Peter Sagan po jednej z najnáročnejších etáp Tour: Dnes to bude opäť zaujímavé!

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: facebook.com/PeterSagan

CULOZ - Kolumbijský cyklista Jarlinson Pantano ovládol nedeľňajšiu 15. etapu Tour de France, ktorá merala 159 km a viedla z Bourg-en-Bresse do Culozu. Jazdec IAM Cycling najlepšie zareagoval na únik Rafalu Majku dvadsať kilometrov pred cieľom a v záverečnom špurte si vybojoval premiérové víťazstvo na prestížnom podujatí. V sérii viacerých náročných stúpaní horského profilu ale dominoval Saganov tímový kolega Majka a obliekol sa do bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára.

Sagan prišiel do cieľa na konci jednej zo záverečných skupiniek na 152. priečke so stratou 28:13 min na Pantana. Žlté tričko pre lídra pretekov si udržal Chris Froome, ktorý finišoval s viac ako trojminútovým mankom za nedeľňajším víťazom. Sagan klesol v priebežnej klasifikácii na 93. pozíciu so stratou 2:07:29 h. Nič sa nezmenilo ani v súťaži o zelený dres, keďže špurtéri pre náročný kopcovitý profil v úvode etapy nebojovali o body na rýchlostnej prémii, ktorú organizátori umiestnili približne do stredu trate.Sagan naďalej vedie so ziskom 340 bodov, pred druhým Cavendishom ich má k dobru 62.

"Od štartu sme mali náročné tempo a mnoho jazdcov dnes chcelo byť v úniku. Mne to nevyšlo, vždy je náročné odhadnúť situáciu. Som rád, že Rafa získal bodkovaný dres. Zajtra to bude opäť zaujímavá etapa," uviedol Sagan prostredníctvom facebooku.

Sobotňajšia etapa, jedna z najťažších na tohtoročnej Tour, mala mimoriadne náročný horský profil. Od štartu do cieľa absolvovali pretekári dve stúpania prvej kategórie, jedno druhej kategórie, dve "trojky" a špeciálnu horskú prémiu na kopci Grand Colombier s takmer 7-percentným sklonom. Vrchári mali k dispozícii príležitostí na naháňanie bodov, pre šprintérov mohol byť z celej etapy zaujímavý len úsek 88 km pred cieľom, kde organizátori umiestnili rýchlostnú prémiu na Hauteville-Lompnes. Predtým však museli Sagan a spol. zvládnuť viac ako 70 km cez kopce a bolo jasné, že vzhľadom na tento fakt o body tentoraz špurtovať nebudú.

Viac o téme: Tour de France Peter Sagan