VIDEO Košice sa usadili na post lídra: Nováčikovia tentokrát vyšli naprázdno

Na snímke vľavo hráč Košíc Jakub Suja, vpravo hráč Liptovského Mikuláša Róbert HunaNa snímke vľavo hráč Košíc Jakub Suja, vpravo hráč Liptovského Mikuláša Róbert Huna Zdroj: TASR – František Iván

KOŠICE - Hokejisti Košíc zdolali v šlágri 3. kola Tisport ligy Liptovský Mikuláš 2:0 a vystriedali ho na čele tabuľky. Úradujúci majster HK Nitra si poradil s ďalším nováčikom z Nových Zámkov 3:1. Na chvoste tabuľky sú stále bez bodu Poprad a Žilina.

Hostia opäť nastúpili bez skúsených útočníkov Cibáka a Stümpela a už od 15. sekundy mohli prehrávať. Kapitán domácich Nagy však osamotený zblízka neprekonal Križana. V 8. minúte Makovský nedovolene atakoval Matejku, ktorého s podozrením na otras mozgu odviezla sanitka do nemocnice. Nasledovala 5-minútová presilovka domácich, ale Liptáci sa dokázali ubrániť aj vďaka dvojminútovému trestu domáceho Dudáša. V ďalších minútach pribudlo nervozity, ostrých zákrokov i vylúčených, ale veľa gólových príležitostí napriek tomu k videniu nebolo. V 16. minúte sa Lipták Piatka dostal do krátkeho úniku v oslabení, ale Habala neprekvapil. O dve minúty na to sa na opačnej strane nenechal nachytať Habal proti strele Urama.

Na snímke vľavo hráč Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR – František Iván

Podobne ako v prvej časti, aj v úvode druhej mal viac práce brankár hostí Križan, ale s väčšinou pokusov si poradil bez väčších problémov. Liptáci v polovici druhej časti prevzali iniciatívu a na dlhé sekundy zovreli Košičanov v ich pásme. Ku gólovému úspechu však ich snaha neviedla. Brankár hostí sa vyznamenal aj v 36. minúte, keď sa stihol presunúť proti pokusu pohotovo zakončujúceho Nagy. V 38. minúte sa v útočnom pásme domáci Hričina kľučkou zbavil obrancu a zblízka otvoril skóre - 1:0. Krátko na to hrali domáci presilovku, ale bližšie ku gólu boli hostia. Unikajúceho Richarda Hunu však stihol zastaviť Šedivý zákrokom na hranici pravidiel.

Hoci strelecká prevaha bola aj po druhej tretine výrazne v prospech domácich, šance si dokázali vytvoriť aj hostia. Napríklad v 47. minúte Richard Huna, ktorý sa natlačil pred Habala, ale nebol úspešný. Liptáci naďalej bojovali a snažili sa o vyrovnanie, ale proti pozornej obrane domácich sa ťažko presadzovali. Gólová poistka domácich mohla prísť v presilovke v 57. minúte, ale Križan viacerými zákrokmi ešte udržal nádej hostí na body. O minútu na to však Hričina našiel medzi kruhmi Milého a ten zvýšil na 2:0. Hostia v závere skúsili hru bez brankára, ale ďalší gól už diváci nevideli.

HC Košice - MHk 32 Liptovský Mikuláš 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 38. Hričina (Deyl), 58. Milý (Hričina). Rozhodovali: Orolin - Korba, Bogdaň, vylúčení: 7:6 na 2 min., navyše Makovský (Lip. Mik.) trest v hre, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 4350 divákov.

HC Košice: Habal - Deyl, Dudáš, Matejka, Šmach, Šedivý, Vašíček, Michalčin - Spilar, Suja, Nagy - Bicek, Hruška, Bartánus - Hričina, Milý, Varga - Šoltés, Klíma, Bartoš

MHk 32 Liptovský Mikuláš: Križan - Bobček, Mezovský, Nádašdi, Burzalo, Makovský, Šiška, Brezniak, Moravčík - Rud. Huna, Rób. Huna, Rich. Huna - Števuliak, Sukeľ, Uram - Kriška, Kabáč, Faith - Lištiak, Piatka, A. Laco

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: "Úvod stretnutia bol o slabšom pohybe, nedarilo sa nám dostať súpera pod tlak. Mali sme viacero presiloviek, ale v nich sme sa nepresadili. V druhej časti sme strelili víťazný gól zápasu. Hrali sme organizovane a disciplinovane. Ďakujem hráčom za tento výkon."

Róbert Spišák, tréner MHk 32 Liptovský Mikuláš: "Od začiatku zápasu sme dobre organizovali obranu, darilo sa nám blokovať a kryť strely súpera. Mrzieť nás môže veľa vylúčených v druhej tretine. Tie oslabenia nás stáli veľa síl, ktoré nám potom chýbali v útočnom pásme, kde sme nevedeli dlhšie podržať puk. V tretej časti sme sa zmobilizovali, otáčali sme hru. Videli sme, že sa súper stiahol do stredného pásma, ale podarilo sa nám vytvoriť niekoľko gólových príležitostí. Vo finálnych herných činnostiach sme však neboli úspešní. Nebyť smolného gólu, mohli sme ešte niečo s výsledkom urobiť. Gratulujem súperovi k víťazstvu."

Zvolen o výhre nad Martinom rozhodol až v závere

Domáci išli do vedenia už po 80 sekundách. Po strele L. Juríka brankár Dzubina iba vyrazil puk, ktorý chcel odpáliť jeden zo zadákov hostí, no trafil Obdržálka a ten sa šťastne zapísal do streleckej listiny. V ôsmej minúte mal B. Mráz brankára Martinčanov ako na podnose, ale prestrelil. Hráči z Turca ťažili napokon z prečíslenia, ktoré vzniklo keď Dokšin naskakoval z trestnej lavice. Koyš poslal do úniku Rantanena a ten sa nemýlil. Viac z hry mal Zvolen, no nedokázal sa presadiť, hoci Klhůfek a Martin Ďaloga boli v sľubných možnostiach.

Aj v strednej časti pokračovala domáca dominancia, no nečakane udreli hostia. Heizer parádne vystrelil z medzikružia a dostal svoj tím do vedenia. Dlho sa však netešil ani on a ani jeho spoluhráči, pretože Zvolen rýchlo odpovedal. O 41 sekúnd neskôr z ľavej strany pálil L. Jurík a z dorážky sa presadil zblízka Obdržálek. Prešlo ďalších tridsať sekúnd a bolo už 3:2. Tentoraz strieľal z podobnej pozície P. Zuzin a pred Dzubinom operoval a z dorážky skóroval pre zmenu Halama. Hostia sa nezlomili a mohli vyrovnať ak by Koyšovi vyšiel blafák pred Barošom.

V tretej tretine sa nedokázali presadiť obe mužstvá v početných výhodách, nehrali ich dobre. Najväčšiu možnosť mal v hre piatich proti piatim Demiters, ale nepretlačil zblízka puk za gólmana Martina. Podarilo sa to až na opačnej strane Salijovi, ktorý nečakane z ľavej strany poslal puk pod hornú žŕdku Barošovej svätyne a vyrovnal. Zvolenčania však zapli na vyššie obrátky a privodili víťazstvo na svoju stranu. Po presnej prihrávke Zuzina trafil ideálne puk Valenta a obstaral pre 'bryndziarov' tri body.

HKM Zvolen – MHC Martin 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Góly: 2. Obdržálek (L. Jurík, Majdan), 30. Obdržálek (L. Jurík, Majdan), 30. Halama (P. Zuzin), 57. Valenta (P. Zuzin) – 9. Rantanen (Koyš, Pokrivčák), 29. Heizer (Salija), 50. Salija (Koyš). Rozhodovali: Baluška – Kacej, Vyšný, vylúčení: 4:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 962 divákov

Zvolen: Baroš – Andersons, Valenta, Juraško, Demiters. D. Rehák, Habšuda. M. Ivan, Hataš – J. Jurík, B. Mráz, Klhůfek – Majdan, L. Jurík, Obdržálek – P. Zuzin, Halama, Martin Ďaloga – Kelemen, Petráš, Žilka

Martin: Dzubina – Salija, Tabaček, Rantanen, Pacalaj, Pulli, M. Fabian – Koyš, Heizer, Bílek – Murček, Galamboš, Pokrivčák – Rzavský, Dokšin, F. Nemček – Poliaček, Surovka, Ambroz

Pavel Paukovček, tréner Martina: „V prvej tretine to bolo vyrovnané, ale v druhej sme boli pod tlakom. Zvolen bol v strednom dejstve lepší, dosiahol v rýchlom slede dva góly a z 1:2 otočil na 3:2. Tam sa zápas zlomil. V tretej tretine sme sa dostali do hry vyrovnávajúcim gólom a je škoda, že sme to neubránili. Domáci išli do prečíslenia, pričom som zdôrazňoval hráčom, aby hlavne neinkasovali, že chceme bod. Súper však skóroval a zvíťazil.“

Josef Turek, tréner Zvolena: „Dôležité je, že sme zápas zvládli. Súper bol silný, hral výborne. Lámalo sa to v druhej tretine, kde sme v rýchlom slede otočili zápas. Pozitívom boli mladíci ako aj Halama, ktorý dal premiérový gól. Teraz to potiahla L. Juríkova päťka a výborne hrala aj štvrtá lajna mladých hráčov, ktorí tam nechali všetko.“

Tomáš Valenta, autor víťazného gólu Zvolena: „Chcel som prihrávať, ale dal som na rady kamarátov a babičky, ktorá mi hovorí, aby som aj ja strieľal a nenahrával iba. Tak som to vystrelil a padlo to našťastie tam. Budem v tejto sezóne asi viac strieľať. Teší ma, že šliape celá lajna a mne to ide vďaka spoluhráčom a celému tímu.“

Nitra o výhre nad nováčikom rozhodla v prvých dvoch tretinách

Majster mal proti nováčikovi raketový úvod a už po 17 sekundách sa ujal vedenia zásluhou Mareka Slováka. Nitrania pokračovali v útočnej aktivite, so strelou Königa si poradil Šimko. Nové Zámky prvýkrát vystrčili rožky vďaka Brabencovi, jeho strela však Valentovi nenarobila problémy.

Na začiatku druhej tretiny hostia nevyužili presilovku a v 26. minúte druhýkrát inkasovali po strele Versteega, ktorý potrestal vylúčenie Hudeca. Novozámočania mohli krátko na to znížiť, no Podstavek neuspel zoči-voči Valentovi. V 36. minúte poistil náskok Nitranov Slovák po prihrávke Lalibertého.

Do záverečnej tretiny vstúpili hostia náporom a v 43. minúte sa dočkali gólovej odmeny, keď Paukovček prestrelil Valenta. Slovák mohol v 48. minúte zavŕšiť hetrik, keď sa rútil sám na Šimka, no obrana hostí ho spacifikovala. Na druhej strane sa neujal pokus Hegyiho a hosťom sa nepodarilo znížiť na rozdiel gólu ani pri power play…

HK Nitra - HC Mikron Nové Zámky 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Góly: 1. Slovák (Ordzovenský, Blackwater), 26. Versteeg (Macík, König), 36. Slovák (Laliberté, Blackwater) - 43. Paulovič. Rozhodovali: Kubuš - J. Tvrdoň, Výleta, vylúčení: 3:2, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3351 divákov

Nitra: Valent - Milam, Odrzovenský, Rais, Mezei, König, Versteeg, Kuzma, Pupák - Laliberté, Slovák, Blackwater - Ručkay, Krištof, Kutálek - Macík, Štefanka, Bajtek - Chalupa, Bene, Piačka

Nové Zámky: Šimko – Sandrén, Čížek, Chovan, Ďurčo, Maier, Sucharda, Ficel – Semorád, Brabenec, Hudec - Hvila, Kytnár, Fábry - Podstavek, Lelkeš, Paulovič - Dubec, Hegyi, Tábi

Poprad zostáva bez bodu

Obe mužstvá boli pred vzájomným zápasom bez víťazstva a tak sa čakal v Poprade obojstranne zaujímavý zápas. Lepšie ho začali hostia, keď v 11. minúte strelou spoza brániaceho hráča skóroval Róth. Viac z hry mali hostia, ale z medzikružia mohol vyrovnať Kroták.

Vrece s gólmi sa roztrhlo až v druhom dejstve. Najprv po peknej  kombinácii v presilovke vyrovnal nestarnúci Kroták a naštartoval  domácich k výraznejšej útočnej aktivite. Počas tlaku "kamzíkov" zaujal Lapšanský, ktorý ani na trikrát nedokázal dostať puk za už prekonaného brankára "baranov" Bacashihuu. Snahu Popradu preto následne otupil v početnej výhode Matuškin - 1:2. O dve minúty si popradskú obranu vychutnal Bezúch a gólostroj hostí zakončil v 36. minúte strelou z prvej do odkrytej časti brány znova Matuškin a opäť vo výhode o jedného hráča. Pred druhým odchodom do šatní sa ešte Popradu podarilo po vylúčení Ťavodu znížiť z hokejky kanadského obrancu Cuttinga - 2:4.

V tretej časti hry sa Popradčania do súvislejšieho tlaku nedostávali aj vinou vylúčení. Hostia umne kontrolovali hru a pozorne bránili, preto na Bacashihuu smerovalo minimum striel. Minútu pred koncom domáci stiahli z hry brankára a pokúšali sa korigovať stav stretnutia, avšak bez úspechu.

HK Poprad - HC 05 Banská Bystrica 2:4 (0:1, 2:3, 0:0)
Góly: 29. Kroták (Suchý, Tibenský), 37. Cutting (Kurali) - 11. Róth (Ťavoda), 32. Matuškin (Surový, Maione), 34. Bezúch (Ďatelinka), 36. Matuškin (Kafka, Maione). Rozhodovali: Novák - Kollár, Smrek, vylúčení: 5:7, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 920 divákov

Poprad: Fernström - Suchý, Kurali, Dinda, Fabian, Pokovič, Cutting, Šterbák - Kroták, Zagrapan, Štrauch - Lapšanský, Lichanec, Tibenský - Bondra, Troliga, Paločko - Výhonský, Ježek, Václav

Banská Bystrica: Bacashihua - P. Mikuš, Ďatelinka, Maione, Wishart, Mihálik, Matuškin, Ťavoda - Hickmott, T. Surový, Kafka - Trukhno, Bortňák, Bezúch - Andrisík, Češík, Lamper - Ferleťák, Tamáši, Róth

Petr Jonák, tréner Popradu: "My nie sme spokojní, nikto nechce  prehrávať. Postupne musíme pracovať na určitých častiach hry, mali sme tam určité medzery a výpadky. V druhej tretine sme najprv vyrovnali, ale potom nám tam vypadla koncentrácia, čo nám rozhodlo zápas. V tretej tretine sme síce mali viac hry, ale šance sme nevyužili, obaja gólmani predviedli výborné výkony."

Vladimír Orságh, tréner Banskej Bystrice: "V prvej tretine sme, myslím si, mali troška viac z hry aj puk na našich hokejkách. Zaslúžene sme išli do vedenia. V druhej tretine sme zbytočnými vylúčeniami dostali domácich na koňa a následne vyrovnali. Potom sme dali tri rýchle góly, ale niektorými zbytočnými rozhodnutiami sme si komplikovali život. Posledných desať minút tretej tretiny sme domácich do väznejších šancí už nepúšťali a hrali sme organizovanejšie. Brankári zachytali dobre, s víťazstvom  sme spokojní."

Žilina prehry s nováčmi proti Trenčínu neodčinila

"Vlci" chceli odčiniť dve prehry s nováčikmi a zavreli v úvode hostí pred Cháberu. V 2. min. mal obrovskú šancu Matis, ktorého nechali hostia prejsť až pred gólmana, ale domáci krídelník premeškal vhodný okamih na strelu a Chábera mu šancu zmaril. Na štadión prišli potom fanúšikovia hostí a pomohli hosťom v prvej presilovke otvoriť skóre, keď sa presne od modrej trafil na začiatku 8. min. Drgoň. V 13. min. zazvonil na hornú žŕdku Tomekovej brány Ölvecký a hra potom stratila tempo vinou vylúčení.

V druhej tretine pokračoval priemerný hokej naďalej, šancí bolo málo a ak, tak len po strelách z diaľky, s ktorými si Tomek a Chábera poradili. V 29. min. pri hre 4 proti 4 však Gašparovič prihral Tyborovi, a ten trafil presne pod hornú tyčku. Žilinčania sa trápili v zakončení aj naďalej, čo dokumentovala následná, takmer trojminútová presilovka 5 proti 4, keď domáci nevedeli vojakov poriadne zavrieť v pásme. V 39. min. sa ocitol v tutovke Sýkora, ale nedokázal zblízka sám zakončiť a navyše vyrobil faulom presilovku, ktorú Trenčania už po 14 sekundách využili strelou Michala Nováka a do kabín šli s trojgólovým náskokom.

Žilinčanom sa v 43. min. po závare pred Cháberom predsa len podarilo znížiť, keď po dôraze nakoniec pretlačil puk za gólmana Holovič. Vlci pritlačili, snažili sa zdramatizovať zápas, ale Cháberu neprekonali ani v presilovke v polovici záverečnej tretiny. V 53. min. Chábera ukryl v lapačke výborný puk z hokejky Stupku, o dve minúty však už kapituloval, keď ho z pravého kruhu prepálil debutant v drese Žiliny Hovorka. Sto sekúnd pred koncom sa domáci odhodlali k hre bez gólmana, ale 48 sekúnd pred koncom sa dostal k puku Marcel Hossa a gólom do prázdnej brány definitívne rozhodol zápas v prospech vojakov z Trenčína.

MsHK Žilina – Dukla Trenčín 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
Góly: 43. Holovič, 55. Hovorka (Švihálek) - 8. Drgoň (Hossa, M. Novák), 29. Tybor (Gašparovič), 40. M. Novák (Dlouhý, L. Novák), 60. Hossa (Drgoň). Rozhodovali: Lauff – Gavalier, Bednár, vylúčení: 6:5, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 610 divákov

Žilina: Tomek – Kříž, T. Slovák, Gutwald, Čerenok, drábek, Macejko, Selan, Prokop – Handlovský, Hovorka, Stupka - T. Sýkora, Húževka, Matis – Konečný, Holovič, Švihálek – E. Švec, Ondruš, Gmitter

Trenčín: Chábera – M. Novák, Drgoň, Albers, Kozák, Hatala, Bohunický, Ryzák, Holenda – L. Novák, Dlouhý, Hossa – Tybor, M. Hlinka, Gašparovič – Ölvecký, Veilleux, Sojčík – D. Novák, J. Švec, J. Pardavý ml.

Milan Jančuška, tréner Žiliny: „Spokojnosť je len s treťou tretinou, v ktorej sme urobili zmeny v zostave, prestrieľali sme súpera, dali sme dva góly a dostali sme sa na kontakt s Trenčínom, no nestačilo to. Inak som totálne nespokojný s prvými dvoma tretinami. Hráči musia ďaleko viac zabojovať, vydať viac snahy a energie. Tam, kde sme, sme preto, lebo sme urazili hokejovú šťastenu. Ťažko sa nám bude dostávať do pohody. Sme málo agresívni, pomalí v zakončení, súper vie, čo budeme robiť a v koncovke sme neefektívni. Čaká nás veľa práce a hráči musia zmeniť prístup, pretože ak si myslia, že to pôjde samo, tak sa mýlia. Verím, že od tretej tretiny sa odrazíme do ďalších ťažkých zápasov o body.“

Róbert Petrovický, asistent trénera Trenčína: „Sme spokojní s tým, že sme zobrali tri body. Zápas nebol jednoduchý, za stavu 3:0 sme začali hrať nerozvážny hokej, Žilina pridala, zacítila šancu a po našich chybách znížila. V závere sme si víťazstvo ale postrážili, zabojovali sme a sme spokojní.“

Viac o téme: HC Košice MHk 32 Liptovský Mikuláš