Smutná správa, zomrela legendárna československá gymnastka Věra Čáslavská: Boj s ťažkou chorobou!

Věra ČáslavskáVěra Čáslavská Zdroj: TASR

PRAHA - Vo veku 74 rokov zomrela v utorok večer legendárna československá gymnastka a sedemnásobná olympijská víťazka Věra Čáslavská. Informoval o tom v stredu Český rozhlas (ČRo), pre ktorý správu o úmrtí potvrdila Čáslavskej blízka priateľka, filmová dokumentaristka Olga Sommerová.

Čáslavská bojovala od vlaňajšieho mája s rakovinou pankreasu a podstúpila odvtedy aj niekoľko operácií. Štvornásobná majsterka sveta pre zhoršujúci sa zdravotný stav neodcestovala ani na OH do Ria de Janeira. Podľa Sommerovej zomrela v nemocnici, kam ju previezli po tom, ako sa zhoršil jej zdravotný stav. "Stratila som veľkú priateľku a táto krajina stratila človeka, ktorý pre ňu znamenal veľa," vyhlásila pre ČRo Sommerová.

Pražská rodáčka (nar. 3. mája 1942) si na olympijských hrách 1960 v Ríme, 1964 v Tokiu a 1968 v Mexicu City vybojovala v športovej gymnastike sedem zlatých a štyri strieborné olympijské medaily. Je jediná žena v histórii so siedmimi indivuálnymi najcennejšími kovmi. Čáslavská je aj štvornásobnou majsterkou sveta a jedenásťnásobnou majsterkou Európy. V minulosti bola predsedníčkou Československého olympijského výboru a potom i Českého olympijského výboru. 

Najúspešnejšej olympioničke v histórii bývalého Česko-Slovenska v roku 2014 udelili čestné členstvo v Slovenskom olympijskom výbore (SOV). V roku 2013 slávnostne darovala dve zo svojich zlatých olympijských medailí do zbierok SZTK - Múzea telesnej kultúry v SR: jednu z OH 1964 v Tokiu a jednu z OH 1968 v Mexico City. 

Čáslavská sa v roku 1968 pridala ku kritikom okupácie Českoskovenska vojskami krajín Varšavskej zmluvy a na OH do Mexico City odlietala so slovami: "Obetovala by som všetky svoje doterajšie medaily za tohtoročné víťazstvo. Pretože nebojujem len za seba, ale za nás všetkých. Naši ľudia si zaslúžia víťazstvo." Ako úspešná športovkyňa podpísala aj známu petíciu Dve tisíc slov a jednu zo svojich medailí darovala Alexandrovi Dubčekovi, za čo ju v roku 1971 vylúčili z radov československej telovýchovy. Počas OH v Mexico City sa vydala za atléta Josefa Odložila. 

"Spolu s Emilom Zátopkom je Věra Čáslavská najväčším českým športovcom, a to nielen dosiahnutými výsledkami, ale aj svojím prístupom k športu i svojimi ľudskými postojmi, všetkým, čím sa zapísala do sŕdc svojich priaznivcov i myslí nepriateľov," uviedol v jej profile na svojom webe Český olympijský výbor.

V roku 1974 vyštudovala Fakultu telesnej výchovy a športu Karlovej univerzity v Prahe a venovala se trénerskej činnosti. Neskôr jej režim povolil stáž v Mexiku. Po páde totality sa v roku 1990 stala poradkyňou prezidenta Václava Havla pre sociálne otázky a šport, od roku 1991 potom pôsobila ako jeho asistentka. Nasledovalo obdobie odmlky, keď sa vyhýbala vystúpeniam na verejnosti. Zmena nastala až od roku 2007 a definitívny návrat do spoločenského života podčiarkol ocenený dokument Olgy Sommerovej Věra 68. Svoj politický postoj otvorene vyjadrila aj v kampani pred prezidentskými voľbami 2013, keď aktívne podporovala Karla Schwarzenberga a protestovala proti komunistickej podpore ľavicových kandidátov na čele s Milošom Zemanom.

Viac o téme: Věra Čáslavská
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA, TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy