VIDEO Djokovič vstúpil do Turnaja majstrov výhrou: Po prehratom sete nedal debutantovi šancu!

Novak DjokovičNovak Djokovič Zdroj: telegraph.co.uk

LONDÝN - Srbský tenista Novak Djokovič nasadený ako druhý zvíťazil za 123 minút 6:7 (10), 6:0, 6:2 nad rakúskou osmičkou podujatia Dominicom Thiemom v úvodnom z dvoch nedeľňajších stretnutí v základnej B-skupine dvojhry na koncosezónnom výberovom šampionáte Barclays ATP World Tour Finals v Londýne (13. - 20. novembra, celková dotácia 7,5 milióna USD aj so štvorhrou, tvrdý povrch v hale O2 Arena). Djokovič sa usiluje o piaty triumf v rade a šiesty celkovo na "Masters", čím by vyrovnal historický rekord Švajčiara Rogera Federera. Thiem je debutantom medzi elitou.

Favorizovaný Djokovič nezužitkoval brejkbal vo štvrtom geme, sám odvrátil hrozbu straty podania v jedenástej hre. V tajbrejku vyrovnal z 0:2 na 2:2, ale potom klesol na 2:5. Od skóre 3:6 si vynútil pokračovanie a mal aj setbal na príjme za stavu 9:8, ale nedal. Mladý vyzývateľ premenil svoju siedmu možnosť. Srb na to odpovedal v druhej časti "kanárom", v tretej priklonil misky váh na svoju stranu brejkom na 2:1. Na 3:1 sa posunul cez nepríjemných 15:30 a odvtedy bol na servise neochvejný. Pridal k tomu brejkovú "poistku" na 5:2. Dopodával sa na nulu.

"Dominic začal veľmi dobre a od úvodnej loptičky sme predvádzali tenis na veľmi vysokej úrovni. Súper mal značnú percentáž podania a bol odolnejším hráčom v kľúčových momentoch tajbrejku. Ja som potom určite nechcel pustiť ho z blokov v úvode druhého setu. V tom bol základ obratu," povedal Djokovič podľa BBC.

"Bol to dobrý zápas so skvelým prvým setom. Prišiel som však o energiu, ktorá je nevyhnutná, ak chcete konkurovať Novakovi. Teraz sa cítim trochu unavene a ochabnuto, ale už sa neviem dočkať ďalšieho duelu," skonštatoval Thiem.

Dvadsaťdeväťročný zverenec Borisa Beckera a Mariána Vajdu Djokovič (obaja tréneri sú osobne prítomní v britskej metropole) zvýšil vo vzájomke proti 23-ročnému Thiemovi (9.) už na 4:0. Nadviazal na triumf 6:3, 6:4, ktorý dosiahol v marci v osemfinále na "harde" v Miami. Prvý raz v kariére prehral s Rakúšanom set. Na šampionáte štartuje jubilejný 10. raz bez prerušenia a teraz má zápasovú štatistiku 28:10 (toho 11:2 v "trojseťákoch).

Momentálne už "iba" druhý muž singlového renkingu Djokovič sa na tomto prestížnom turnaji môže vrátiť pred domáceho rovesníka A. Murrayho na najvyšší post v počítačovom poradí.

Thiem je druhým zástupcom svojej krajiny na tomto podujatí po Thomasovi Musterovi, ktorý sa kvalifikoval v rokoch 1990, 1995 a 1996, ako náhradník sa dostal do akcie v sezóne 1997 a sumárne dosiahol bilanciu 2:8.

Raonič potreboval na zdolanie Monfilsa 85 minút a jeden brejk v každom sete. V prvom získal prvé tri hry a bez problémov ho dotiahol do víťazného konca. V druhom dejstve si Francúz neudržal servis v siedmom geme za stavu 3:3 a jeho súper už zápas dopodával. V utorok sa Djokovič stretne s Raoničom a Thiem s Monfilsom.

V pondelok budú v A-skupine zápasy Stan Wawrinka (Švaj.-3) - Kei Nišikori (Jap.-5) a Andy Murray (V. Brit.-1) - Marin Čilič (Chor.-7) so začiatkom nie pred 15.00 h SELČ, resp. najskôr o 21.00 h SELČ.