Sagan zhodnotil fantastickú Tour: Už teraz však smeruje svoje myšlienky na olympiádu

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: SITA

PARÍŽ - Brit Chris Froome sa v nedeľu stal víťazom 103. ročníka najslávnejších cyklistických pretekov sveta Tour de France. Jazdec stajne Sky tak obhájil vlaňajší titul a celkovo pridal už tretí v kariére (2013, 2015, 2016). Zelený dres získal už piatykrát v rade Peter Sagan.

V Dvadsaťšesťročný Slovák tak z druhého miesta historických tabuliek stráca na prvého Nemca Erika Zabela už iba jediný triumf. Jazdec stajne Tinkoff navyše premiérovo získal titul najbojovnejšieho pretekára celej Tour.

"Moje najlepšie spomienky na túto Tour? je ich veľa: tri etapové víťazstvá, skvelá práca tímu a dnešná oslava v Paríži. Všetci sme veľmi šťastní. Nasledujú olympijské hry. Vrátim sa ku svojim koreňom," povedal pre oficiálnu stránku pretekov Sagan, ktorý odkazoval na to, že v Riu bude pretekať na horskom bicykli v disciplíne cross country.

V záverečnej exhibičnej 21. etape z Chantilly do cieľa na Elyzejských poliach v Paríži (113 km) triumfoval Nemec Andre Greipel časom 2:43:08 h. Pretekár stajne Lotto Soudal sa presadil v hromadnom špurte, keď tesne zdolal Sagana a tretí skončil Nór Alexander Kristoff z Kaťuše.

Sagan nazbieral v bodovacej súťaži dokopy 470 bodov a prekonal tak svoje vlaňajšie kariérne maximum (432 b). Pred druhým Nemcom Marcelom Kittelom z Etixxu mal priepastný náskok 242 bodov. V historických tabuľkách sa osamostatnil na druhom mieste pred štvornásobným víťazom Seanom Kellym z Írska. Pred Slovákom je už len Zabel.

Peter Sagan vyhral piatýkrát Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Na tohtoročnej Tour nazbieral aj tri etapové víťazstvá a premiérovo v kariére si obliekol slávny žltý dres, ktorý nosil tri dni. Celkovo skončil na 95. mieste s vyše trojhodinovým mankom.

Viac o téme: Peter Sagan