USA si na majstrovstvách sveta zrejme nezahrá: Jediná voľba, ako dosiahnuť svoj cieľ!

Americké reprezentantky
Americké reprezentantky

NEW YORK - Americké hokejové reprezentantky pre nedostatok financií hrozia národnej asociácii USA Hockey bojkotom majstrovstiev sveta, ktoré sa začnú 31. marca v Plymouthe v Michigane. Družstvo v stredu oznámilo, že nenastúpi, ak nevyhovejú jeho nárokom. Druhá strana vyslovila poľutovanie nad týmto rozhodnutím a tvrdí, že so zástupcami hráčok sa dohodla na významnom zvýšení finančného zabezpečenia hokejistiek v období prípravy na zimné olympijské hry.

"Nebolo jednoduché dobrovoľne sa vzdať účasti na turnaji, ale je to jediné správne rozhodnutie. Žiadame len spravodlivosť. Som hrdá na to, že stojíme všetky plece pri pleci, aby sme povedali, že čo je veľa, to je veľa," uviedla útočníčka Jocelyne Lamoureuxová-Davidsonová.       

Hráčky informovali USA Hockey, že sa nezúčastnia ani na tréningovom kempe od 21. marca, ak dovtedy nenastane relevantný progres v rokovaniach o podpore a odmenách. Požadujú kontrakty so zahrnutím trvalých kompenzácií. Momentálne majú zmluvy len na olympijské sezóny, požadujú pokrytie nákladov aj mimo nich. Podľa právnickej firmy, ktorá ich zastupuje, dostávajú 1000 USD mesačne počas polročného olympijského obdobia a "v podstate nič" inokedy.

"Vieme o probléme, a preto sme proaktívne zvýšili úroveň priamej podpory ženskej reprezentácie v príprave na zimné olympijské hry 2018. Komunikovali sme o tom so zástupcami hráčok a tešíme sa na ďalší pokrok v diskusii," reagoval v komuniké výkonný riaditeľ USA Hockey Dave Ogrean. Pod pojmom podpora sa vraj skrýva hradenie nákladov na šesťmesačný kemp, zvýšenie štipendií a vypísaných odmien za zisk medaily, čo môže predstavovať až 85 000 amerických dolárov v hotovosti na osobu. Suma nezahŕňa krytie nákladov na ubytovanie, dopravu, stravu, zdravotnú starostlivosť, poistenie a celkové zázemie vrátane realizačného tímu.      

Kapitánka Meghan Dugganová tvrdí, že USA Hockey v komuniké zavádza a znevažuje. Právnici zastupujúci hráčky vraj neevidujú žiadnu ponuku v spomenutej výške. "Je to len ďalší príklad nevšímavosti voči všetkému, po čom voláme, ľahostajnosti voči našej požiadavke zmluvne zastrešiť celé štvorročné obdobie," vyhlásila Dugganová a pripomína, že ženský hokejový tím USA si zaslúži poistenie a cestovanie na úrovni mužov.         

Hokejistky tiež naliehajú, aby USA Hockey plne financovala svoje programy pre ženy a dievčatá a prestala sa k nim správať ako k doplnku. Pre porovnanie, národné tímy chlapcov do 17 a 18 rokov odohrajú počas sezóny 60 zápasov, zatiaľ čo ženy v neolympijskom roku iba deväť.  

Rozpor pripomenul podobnú aféru, ktorá vyvstala vlani v marci, keď sa futbalové reprezentantky Spojených štátov amerických obrátili s ponosou na federálnu Komisiu pre rovnosť zamestnaneckých príležitostí. Poukázali vtedy na finančnú diskrimináciu zo strany US Soccer.


Tagy: USA Dave Ogrean

Zdroj:
SITA
Foto:
facebook - NHLNU

DISKUSIA