Rozhovor so ženou, ktorá priniesla revolúciu v slovenskom športe: Aha, kam konečne pôjdu peniaze

Generálna riaditeľka sekcie štátnej starostlivosti o šport a mládež MŠVVaŠ SR Monika Maršáleková Generálna riaditeľka sekcie štátnej starostlivosti o šport a mládež MŠVVaŠ SR Monika Maršáleková Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Športky vám ponúkajú rozhovor s generálnou riaditeľkou sekcie štátnej starostlivosti o šport a mládež Monikou Maršalékovou, ktorá objasnila nové financovanie športu. To bolo schválené ešte v roku 2015.

Ako sa mení financovanie športových zväzov pre rok 2017?

"Financovanie Národných športových zväzov na rok 2017 ide prvý krát podľa zákona o športe prijatého v roku 2015."

Prečo prvý krát keď tento zákon  mal účinnosť od 1.1.2016?

"Z dôvodu zamedzenia komplikácií s financovaním sa pre rok 2016  a potreby dlhšej lehoty na zosúladenie  predpisov športových organizácií so zákonom o športe, sa dotácie na rok 2016 uzatvorili v roku 2015, podľa legislatívy platnej do 31.12.2015 a nie podľa zákona o športe."

Aký je teda rozdiel oproti  dotáciám, ktoré dosali zväzy v tomto roku a tým, čo dostanú v roku 2017?

"V prvom rade už nejde o dotácie.  Národné športové zväzy  dostanú „Príspevok uznanému športu“ .V prípade príspevku sa nezverejňuje žiadna  výzva na poskytnutie dotácie ale národné športové zväzy mali zo zákona povinnosť požiadať o tento príspevok do 30. Septembra. Žiadosť obsahuje údaje, ktoré sa následne zadávajú do vzorca na výpočet.  Následne malo  Ministerstvo školstva do konca októbra zverejniť percentuálne podiely uznaných športov."

Stihlo to ministerstvo v tomto roku?

"Tento rok sa tento proces robil prvý krát. Žiadosti boli podávané do konca septembra. Následne sa údaje zadávali do systému. Vzorec, podľa ktorého sa vypočítaval príspevok na rok 2017 schválila vláda v septembri a bol odlišný od toho , ktorý sa používal v predchádzajúcom období. Mnohé športové zväzy urobili chyby v žiadosti a tieto bolo potrebné z ich strany opraviť. Preto sme na žiadosť športových zväzov predĺžili lehotu na vykonanie opráv do konca novembra. Do tohto času doplnilo údaje vyše 34 športových zväzov."

Vedia dnes zväzy koľko peňazí dostanú?

"Podľa zákona ministerstvo zverejňuje len výšku podielu na nasledujúci rok , nie výšku finančných prostriedkov. Športové zväzy vedia, že podľa vládou schváleného vzorca nemôžu dostať menej ako 90% z podielu, ktorý mali v tomto roku. Tým, že sa na rok 2017 zvyšuje odvod z lotérií a tým aj celkový objem prostriedkov do športu, všetky športové zväzy dostanú viac ako tomu bolo v roku 2016. To znamená, že každý zväz môže v rozpočte rátať minimálne s tým, čo dostal v tomto roku. Na presnú sumu príspevku čakáme na vyjadrenie sekcie financovania k celkovej výške prostriedkov pre šport, z ktorých sa má príspevok vypočítať."

Takže športové zväzy už nemusia čakať na výzvu?

"Nie, športovým zväzom bude v prvom januárovom týždni doručená Zmluva o poskytnutí príspevku uznanému športu. Pokiaľ  hlavný kontrolór športu nám predloží stanovisko, že  stanovy športového zväzu sú v súlade so zákonom športe a sú splnené ostatné zákonné povinnosti, uhradí ministerstvo  prvú časť príspevku vo výške 25% najneskôr do 31. Januára. Ďalšie tri  úhrady príspevku vždy  vo výške 25% budú uhradené v zmysle zákona o športe  do 30.apríla, 31. Júla a 31. októbra."

V minulosti ministerstvo zverejňovalo výzvu aj na organizovanie športových podujatí a na nákup materiálu. Bude tomu aj v tomto roku?

"Zákon o športe kompletne zmenil formu financovania športu. Ministerstvu školstva zostalo len  7,5% z celkového rozpočtu pre šport. Tieto prostriedky môže použiť  výlučne na v zákone uvedený účel. Tým sú dotácie, ktoré majú rovnako v zákone presne stanovený účel, ďalej na  národné športové projekty, to je účasť na významných súťažiach a plnenie verejného záujmu v športe národnými športovými organizáciami, na správu a prevádzku informačného systému a vzdelávanie a skúšku kontrolórov. Okrem toho musíme z týchto prostriedkov dofinancovať príspevok pre vybraných športovcov na ktoré máme zo zákona minimálne 7% a chýba tam cca 500 tis. Eur."

Nebude tých prostriedkov málo?

"Bude. Na túto skutočnosť sme poukazovali už pri predkladaní novely zákona o športe. Podľa platného znenia zákona sa 80% prostriedkov vyčlenených na šport rozdeľuje medzi národné športové zväzy. Tieto percentá sme žiadali znížiť na 70%. S týmto návrhom však nesúhlasili národné športové zväzy a vláda túto zmenu nepodporila.

Z tohto dôvodu ministerstvo nebude môcť predkladať osobitné výzvy na  podporu športových podujatí, ani na nákup materiálu. Budú to musieť národné športové zväzy  financovať z príspevku."

A čo v prípade športových organizácií, ktoré nie sú národnými športovými zväzmi?

"To je správna otázka. Máme na Slovensku majstrov sveta v hokejbale, máme nohejbal, rafting a iné úspešné športové organizácie, ktoré nedostanú príspevok lebo nie sú uznaným športom, t.j. športom uznaným  medzinárodným olympijským výborom alebo medzinárodnou športovou organizáciou SportAccord.  Napríklad hokejbal mal pre tento rok dotáciu vo výške 330 tis. Eur. Tieto organizácie sú závislé od dotácie a našou úlohou je podporovať rozvoj športu  a nie ho likvidovať."

Dostanú tieto organizácie dotáciu?

"Hľadáme riešenia ako podporiť tieto organizácie. Zákon o športe umožňuje poskytnúť dotáciu na podporu a rozvoj športu pre všetkých, vrcholového športu a športu zdravotne postihnutých. Otázkou však je , či máme dostatok finančných prostriedkov. Ako som už spomenula, ministerstvo môže poskytnúť na zákonom stanovený účel len 7,5%. Z týchto prostriedkov musí zabezpečiť  účasť na medzinárodných podujatiach konaných v rámci univerzitného a školského športu. V roku 2017 sa koná letná aj zimná univerziáda čo rovnako vyžaduje zvýšené náklady, potrebujeme dofinancovať informačný systém, ktorý v súčasnosti nefunguje v takom rozsahu ako vyžaduje zákon.

Na to aby sme mohli zverejniť výzvy na poskytnutie dotácie, musíme vedieť koľko máme finančných prostriedkov. Momentálne čakáme na vyjadrenie sekcie financovania. Následne zverejníme  výzvy podľa zákona o športe, ktoré musia byť zverejnené najmenej 30 dní.  Športovým organizáciám doporučujem sledovať stránku Ministerstva školstva  začiatkom januára."

V minulosti sa ako riešili situácie keď chýbali financie?

"Pred prijatím zákona o športe v prípade, ak vznikol takýto stav, podala sa žiadosť na ministerstvo financií o vykonanie rozpočtového opatrenia na financovanie daného účelu. V súčasnosti    to nie je tak jednoduché a to z dôvodu presného spôsobu prerozdeľovania prostriedkov z rozpočtu športu. Rozpočtové opatrenie ministerstva financií totižto zvyšuje  aj celkový rozpočet na šport a tento sa musí prerozdeľovať podľa zákona. T.j. ak napríklad budeme potrebovať 100 000 eur na podporu MS juniorov v hokeji, ktoré máme v roku 2017, presunú sa tieto prostriedky do kapitoly šport a z nich 80% sa musí prerozdeliť  národným športovým zväzom a pod. a až 7,5 %, čo predstavuje 7 500 eur, môžeme poskytnúť na podporu tak významného podujatia."

Viac o téme: Zákon o športe Monika Maršáleková
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: športky
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy