Zdolal Djokoviča a podmanil si tenisový svet: Je to beštia, ktorá na Noleho pozná recept!

Stan Wawrinka a Novak Djokovič
Stan Wawrinka a Novak Djokovič

NEW YORK - Posledný grand slam sezóny už pozná svojho šampióna. Svetová jednotka Novak Djokovič síce vyhral prvý set, no v ostatných troch ťahal za kratší koniec. Nedokázal využiť kvantum brejkových príležitostí, zatiaľ čo súper dokázal vyťažiť z minima maximum. Stan Wawrinka bol skrátka odvážnejší a takým praje aj šťastie.

Ohlasy médií na finálový súboj mužskej dvojhry na US Open v New Yorku, v ktorom švajčiarsky tenista Stan Wawrinka zdolal Srba Novaka Djokoviča 6:7 (1), 6:4, 7:5, 6:3:

Neue Zürcher Zeitung (Švaj.): "Wawrinka na tohtoročnom US Open odtrpel toho najviac, aj preto celkovo zvíťazil." 

Blick (Švaj.): "Newyorský US Open sa hrá vo štvrti Queens, ale Manhattan teraz možno premenujú na STANhattan. Wawrinka tretím grandslamovým titulom potvrdil pozíciu v absolútnej svetovej špičke. Od júna 2013 neprehral v 11 finálových zápasoch v sérii, ale na krajana Rogera Federera sa ešte stále pozerá z úctivej vzdialenosti. Ten dosiahol v rokoch 2003 až 2005 až 24 finálových triumfov bez prerušenia." 

20 Minuten (Švaj.): "Finálová beštia znova na scéne. Od roku 2013 Wawrinka zvíťazil vo všetkých 11 finálových zápasoch, na ktoré nastúpil. Po mentálnej stránke sa z neho stala obávaná beštia." 

Basler Zeitung (Švaj.): "Železný Stan! Víťazstvo Wawrinku je o to pôsobivejšie, že Djokoviča zdolal všetkými jeho zbraňami vrátane skvelej fyzickej kondície a mentálnej odolnosti." 

Kurir (Srb.): Emócie u Wawrinku: "Novak, si veľký! Ale teraz som tu ja!" 

Blic (Srb.): "Veľkí šampióni milujú víťazstvá a neznášajú prehry. A Novak Djokovič tiež. Po Roland Garros sa ocitol v emocionálnej kríze, boli tam aj osobné problémy. On je tiež len človek a nie stroj, ako si niektorí myslia. A Stan Wawrinka je presne ako Nole: vie využiť slabé miesta svojho súpera. Djokovič nebol stopercentne pripravený na US Open a on to vie. Chýbala mu iskra z Roland Garros." 

Mondo (Srb.): "Djokovič nesiahol na tretí titul na US Open, zatiaľ čo Wawrinka získal tretí z troch grandslamových finále. ´Gratulujem Stanovi´, vravel Novak po zápase, lebo bol odvážnejší v rozhodujúcich momentoch a tiež psychicky silnejší." 

BBC (V. Brit.): "Wawrinka musel na víťazstvo na US Open odohrať 27 setov a na kurte stráviť 21 hodín a 49 minút. Trikrát bol vo finále na grandslamovom turnaji a trikrát bol úspešný. Aj vďaka úžasnej mentálnej sile je od júna 2013 vo finálových zápasoch nezdolaný." 

New York Times (USA): "Robustný Stan Wawrinka má recept na Djokovičovu pružnosť a elastickosť. Pred zápasom sa Švajčiar triasol na celom tele a rozplakal sa. Nebolo to z úzkosti či strachu, ale z maximálnej koncentrácie a hladu po víťazstve. Bola to reakcia jeho tela, ktoré nechcelo, aby mu veľká grandslamová šanca len tak unikla pomedzi prsty. Ako sa ukázalo, malo to svoj význam." 

Le Monde (Fr.): "Stan Wawrinka skolil Novaka Djokoviča." 

Frankfurter Allgemeine Zeitung (Nem.): "Nemilosrdný Wawrinka vo finále nemal s Djokovičom zľutovanie. Využil všetky jeho slabé stránky a pripravil mu ďalšie veľké sklamanie." 

ATP World Tour: "Stan The (Big-Match) Man, čiže Muž veľký zápasov Stan Wawrinka." 


Tagy: Novak Djokovič Stan Wawrinka

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA