VIDEO V dueli finalistov úspešnejší vicemajster, dramatické východniarske derby rozhodli nájazdy

Zľava: Tomáš Matoušek z HC ´05 iClinic Banská Bystrica a Peter Ordzovenský z HK Nitra Zľava: Tomáš Matoušek z HC ´05 iClinic Banská Bystrica a Peter Ordzovenský z HK Nitra Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Hokejisti lídra extraligovej tabuľky HC Košice triumfovali v piatkovom dueli 10. kola na ľade Popradu 4:3 po predĺžení. V šlágri kola si Banská Bystrica poradila s Nitrou 5:2.

Dramatické východniarske derby rozhodli nájazdy

Poprad proti favorizovaným Košiciam udrel už po 15 sekundách hry, keď Zagrapan prihrával z rohu puk pred bránkovisko a jeho nahodenie šikovne poslal za chrbát Kopřivu Adam Lapšanský - 1:0. Hostia sa z rýchlo inkasovaného gólu otriasli. V 6. minúte vyrovnal Ladislav Nagy, keď popradského brankára nachytal ľahkou strelou pomedzi nohy. Nebezpečnejší boli hostia, nakloniť misky váh na stranu "oceliarov" mohol Hruška, ale v superšanci nepremenil. Popradčania pohrozili vo vlastnom oslabení. Akciu Bondru so Zagrapanom s vypätím všetkých síl vychytal Kopřiva.

Vstup do druhej tretiny vyšiel lepšie hosťom. Už v 22. minúte využil chybu Popradu v obrannom pásme Jankovič, keď po Vargovej prihrávke prestrelil Šúreka - 1:2. Vzápätí mohol vyrovnať Výhonský, ale odmietol zakončenie do prázdnej brány. Poprad zvyšoval tempo, Troliga sa kľučkou zbavil protihráča a z jeho akcie profitoval pohotovým zakončením Andreas Štrauch a bolo vyrovnané. O štyri minúty Poprad opäť viedol. Zlú rozohrávku Košičanov vo vlastnom pásme zachytil Kroták, puk posunul Matejovi Paločkovi, ktorý sa pohral s trojicou protihráčov - 3:2. Zo samostatného úniku mohol vyrovnať Ladislav Nagy, ale Šúrek si už na jeho strelu pomedzi betóny dal pozor. V závere tretiny "kamzíci" ubránil 70-sekundovú presilovku hostí o dvoch hráčov a na druhú prestávku zaslúžene odchádzali s jednogólovým vedením.

Výborný hokej pokračoval pod Tatrami aj v poslednom dejstve. Obe mužstvá hrali útočne, nebezpečnejší však boli hostia. Košičania sa vyrovnania napokon dočkali šesť minút pred koncom riadnej hracej doby, keď sa z nenápadnej akcie presadil Hričina - 3:3. Do konca zápasu sa už skóre nezmenilo a tak šlo východoslovenské derby do predĺženia.

V predĺžení sa nebezpečnou akciou predviedli Zagrapan s Lapšanským, ale Kopřiva vytiahol zákrok zápasu. Z podobnej akcie sa na druhej strane nepresadil ani Šedivý a tak o víťazovi museli rozhodnúť samostatné nájazdy. Víťazným zásahom rozhodol Marek Bartánús a pre Košice tak vybojoval extra bod navyše.

HK Poprad - HC Košice 3:4 pp a sn (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 1. Lapšanský (Zagrapan), 25. Štrauch (Troliga, Bondra), 29. Paločko (Kroták) - 6. Nagy (Hričina), 22. Jankovič (Varga), 54. Hričina (Bartoš, Šmach), rozhodujúci nájazd Bartánus. Rozhodovali: Goga, J. Konc – Gajan, Gavalier, vylúčení: 3:5, navyše Deyl (Košice) 10 minút za napadnutie zozadu, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1106 divákov

Poprad: Šúrek – Suchý, Kurali, Dinda, Fabian, Cutting, Chaloupka, Pokovič, Potechin – Lapšanský, Zagrapan, Lichanec – Kroták, Ježek, Paločko – Bondra, Troliga, Štrauch – Výhonský, Mlynarovič, Danielčak

Košice: Kopřiva – Vašíček, Deyl, Šedivý, Dudáš, Jankovič, Šmach, Michalčin – Nagy, Suja, Hričina – Bartánus, Boltun, Bicek – Varga, Milý, Hruška – Bartoš, Klíma

Petr Jonák, tréner Popradu: "Dnes to bola skvelá šou pre diváka. Videli obojstranne útočný hokej, atraktívne predĺženie 3 na 3 a potom samostatné nájazdy. Mali sme fanstastický vstup do zápasu, v druhej tretine sme dokázali otočiť nepriaznivý stav a vynikajúco sme napádali. Bohužiaľ sme dostali gól pred koncom tretej tretiny. V nájazdoch sa šťastie priklonilo k súperovi, ale klobúk dole pred výkonom našich hráčov. Bol to náš najlepší výkon v sezóne."

Rostislav Čada, tréner Košíc: "Dnes večer sme videli bojovné a vyrovnané stretnutie. Hneď z prvého striedania sme inkasovali, neboli sme ani spokojní s presilovkou 5:3, z ktorej neprišlo želané vyrovnanie. V druhej tretine odstúpil z hry Peter Boltún a hru sme museli stiahnuť na tri päťky. Vzhľadom na zdravotný stav mužstva a zápasový program sme s výsledkom spokojní."

V dueli finalistov úspešnejší vicemajster

V prvej tretine mali prevahu Bystričania, ktorú pretavili do úvodného gólu. V bránke prekonali mladého Hala, ktorého si vypožičali hostia na striedavý štart z Topoľčian. V štvrtej minúte sa po strele Surového odrazil puk od zadného mantinelu pred Buca a ten nezaváhal pred odkrytou svätyňou Nitranov. Domáci mohli využiť presilovku po treste pre Paukovčeka, išiel totiž predčasne pod sprchy, ale stav sa po ďalšej šanci Buca nemenil. Na opačnej strane potom nedostal puk nad ležiaceho Bacashihuu pod hornú žŕdku Slovák.

Druhá tretina bola veľmi živá s množstvom šancí na oboch stranách. Na 2:0 zvýšil bekhendom Truchno, keď Halovi prekĺzol ľahký puk pomedzi betóny. Neskúsený brankár Nitry inkasoval aj tretíkrát, a to už po 68 sekundách. Tentoraz zle rozohral puk, nabil ho Andrisíkovi, ktorý ho z otočky poslal po ľade k žrdi. Hala tak vystriedal Valent a hráči spod Zobora pridali v útoku a vynútili si i fauly. V početnej výhode o dvoch hráčov sa najprv presadil pri pravej žrdi voľný Slovák a tento hráč následne ešte mieril do žŕdky už v presilovke piatich proti štyrom. Na rozdiel gólu napokon znížil Štefanka. Ťažil z chyby bystrických hráčov v strednom pásme a svoje sólo využil. Vyrovnať mohol Laliberté, no aj on pečiatkoval žŕdku Bacashihuovej svätyne. Domáci nevyužité príležitosti súpera vytrestali. Po strele Lužu od modrej Valent vyrazil puk do vzduchu, kde ho bejzbalovým spôsobom trafil Bortňák – 4:2.

Tretiu tretinu načali šance Luntera a Lalibertého na oboch stranách, no gólmani boli proti. Kapituloval napokon nitriansky. 'Barani' predviedli rýchlu akciu a hoci faulovaný Češík pred Valentom neuspel, puk napokon za neho dostal Matoušek. Po piatom góle tempo hry opadlo, za zmienku stojí iba šanca Lalibertého v presilovke v 55. minúte, ale sám pred Bacashihuom neuspel.

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)
Góly: 4. Buc (T. Surový, Maione), 26. Truchno (Kafka, Maione), 27. Andrisík, 37. Bortňák (Kafka), 47. Matoušek (Češík) – 32. M. Slovák (Blackwater, Milam), 35. Štefanka (P. König). Rozhodovali: Müllner, P. Stano – Šefčík, R. Výleta, vylúčení: 7:4, navyše: Maione, Ďatelinka 10 minút za napadnutie hlavy a krku – Paukovček 5+DKZ za sekanie, pPresilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 2417 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua – Kubka, I. Ďatelinka, Wishart, Maione, Mihálik, Matuškin, Luža, Ťavoda – M. Lunter, Češík, Matoušek - Buc, T. Surový, Hickmott – Kafka, Bortňák, Truchno – Róth, Tamáši, Andrisík

Nitra: Halo (27. Valent) – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, P. König, Versteeg, Pupák – Laliberté, Marek Slovák, Blackwater – H. Ručkay, M. Krištof, Kutálek – Macík, J. Štefanka, L. Paukovček – Chalupa, Bajtek, D. König  - od 21. s Benem

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Bol to ťažký zápas. Nitra ukázala svoju kvalitu, najmä smerom dopredu. My sme viedli 3:0, ale súperovi sme ponúkli niekoľko presiloviek a v nich je dobrý. Znížil tak na 3:2. Veľmi bol pre nás dôležitý štvrtý gól na 4:2 a potom aj na začiatku tretej tretiny na 5:2. Následne sme si to už udržali. Podržal nás dnes aj brankár Bacashihua výbornými zákrokmi. Celé mužstvo si však zaslúži pochvalu. Je to dôležité víťazstvo, dostali sme sa ním bodovo na dosah súperovi."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Vedeli sme, že Bystrica hrá doma nátlakový hokej, tlačí sa do bránky a to sa aj potvrdilo. Dali sme do hry brankára Hala, ale nevyšlo nám to podľa predstáv Valent si potreboval psychicky oddýchnuť po Vítkoviciach, kde mu to tam napadalo. Za stavu 3:0 pre súpera však musel ísť do bránky. Následne sme znížili na 3:2, mali ďalšie šance, ale nepremenili sme ich. Z individuálnych chýb pramenia góly, a to sa potvrdilo. Rozhodol štvrtý gól, ktorý nás psychicky zložil na kolená. V tretej tretine sme sa už nedokázali presadiť, inkasovali sme navyše piaty zásah od Bystrice a bolo po zápase."

Trenčín v Martine rozhodol až v nájazdovej lotérii

Stretnutie tradičných rivalov malo nečakaný úvod. Domáci sa ujali vedenia už po 134 sekundách, keď sa presadil Fín Anti Hölli, nová posila MHC, individuálne prenikol do obrannej tretiny Dukly a krásne "zavesil". Potom vyskúšali Corbeila Gašparovič a Hlinka a v 6. minúte zachránil hostí Chábera po šanci Heizera. V 10. minúte zase stroskotal Gašparovič na martinskom brankárovi. Hralo sa vo svižnom tempe, hostia boli potom iniciatívnejší a v 14. minúte zaslúžene vyrovnal strelou od modrej Kozák, keď mal Corbeil zakrytý výhľad.

Aj druhé dejstvo začala lepšie Dukla. V 22. minúte druhá päťka dobre zakombinovala a Tybor pridal druhý gól hostí. V 25. minúte mohol zvýšiť ten istý hráč, ale vo vyloženej pozícii trafil len vedľa. O minútu neskôr mali výhodu o jedného hráča domáci, Dokšin a Korostin stroskotali na pozornom Cháberovi. V ďalšom priebehu udávali tón hokejisti spod hradu Matúša Čáka a Corbeil bol v ohni striel. V 34. minúte mali domáci šťastie, keď Sojčík z vyloženej príležitosti minul bránku a o minútu neskôr bol Corbeil na mieste po pokuse Michala Nováka. Domáci sa dlho len bránili, ale v 38. minúte sa tešili z vyrovnávajúceho gólu, keď po strele Tabačka zblízka skóroval Koyš.

Aj tretie dejstvo sa hralo v réžii hostí. Boli rýchlejší a kombinačne lepší. Maximálne bojujúcich martinských hokejistov držal nad vodou brankár. V 45. minúte sa vyznamenal brankár hostí po nebezpčenom protútiku Koroskina a Dokšina. V 51. minúte sa zaskvel Corbeil akrobatickým zákrokom po dorážke Tybora a poradil si aj s jeho umiestnenou stelou v 54. minúte. V 57. minúte kontroval aj Martin, Hölli zblízka netrafil. Najkvalitnejšie stretnutie tejto sezóny na martinskom ľade sa v riadnom hracom čase skončilo remízou.

V predĺžení mohol rozhodnúť Tybor, ale Corbeil bol proti. Na druhej strane nepochodil ani Brňák pred Cháberom. V samostatných nájazdoch rozhodol v tretej sérii Veilleux o dvoch bodoch pre hostí.

MHC Martin - Dukla Trenčín 2:3 pp a sn (1:1, 1:1, 0:0 -  0:0, 0:1)
Góly: 3. Hölli, 38. Koyš (Dírer, Tabaček) - 14. Kozák (Sojčík, Dlouhý), 22. Tybor (Gašparovič, Holenda), rozhodujúci nájazd Veilleux. Rozhodovali: Baluška, Husár - Kacej, J. Tvrdoň, vylúčení: 4:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2200 divákov

Martin: Corbeil – Brňák, Tabaček, Rantanen, Salija, Pulli, Dvořák, Leško, Pacalaj – Koyš, Heizer, Dírer – Rzavský, Galamboš, Pokrivčák – Korostin, Dokšin, Hölli – Poliaček, Surovka, Nemček

Trenčín: Chábera – Kozák, Drgoň, Holenda, M. Novák, Bohunický, Hatala, Albers, Ryzák – Sojčík, Dlouhý, L. Novák – Gašparovič, Kalináč, Tybor – Hlinka, Veilleux, Ölvecký – Briestenský, Švec, D. Novák

Pavol Paukovček, tréner Martina: "Začiatok sme mali dobrý, potom sa hra vyrovnala. V druhej tretine bol súper lepší, podržal nás vtedy brankár Corbeil. Do tretej tretiny sme nastúpili so zmenami v zostave, aj s našou s hrou sme boli potom spokojní. Deľba bodov je myslím spravodlivá. V predĺžení i nájazdoch je to už vabank, súper bol šťastnejší a tak vyhral."

Miloš Holáň, tréner Trenčína: "Odohrali sme veľmi dobré stretnutie. Chceli sme si udržal čo najdlhšie čisté konto, ale štart sme mali zlý, lebo sme hneď v úvode inkasovali gól. Bolo dobré, že sme ešte v prvej tretine vyrovnali. V druhej tretine sme sa hneď na začiatku dostali do vedenia. Potom sme mali veľa šancí, aby sme rozhodli o výsledku, ale v koncovke sme neboli úspešní. Naopak, súper vyrovnal. V tretej tretine i v predĺžení boli šance na oboch stranách, musím pochváliť oboch brankárov, boli výborní počas celého zápasu. Čo sa týka nájazdov, asi sme mali lepšiu voľbu i viac šťastia."

Na Liptove sa z víťazstva radovali domáci

Úvod stretnutia bol na oboch stranách opatrný. Do prvej vážnejšej šance sa dostal Holovič, ktorý nepretlačil puk cez brankára Križana. V druhej polovici prvej tretiny sa do dobrých možností dostali domáci hráči. V 12. minúte počas presilovky zakončoval od modrej Stehlík, jeho pokus zlikvidoval koncom lapačky brankár Tomek. O dve minúty neskôr Liptáci využili presilovku o jedného hráča, po tom čo Bobčekovu strelu jemne tečoval pred bránou mladý Števuliak. Po góle domácich prevzali útočnú iniciatívu Žilinčania, tí však nedokázali prekonať skúseného Križana. V 18. minúte chyboval v zadných radoch Rehák z čoho profitoval zakončením Róbert Huna, lenže Tomek ostal pozorný. O pár sekúnd neskôr sa o slovo opäť prihlásil Števuliak, ktorý podobným spôsobom ako pri prvom góle zvýšil na 2:0.

Do druhej tretiny nastúpil do mikulášskej brány Nagy, ktorý musel zasahovať už po pár sekundách hry, keď zneškondil pokus Juríka. V 31. minúte mal šancu Števuliak skomplezitovať hetrik, ale proti jeho strele spomedzi kruhov bol brankár Tomek. Žilinčania si pozornosť v útoku vypýtali v 36. minúte, po tom čo Mikuš preveril od modrej brankára Nagyho.

Žilinčania začali tretiu tretinu ofenzívne, ale do väčšej šance sa nedostali. V 47. minúte mal gól na hokejke Hovorka, ale ten z pravej strany tesne minul pravú tyč mikulášskej brány. O tri minúty neskôr sa domáci dostali do obrovskej šance, v ktorej Rudolf Huna po spolupráci s bratom Róbertom nedostal puk za chrbát Tomeka. V 53. minúte Žilinčana znížili na rozdiel jedného gólu, keď sa v zmätku pre Nagyom najlepšie zorientoval Švihálek, ktorý poslal puk do brány. V posledných minútach sa “žilinskí vlci” aj vďaka presilovke poriadne zahryzli do Liptákov, ale ani jedna z viacerých striel zápas do predĺženia neposlala.

MHK 32 Liptovský Mikuláš - MsHK Žilina 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Góly: 14. Števuliak (Bobček), 18. Števuliak (Bobček) – 53. Švihálek (Drábek). Rozhodovali: Lauff – Holienka, Junek , vylúčení: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1970 divákov

Liptovský Mikuláš: Križan (20. Nagy) – Bobček, Mezovský, Nadášdi, Stehlík, Bobček, Moravčík, Kadlubiak, Kadura – Ru. Huna, Ro. Huna, Brezniak – Kriška, Sukeľ, Uram – Lištiak, Piatka, Laco – Števuliak, Stümpel, Kabáč

Žilina: Tomek – Mikuš, Rehák, Brejčák, Tserenok, Drábek, Macejko, Kríž, Prokop – Handlovský, Hovorka, Matis – Sýkora, Húževka, Jurík – Konečný, Holovič, Švihálek – Rogoň, Ondruš, Švec

Róbert Spišák, tréner Liptovského Mikuláša: "Využili sme presilovku a dostali sme sa do zápasu. Od stavu 2:0 sme sa snažili o kontrolu hry. V tretej tretine sme spravili chybu, kde dal súper kontaktný gól. V závere sme mali aj kúsok obrovského šťastia, keď puk minul tesne bránu. Nebol to náš optimálny výkon, musíme zlepšiť štandardné situácie, kde sme dnes zaostávali."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Prišli sme do Liptovského Mikuláša vyhrať. Dostali sme veľmi lacné góly, takže za stavu 2:0 sa veľmi zle hrá. V tretej tretine sa nám podarilo znížiť, boli sme lepší, ale vyrovnať sa nám nepodarilo. Mali sme problém v koncovke, pretože v posledných sekundách sme mali veľké šance. Jeden gól je málo, ale boli sme veľmi blízko k tomu, aby sme bodovali v zápase."

Patrik Števuliak, autor dvoch gólov Liptovského Mikuláša: “V prvej tretine sa mi podarilo dať dva góly, škoda že mi to v druhej už nepadlo, lebo šance tam boli. V tretej tretine nás Žilina zavrela, ale podarilo sa nám to ubrániť."

Nováčik z Nových Zámkov nestačil na Zvolen

Stretnutie vďaka hráčom oboch tímov nabralo od úvodu "grády". Už v 10. sekunde Brabenec obišiel hosťujúcu bránku, Hvila však nepretlačil puk za Barošov chrbát. V 5. minúte sa domáci brankár Lundström vyznamenal pri strele McGregora. Novozámčanom sa podarilo v 7. minúte otvoriť skóre počas presilovky, keď Chovan delovkou od modrej prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste. Zvolenčanov tento moment nezlomil a ešte v prvej tretine otočili skóre. V 11. minúte Mráz po nezištnej prihrávke Klhůfeka skóroval do odkrytej bránky a o dve minúty pretavil silnú pasáž hostí do vedúceho zásahu McGregor.

Domáci v prostrednej časti vyvinuli enormné úsilie na vyrovnanie. V 28. minúte však ideálnu prihrávku Hudeca spoza bránky nezužitkoval Fábry a v 31. minúte neuspel v čistej šanci Čaládi, ktorý sa ocitol sám pred Barošom. Hostia ustáli aj situáciu pri vylúčení Halamu, keď si hráči súpera v útočnom pásme vôbec nerozumeli a nevedeli si vytvoriť závar pred Barošom.

Nádeje na dobrý výsledok sa Novozámčanom začali rozplývať na začiatku tretej časti hry. Domáci obrancovia si nerozumeli na vlastnej obrannej čiare, Zuzin sa medzi nich natlačil a prekonal Lundströma. V 47. minúte zasadil domácim rozhodujúci úder Majdan, ktorý po návrate z trestnej lavice predviedol ukážkový blafák a poslal svoj tím do trojgólového trháku. Skóre spečatil v presilovke o dvoch hráčov McGregor.

HC Mikron Nové Zámky - HKM Zvolen 1:5 (1:2, 0:0, 0:3)
Góly: 7. Chovan (Hudec, Tibenský) - 11. Mráz (Klhůfek, Valenta), 13. McGregor (Majdan, Andersons), 42. Zuzin (Majdan, Habšuda), 47. Majdan (Mráz, Klhůfek), 54. McGregor (Zuzin). Rozhodovali: Jonák - Stanzel, Vyšný, vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 1421 divákov.

HC Mikron Nové Zámky: Lundström - Cardwell, Mäkinen, Chovan, Sandgren, Štindl, Ďurčo, Sucharda, Maier - Hvila, Brabenec, Saarinen - Tibenský, Hudec, Fábry - Paulovič, Lelkeš, Čaládi - Tábi, Rehák, Dubec

HKM Zvolen: Baroš - Andersons, Valenta, Habšuda, Demiters, Hataš, Fekiač, Dubeň, Ivan - Kňazev, Mráz, Klhůfek - Majdan, Zuzin, McGregor - Šimíček, Řezáč, Ďaloga - Petráš, Halama, Kelemen

Július Pénzeš, tréner HC Nové Zámky: "Začiatok sme nemali zlý. Dali sme gól, žiaľbohu prišlo k úseku, keď sme hrali v oslabení troch na piatich. Súper nám odskočil a dostali sme sa do situácie, keď sme museli doťahovať zápas. Vytvorili sme si aj šance, ale chýbal nám dôraz a väčšia verva pri zakončovaní. V tretej tretine nás súper vyškolil v efektivite a rozhodol o jednoznačnom víťazstve. Veľmi ma to mrzí, najmä kvôli divákom, ktorí nás podporovali celý zápas. Patrí im veľká vďaka. Musíme na to čo najrýchlejšie zabudnúť, čaká nás ďalší dôležitý zápas. Musíme sa vyvarovať chýb, ktoré sme dnes urobili."

Josef Turek, tréner HKM Zvolen: "Odohrali sme najlepší zápas v sezóne. Výborne chytal Baroš, vynikajúco hrala päťka Zuzina a Bruna Mráza. To sú dve naše kľúčové päťky, potvrdil to už aj minulý zápas. Hrali sme ako jeden tím, boli sme lepší a zaslúžene sme vyhrali."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HK Nitra HC'05 Banská Bystrica