VIDEO+FOTO Sagan v štvrtej etape plnil tímovú úlohu: Dnes má ale prísť jeho deň!

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora - Hansgrohe v akcii v kopcovitom teréne počas 4. etapy cyklistických pretekov Okolo ŠvajčiarskaSlovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora - Hansgrohe v akcii v kopcovitom teréne počas 4. etapy cyklistických pretekov Okolo Švajčiarska Zdroj: TASR

VILLARS-SUR-OLLON - Americký cyklista Larry Warbasse z tímu Aqua Blue Sport zvíťazil vo štvrtej etape pretekov Okolo Švajčiarska. Utorňajšia 143,2 km dlhá etapa z Bernu do Villars-sur-Ollon mala kopcovitý charakter, v ktorej sa hlavne bojovalo o post lídra celkového poradia. Na čelo sa po utorku dostal Talian Damiano Caruso z BMC s náskokom 15 sekúnd pred druhým Holanďanom Stevenom Kruijswijkom z LottoNL-Jumbo. Zo Slovákov bol najlepší Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe, v cieli ho klasifikovali na 123. pozícii.

Etapu rozbehla hneď v úvode štvorica Lars Boom, Larry Warbasse, Antoine Duschesne a Nick van der Lijke, ktorá sa odtrhla od pelotónu. Ich náskok bol v jednom momente viac ako osem minút. V balíku nechýbal ani Peter Sagan, ten však neútočil na prvenstvo, ale pomáhal tímovým kolegom a šetril sily do ďalších dní.

Peter Sagan pri tímovom Galéria fotiek (4) Zdroj: Tim de Waele/TDWSport.com

"Každý v našom tíme vrátane Petra Sagana dnes tvrdo pracoval na tom, aby dostal Patricka Konrada v dobrej pozícii pod záverečný kopec. Patrick vydal zo seba všetko, snažil sa, čo mu nohy stačili. Stále ešte nedosiahol svoju topformu po Gire, v globále sme však spokojní s výsledkom. V celkovej klasifikácii zaostáva o 1:40 min a je naším lídrom. Budeme naďalej pracovať pre neho v horských etapách. Ešte predtým, zajtra, sa opäť pokúsime o úspech s Petrom Saganom," uviedol Ján Valach, slovenský športový riaditeľ Bora-Hansgrohe na tímovom webe po skončení štvrtej etapy.

"Prvé víťazstvo v mojej kariére, je to niečo úžasné. Tieto preteky mám nesmierne rád. Je to krásna krajina, na ktorú mám skvelé spomienky. V predchádzajúcom roku som tu bol vo farbách tímu IAM Cycling, preto som to bral vlastne ako domáce preteky. Ľudia ma povzbudzovali, ako aj športový riaditeľ z auta. Som šťastný. Vo víťazstvo som veril hneď, ako som sa dostal do úniku. Celú sezónu sa snažím dostať do úniku, konečne sa to vyplatilo," uviedol víťazný Američan Warbasse po dojazde do cieľa.

Sagan po štvrtej etape opustil priebežnú tretiu pozíciu celkového poradia, ktorá mu patrila po predchádzajúcej etape s dojazdom v Berne, kde skončil na druhom mieste. Aktuálne sa P. Sagan nachádza na 62. priečke. Jeho krajan Michael Kolář je 126. a Juraj Sagan figuruje na 159. pozícii. Lídrom Bora-Hansgrohe vo 4. etape s cieľom vo Villars-sur-Ollon bol Rakúšan Patrick Konrad, ktorý finišoval na 15. mieste s mankom 2:20 min na víťazného Warbasseho. V bodovacej súťaži P. Sagan klesol zo siedmeho na jedenáste miesto, vedie Austrálčan Michael Matthews (Sunweb).

V stredu príde na rad 5. etapa (Bex - Cevio, 222 km), ktorá je suverénne najdlhšou v tohtoročných pretekoch Tour de Suisse. V jej strede bude jedno stúpanie špeciálnej kategórie na Simplonstrasse do výšky 1989 m. Záver však bude na rovine.

Etapové podujatie Okolo Švajčiarska zaradené do kalendára World Tour je pre dvojnásobného majstra sveta Petra Sagana tradičnou prípravou na Tour de France, pravidelne sa na ňom zúčastňuje od roku 2010. P. Sagan počas siedmich rokov vyhral 13 etáp na pretekoch Okolo Švajčiarska, čo je historický rekordný zápis. O dva etapové triumfy menej vybojovali domáce legendy Ferdinand Kübler, Hugo Koblet a Fabian Cancellara.

Viac o téme: Peter Sagan Okolo Švajčiarska