Slováci majú za sebou vstup do sezóny: Súboj vo Viedni drámou do posledných sekúnd!

Na snímke uprostred Patrik Koyš (Slovensko), vľavo Martin Schumming a vpravo brankár David Kickert (Rakúsko)Na snímke uprostred Patrik Koyš (Slovensko), vľavo Martin Schumming a vpravo brankár David Kickert (Rakúsko) Zdroj: TASR - Martin Baumann

VIEDEŇ - Slovenská hokejová reprezentácia otvorila sezónu 2016/2017 víťazstvom 2:0 v Rakúsku. Jedným z dvoch úspešných strelcov štvrtkového prípravného duelu vo Viedni sa stal Miloš Bubela, ktorý tak gólovo okorenil premiérový štart v národnom drese. Okrem neho si úspešný reprezentačný debut pripísali aj obranca Martin Gernát a útočníci Samuel Petráš s Patrikom Koyšom.

Rakúšania síce nastúpili so svojimi najzvučnejšími menami vrátane Grabnera či bratov Rafflovcov, no hokejovejším dojmom pôsobil v úvode slovenský výber. Aktivitou hýrilo najmä útočné trio reprezentačných debutantov Petráš - Bubela - Koyš, ktoré si za desať minút prvej tretiny vypracovalo niekoľko zaujímavých gólových situácií. Dobrou strelou z prvej na nich nadviazal Macík, ale jeho pokus Kickert pokryl. Cígerov tím na opačnej strane ubránil dve oslabenia, a to aj s prispením Konráda, ktorý predviedol pri pokuse Thomasa Raffla z otočky elegantný brankársky rozštep. Záver opäť patril Slovákom - Gernát však nastrelil len pravú žŕdku a Paukovček zaváhal po obrovskej chybe domácich sám pred Kickertom.

Na snímke vľavo Ivan Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Hosťom to vyšlo po zmene strán. Čerešňák perfektnou prihrávkou cez dve čiary vysunul Bubelu, ktorý v nájazde na bránku zavesil puk pod hornú žŕdku. Nasledujúce minúty sa niesli v znamení mikrosúbojov rakúskych útočníkov s vynikajúcim Konrádom. Sériu neúspešných pokusov odštartoval Rotter, neskôr sa k nemu pridali aj Hundertpfund či Grabner, ktorý neskóroval ani z úniku v krídelnom priestore. V 39. minúte fauloval Gašparoviča v nájazde na bránku Bacher, ale trenčiansky útočník trestné strieľanie nepremenil.

Tretiu tretinu odštartovali tímy podľa známeho scenára. Rakúski útočníci nevedeli nájsť recept na Konráda a zo sľubných pozícii ho neprekonali ani Schlacher či Thomas Raffl. Tlak domácich napokon vyústil do presilovky v 50. minúte, ale v nej neboli už takí nebezpeční, ako v rovnovážnom stave. Mladý slovenský výber niekoľkokrát zakontroval zaujímavým brejkom, pričom pokus na nájazdový reparát si vďaka rýchlosti vybojoval Gašparovič - opäť však neuspel. Necelé dve minúty pred koncom to skúšili Rakúšania aj bez brankára, no vyrovnania sa napriek snahe už nedočkali. Štyri sekundy pred záverečnou sirénou stanovil výsledok do prázdnej bránky Dravecký.

Rakúsko - Slovensko 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 23. Bubela (Čerešnák, S. Petráš), 60. Dravecký (Cingel)
Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Nicolic, Smetana - Kaspar, Nothegger, 2450 divákov

Rakúsko: Kickert (32. Madlener) - Schlacher, Mitterdorfer, Schumnig, N. Brunner, Viveiros, Bacher, Unterweger - Rotter, M. Raffl, Grabner - Kristler, Herburger, Th. Raffl - Ganahl, Hundertpfund, Geier - M. Fischer, Haudum, Petrik

Slovensko: Konrád - Čerešňák, I. Ďatelinka, Hatala, Gernát, M. Rosandič, L. Kozák - Dravecký, Cingel, Marcel Haščák - J. Gašparovič, Češík, Hrnka - Macík, L. Paukovček, Puliš - S. Petráš, Bubela, Koyš

Zdeno Cíger (tréner SR): "Som rád, že sa nám podarilo zvíťaziť a chalani si zastali svoje miesta. Bol to veľmi náročný zápas, silný súper, ktorý už má v príprave niečo odohrané. Z druhej tretiny sa treba poučiť, vyčítal som hráčom najmä zbytočné 'prepadávanie' a straty pukov. To však patrí k neskúsenosti. Chlapci sa týmto úspechom môžu posunúť ďalej."

Branislav Konrád, brankár SR: "Vyhrali sme, takže návrat do reprezentácie mi chutil. Bol to strašne náročný zápas, takéto teplo som asi ešte nezažil. Mal som navyše novú vestu a trochu som sa trápil, akoby som každý pohyb urobil na dvakrát. Ani ľad nebol kvalitný, ale takéto víťazstvo nás veľmi teší."

Miloš Bubela (debutant a strelec víťazného gólu): "Po prvej tretine sa mi hralo trošku lepšie, s chalanmi sme šli v druhej už aj do kombinácie, čiže to bolo celkom dobré. Rakúšania nás ani veľmi neprekvapili. Čakali sme, že na nás vybehnú, ale boli sme na to pripravení."

Vladimír Dravecký (kapitán SR a strelec druhého gólu): "Bolo veľmi teplo, ale Rakúšania mali rovnaké podmienky ako my. Bol to celkom dobrý duel. Sme, samozrejme, radi, že sme vyhrali, posunie nás to určite ďalej. V druhej tretine sme súpera začali napádať, čo sa nám vypomstilo, keďže sa na nás valili protiútoky, ale v šatni sme si niečo povedali a v poslednej časti hry to už bolo dobré."

Pre domáce Rakúsko bol duel generálkou na finálové kolo olympijskej kvalifikácie ZOH 2018. Na turnaji v Rige (1.- 4. septembra) bude o jedinú miestenku bojovať s Nemeckom, domácim Lotyšskom a Japonskom. Slováci majú účasť v Pjongčangu istú od vlaňajšieho svetového šampionátu v Prahe a Ostrave.

Hokejisti nováčika Tipsport ligy HC Nové Zámky zvíťazili v záverečnom domácom prípravnom stretnutí pred súťažným ročníkom 2016/2017 nad slovenskou reprezentáciou do 20 rokov tesne 3:2. V druhej tretine Nové Zámky viedli už o tri góly, ale mladíkom SR pod vedením Ernesta Bokroša sa podarilo v treťom dejstve znížiť na rozdiel jediného gólu. Vyrovnať nedokázali. Nové Zámky majú pred štartom ligy na programe ešte tri prípravné zápasy vo Švajčiarsku.

HC Nové Zámky - SR "20" 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Góly: 6. Čaládi, 34. Uhnák, 35. Hegyi - 53. a 60. L. Žiak

Nové Zámky: Škorvánek - Sandgren, Čížek, G. Patterson, Martin Chovan, Ďurčo, Cardwell, P. Maier, Kousalík - Fábry, Brabenec, Michal Hudec - Semorád, Rabbit, Hvila - Uhnák, Čaládi, Podstavek - Dubec, Hegyi, Sucharda

SR "20": Durný - Triška, Grman, Bdžoch, Košecký, Jendroľ, Hain, J. Danko, Burzík - Pataky, Oško, M. Sloboda - Struška, J. Koyš, Vybíral - P. Horváth, Mišuta, L. Žiak - Koziot, Trnka, Trudman

Viac o téme: Slovensko Rakúsko Zdeno Cíger Miloš Bubela