Slovensko sa môže tešiť z dvoch medailí: Odvďačil sa za jedenásť rokov pohostinstva

Zľava: Matej Beňuš zo Slovenska, Denis Chanut Gargaud z Francúzska, Takuya Haneda z Japonska počas vyhlásenia medailistov v disciplíne C1 na letných OH 2016 v Riu de JaneiroZľava: Matej Beňuš zo Slovenska, Denis Chanut Gargaud z Francúzska, Takuya Haneda z Japonska počas vyhlásenia medailistov v disciplíne C1 na letných OH 2016 v Riu de Janeiro Zdroj: SITA

RIO DE JANEIRO - V utorok mnoho fanúšikov vodného slalomu na Slovensku prekvapil zisk bronzu japonského reprezentanta Takuju Hanedu v C1 mužov na Hrách XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro. Omnoho väčší šok ich však čakal vo chvíli, keď na televíznych obrazovkách prehovoril po slovensky. Dvadsaťdeväťročný rodák z Tojoty už jedenásť rokov žije na Slovensku, po rokoch v Liptovskom Mikuláši sa presťahoval do Bratislavy, kde sa pripravuje pod dohľadom Milana Kubáňa. Medzičasom sa stal aj úspešným absolventom trénerstva vodného slalomu na Fakulte telesnej výchovy a športu na Univerzite Komenského v Bratislave.

"Keď som mal osemnásť rokov, rozhodol som sa odísť z Japonska do inej krajiny. Doma nemáme žiadny kanál a všeobecne podmienky na vodný slalom. Ak by som zostal doma, nemohol by som kvalitne trénovať a dosiahnuť dobrý výsledok. Na Slovensku bol Michal Martikán a ďalší, navyše kvalitné podmienky. Tak som odišiel tam. Môj bronz z olympiády v Riu teda tak trochu patrí aj Slovensku, pretože bez tejto krajiny by som toto nikdy nedosiahol," povedal Haneda slušnou slovenčinou a pokračoval: "Dúfam, že táto medaila pomôže podmienkam v Japonsku na vodný slalom. Tam je to veľmi zložité, aby sa vôbec spravil kvalitný kanál."

Takuja Haneda plače počas Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

Takuja Haneda je v Bratislave spokojný, veľmi sa mu tam páči. "V Liptovskom Mikuláši mi tiež bolo dobre, ale keď som sa rozhodol študovať, presunul som sa do Bratislavy," poznamenal Japonec, ktorý s úsmevom doplnil, že náročnejšie ako dobre jazdiť pre neho bolo naučiť sa komunikovať po slovensky. Olympijský medailista z Ria 2016, historický prvý z Ázie v tomto športovom odvetví, si počas života na Slovensku zamiloval bryndzové halušky, žinčicu a slovenské ženy. "Na Slovensku mi chutí. Keď sa z Bratislavy vyberiem späť na Liptov, stále chodím na salaš," prezradil. Podľa prezidenta Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivana Cibáka ho na tradičné slovenské pochúťky naučila jeho mama. Keď prišiel mladý japonský športovec na Slovensko, nejaký čas totiž býval práve u nej. 

Takuja Haneda by sa možno aj rád vrátil do rodnej krajiny, no kým v nej nebude mať podmienky na vodný slalom, asi zostane verný Slovensku. Zmena však môže prísť veľmi rýchlo, keďže nasledujúce OH bude v roku 2020 hostiť japonská metropola Tokio a priamo v meste by mal vyrásť moderný areál pre vodný slalom. "Počul som, že sú s tým nejaké problémy. Verím však, že sa to podarí. Má to byť kanál priamo v meste. Dúfam, že moja medaila z Ria k tomu výrazne pomôže," dodal. 

Viac o téme: Michal Martikán Takuja Haneda
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy