FOTO Volejbalisti na Holandsko nestačili, na záver privítajú Čechov

Slovenskí volejbalisti v druhom vystúpení nestačili na HolandskoSlovenskí volejbalisti v druhom vystúpení nestačili na Holandsko Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Volejbalisti Slovenska prehrali v piatkovom dueli D-skupiny II. divízie Svetovej ligy v bratislavskej AEGON Aréne s hráčmi Holandska 1:3. Zverenci trénera Miroslava Palguta nezopakovali štvrtkový výkon proti Kube, prvý a tretí set prehrali hladko 14:25, v druhom dejstve dokázali zdolať súpera (25:21), ale v poslednom nezvládli koncovku (23:25). V druhom piatkovom zápase sa zrodilo tesné víťazstvo Česka nad Kubou 3:2. Posledné tretie stretnutie bratislavského turnaja absolvujú Slováci v sobotu o 20.00 h proti Čechom.

Holanďania sa v úvode prvého setu ujali vedenia 3:1, ale Slováci rýchlo vyrovnali. Hostia však následne odskočili na 3:6 a potom aj na 6:12. Holandsko si stále držalo odstup od Slovenska (17:8). Desiaty bod dosiahli Slováci za stavu 9:20. Zvrat však nedosiahli a napokon prehrali 14:25.

V druhom dejstve sa Slováci otriasli, viedli 3:2, 8:6 aj 11:8. Neskôr sa domáci volejbalisti dostali na skóre 16:13, ale hostia vyrovnali na 17:17. Potom bod Prešinského poslal Slovákov do výhody 22:19. Ten istý hráč vybojoval Slovensku tri setbaly (24:21) a Paták premenil hneď prvý.

Slovenskí volejbalisti v druhom Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA

Začiatok tretieho setu patril Holanďanom, ktorí viedli 6:2 a zakrátko aj 9:3. Hostia si držali šesťbodový odstup (11:5) a Slovákom nedovoľovali smečovať. Domáci následne zabrali a znížili na 8:11, ale Paták potom zaservoval do autu. Mlynarčík hneď na to predviedol úspešný blok (9:12). Holanďania sa potom odpútali na 16:10, ale domáci rýchlo upravili na 16:12. Hostia sa však zomkli a razom bolo 20:13 pre nich. Za stavu 24:14 mali Holanďania dostatok príležitostí uzavrieť set, podarilo sa im to pri prvej šanci.

Slováci začali štvrtý set dobre, dostali sa do vedenia 4:2. Súper sa stále doťahoval, ale domáci si držali dvojbodový náskok (9:7). Holanďana potom po dlhej výmene vyrovnali na 10:10. Slováci ožili, viedli 15:13 aj 16:14, hostia však dokázali vyrovnať (17:17). Slováci po chvíli viedli 20:18, ale o pár momentov bolo 22:20 pre Holandsko, ktoré si už postrážilo vedenie a zvíťazilo 25:23.

Slováci odohrajú v rámci Svetovej ligy 2016 celkovo tri turnaje - prvý v Izmire už majú za sebou, momentálne hrajú na bratislavskom a posledný tretí sa uskutoční v čínskom Süan-čcheng (1. - 3. júla, H-skupina; Japonsko, Čína, Turecko, SR). Tri najlepšie tímy preniknú spoločne s Portugalčanmi ako hostiteľmi na Final Four do Matosinhos (9. - 10. júla). Slovákom po prvom turnaji patrí v tabuľke II. divízie deviata priečka v konkurencii 12 účastníkov. Holanďania sú štvrtí, Kubánci siedmi a Česi ôsmi.

Slovensko pôsobí vo Svetovej ligy tretí rok, ale premiérovo v II. divízii. V sezóne 2014 sa v 3. skupine prebojovalo do Final Four, kde skončilo na štvrtom mieste. Vlani sa záverečný turnaj 3. skupiny uskutočnil v Aegon aréne a Slováci si vybojovali konečnú tretiu priečku v súboji proti Číne (3:2).

Slovensko - Holandsko 1:3 (-14, 21, -14, -23)
103 minút, rozhodovali: Makšanov (Rus.) a Barnstorf (Nem.)

Slovensko: F. Palgut, Paták, Kohút, Mlynarčík, Chrtiansky, Ondrovič, libero Kubš (Kriško, Prešinský, Halaj, Mikula)

Holandsko: Van Haarlem, Van Garderen, Diefenbach, Rauwerdink, Koelewijn, Ter Maat, libero Sparidans

Miroslav Palgut (tréner SR): "Dvadsaťdva chýb na podaní, vtedy sa dá ťažko vyhrať. Hrali sme vyrovnaný posledný set, pokazili sme sedem servisov, to je veľký problém. Mali sme tak štyri protiútoky, padali nám tam lopty, ktoré by sme na takejto úrovni mali chytiť. Prvý set sme začali katastrofálne, potom sa to trošku vyrovnalo, dostali sme sa do hry. Druhý set bol z našej strany veľmi dobrý a v treťom sa to zasa pokazilo. Chalani bojovali do konca, ale kumšt bol väčší na strane Holanďanov."

Ján Halaj (nahrávač SR): "Snažili sme sa, bojovali, čo to išlo, ale prehrali sme podľa mňa na servise. Holanďania majú kvalitný tím, hoci nehral ich univerzál, čo je ich najväčšia útočná sila. Majú kompaktné družstvo a prevýšili nás najmä v útoku a na podaní. Aj keď nám vyšiel servis, tak oni si vedeli perfektne prihrať a ťažko sa to bráni. Mrzí nás, že sme zápas nedoviedli do tajbrejku. Na Čechov sa teším, naposledy som proti nim hral snáď na juniorskej úrovni."

Maarten van Garderen (reprezentant Holandska): "Pred početným publikom bolo veľmi ťažké zdolať Slovensko, zásluhou kolektívneho výkonu sa nám to však podarilo. Hrali sme veľmi dobre ako celok."

Kuba - Česko 2:3 (-19, -21, 24, 22, -11)
rozhodovali: Sing-piao Čchen (Čína) a Stahl (USA)