Volejbal spod Tatier na OH po 28 rokoch: Pod vysokou sieťou aj so slovenskou účasťou

BRATISLAVA - Volejbal i jeho plážová verzia budú v Rio de Janeiro patriť medzi najsledovanejšie olympijské športy a to hlavne pre vášeň domácich pre tieto odvetvia. Slovenskú pečať po 28 rokoch zanechá rozhodca Juraj Mokrý. Elitný arbiter napodobní svojho krajana Vladimíra Kovalíka, ktorý pískal v Soule 1988.

Turnaj sa rozbehne deň po otváracom ceremoniáli (6.-21. augusta). Štartovať na ňom bude celkovo 386 volejbalistov. V hale sa predstaví 12 mužských a rovnaký počet ženských družstiev, na pláži bude v akcii 48 dvojíc. Pre veľký počet zápasov a z dôvodu hladkého priebehu časového plánu zrušila Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB) v Riu technické oddychové časy (dve 60-sekundové pauzy v každom sete). Dejiskom súbojov v hale bude "Malá Maracana" (Maracanazinho), ktorá leží hneď pri futbalovom svätostánku. Plážoví volejbalisti si to rozdajú na slávnej pláži Copacabana.

FIVB pre Rio oznámila aj iné novinky. S použitím technických vymožeností budú koučovia i rozhodcovia používať tzv. Challenge System. Prostredníctvom tabletov tréneri môžu požiadať o oddychový čas, robiť striedania či adresovať rozhodcovi 'trénerskú výzvu - nechať opätovne preskúmať detaily v sporných situáciách. Arbitrom dá nový systém väčší prehľad o postavení hráčov či aktuálnom podávajúcom.

"FIVB dávnejšie deklarovala snahu pomôcť rozhodcom, aby ich verdikty boli absolútne presné a mohli zabezpečiť čistotu hry a totálnu fair play. Nová technika toto umožňuje a my sme veľmi radi, že bude použitá aj v Riu," povedal prezident FIVB Ary Graca. Olympijskú premiéru zažijú elektronický zápis o stretnutí, ako aj súpravy headset, ktoré budú mať rozhodcovia.

Naopak, v Brazílii bude chýbať Lukáš Diviš st. Tréner "zbornej" Vladimir Alekno bývalého slovenského reprezentanta dva týždne pred začiatkom OH vyradil z tímu a Diviš si tak za Rusko nezahrá. Za Slovensko odohral 171 zápasov, vyhral Európsku ligu a pomohol tímu k 5. miestu na majstrovstvách Európy 2011. Ruské občianstvo získal 30-ročný smečiar Lokomotivu Novosibirsk v roku 2014.

Absentovať budú aj hráči Srbska. Úradujúci víťazi Svetovej ligy sa nekvalifikovali v komplikovanom postupovom systéme. Medzi hlavných favoritov tak budú patriť aj Rusi. V Riu sa pokúsia obhájiť olympijské zlato spred štyroch rokov z Londýna. Na 12-člennom turnaji, na ktorom sa predstavia v B-skupine v konkurencii Poľska, Argentíny, Iránu, Kuby a Egypta, nastúpia aj bez svojho hviezdneho blokára Dmitrija Muserského. Muž, ktorý pred štyrmi rokmi výrazne prispel k zlatu v Londýne, sa v Brazílii nepredstaví pre zranenie. Medailové ambície má aj domáci výber, ktorý figuruje v A-skupine v spoločnosti Talianska, USA, Kanady, Francúzska a Mexika.

Brazílčanky budú patriť medzi hlavné ašpirantky na zlato v ženskom turnaji. V Riu sa posnažia obhájiť titul z Londýna, svoje ambície potvrdili pred mesiacom celkovým triumfom vo finále World Grand Prix. Medzi ich najväčšie súperky by mali patriť Američanky, Rusky, Holanďanky a Číňanky.

Slovensko bude mať zastúpenie zásluhou Juraja Mokrého. Štyridsaťjedenročný arbiter patrí medzi rozhodcovskú elitu, v júli pískal finále Svetovej ligy v Krakove. Okrem Mokrého sa Slovensko predstaví aj na diplomatickom poli. Jedným z delegátov turnaja bude prezident Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) Ľubor Halanda, ktorý bude mať na starosti organizačný chod olympijského turnaja.


Zdroj:
TASR

DISKUSIA