VIDEO Smútok na lavičke Rusov: Po góloch Weissa a Hamšíka historické víťazstvo Slovenska

Hamšík oslavuje slovenský druhý gólHamšík oslavuje slovenský druhý gól Zdroj: SITA

LILLE – Dôležité víťazstvo Slovenska nad Ruskom 2:1 vstúpi do histórie ako prvé pre futbalistov spod Tatier na európskom šampionáte. V posledných minútach zápasu prežíval výber trénera Jána Kozáka muky, po góle Rusov súper tlačil a Slováci akoby prestali vládať. Treba však priznať, že za tým mohla byť taktika a zdržovanie zo strany Slovenska. Výber Jána Kozáka je späť v hre o postup zo skupiny, v pondelok večer ich čaká posledný súper v skupine z Anglicka. Góly pri víťazstve strelili v prvom polčase Vladimír Weiss a Marek Hamšík - oba ukážkové kúsky. Za Rusov znížil Denis Glušakov.

Tréner Ján Kozák urobil tri zmeny v zostave oproti duelu s Walesom, ktorý slovenským futbalistom nevyšiel a v sobotu ho prehrali 1:2. Na ľavom kraji obrany nastúpil uzdravený Hubočan, v strede poľa Pečovský a na hrote Duda, autor gólu do siete Walesu. Pod zatvorenou strechou štadióna v Lille síce vstúpili Slováci do zápasu aktívne, no prvých dvadsať minút to nevyzeralo pre hráčov spod Tatier nádejne. Ruský tím ťažil najmä z výškovej prevahy. Po dvoch vyhratých hlavičkových súbojoch sa ocitol v dobrej palebnej pozícii Smolov, ale lopta mu nesadla. V 28. minúte sa Slováci dopustili série chýb, keď sa nestihli včas vrátiť nazad po ofenzívnom výpade a Smolov z hranice šestnástky o centimetre minul žrď Kozáčikovej brány.

VIDEO Smútok na lavičke Galéria fotiek (20)
Dôležitý prvý gól napokon padol na opačnej strane ihriska. Hamšík v 32. minúte skvele načasovanou prihrávkou zo stredového kruhu našiel nabiehajúceho Weissa, ktorý si zasekol dvoch obrancov a krížnou strelou k ľavej žrdi nedal Akinfejevovi šancu - 0:1. Hamšík ukázal svoju genialitu aj krátko pred koncom prvého polčasu, keď jeho individuálnej akcii chýbala len gólová bodka. Doćkal sa v záverečných pasážach prvého polčasu. S Weissom si zopakoval spoluprácu pred prvým gólom a po nakrátko zahratom rohu falšom od žrde poslal loptu do siete - 0:2. Slováci vyškolili súpera v efektivite a kráčali za ziskom historických bodov na najväčšom európskom turnaji, ku ktorým im výrazne pomáhali aj tisícky ich krajanov - fanúšikov na tribúnach.

Ruský kouč Sluckij vymenil pred začiatkom druhého polčasu dvoch štítových stredopoliarov, ale Rusi sa nevedeli dostať do tempa aj zásluhou aktívnej hry slovenského tímu, ktorý umne bránil náskok a snažil sa hroziť z brejkov. V 54. minúte po jednom z nich Mak tvrdou strelou vyprášil rukavice Akinfejeva a vybojoval roh. Rusi boli častejšie pri lopte, ale zväčša ju bezúčelne nakopávali na Dziubu.

V 66. minúte sa im podarilo vytvoriť nebezpečenstvo po kombinačnej akcii, strelu Smolova však obetavo zblokoval Ďurica a zabránil jasnému gólu. Hráči v bielom sa nehnali bezhlavo dopredu, prím hrala defenzíva, ktorá však v 80. minúte pozabudla na striedajúceho Glušakova nabiehajúceho z druhej vlny a hlavičkujúceho po centri Šatova presne k žrdi - 1:2. Rusi v závere vyvinuli obrovské úsilie so zámerom vyrovnať. Tutovku mal na nohe Glušakov, ale nedal a gólom sa neskončila ani strela Dziubu, ktorú zblokoval Hubočan.

Viac o téme: Ján Kozák Rusko Slovensko
  • Zdroj: kt; Športky; TASR