali. Kouč Kozák ich postupne vystužil striedajúcimi Šventom, Gyömbérom i Škriniarom. V poslednej desaťminútovke silný tlak tímu Roya Hodgsona eskaloval, navyše v 85. minúte sa zranil Mak, Kozák už nemohol striedať a tak stredopoliar PAOK Solún len pod hrotom "tieňoval". Kŕče skolili na chvíľu aj kapitána Škrtela, hlavný rozhodca nadstavil päť minút a dráma vrcholila. Slováci to napokon ustáli, získali mimoriadne cenný bod, ktorý ich s veľkou pravdepodobnosťou posunie do vytúženého osemfinále.

Viac o téme: Anglicko Slovensko
  • Zdroj: športky, TASR, SITA