Sagan sa stal absolútnou legendou: Rekordný zápis zatienil aj veľké esá histórie!

Peter Sagan v cieli
Peter Sagan v cieli

SCHAFFHAUSEN - Slovenský cyklista Peter Sagan sa stal víťazom 8. etapy 81. ročníka pretekov Okolo Švajčiarska, ktorá mala štart a cieľ v Schaffhausene a merala 100 km.

Líder tímu Bora-Hansgrohe triumfoval v záverečnom hromadnom šprinte v uliciach Schaffhausene, keď bez problémov zdolal talianskych súperov Sachu Modola (UAE Team Emirates) a Mattea Trentina (Quick-Step Floors). Na čele celkového poradia zostal Slovinec Simon Špilak (Kaťuša-Alpecin) s náskokom 52 sekúnd pred Talianom Damianom Carusom (BMC Racing). Do konca pretekov Okolo Švajčiarska zostáva odjazdiť už len záverečnú nedeľňajšiu etapu. Bude ňou individuálna časovka na 28,6 km v Schaffhausene, ktorá rozhodne o celkovom víťazovi.

Peter Sagan si pripísal druhé etapové víťazstvo na tohtoročnom "Švajčiarsku" a celkovo rekordné pätnáste od roku 2010, keď sa po prvý raz zúčastnil na týchto pretekoch. Sagan si zároveň sobotňajším triumfom zabezpečil víťazstvo v bodovacej súťaži na Okolo Švajčiarska 2017. V tomto kalendárnom roku má slovenský dvojnásobný majster sveta na konte už 6 víťazných koncoviek v pretekoch UCI.

"Bol to skvelý deň, som šťastný. Moji spolujazdci odviedli výbornú prácu a kontrolovali vývoj etapy. Som naozaj veľmi rád, že som tento rok mohol vyhrať aj druhú etapu na týchto pretekoch," uviedol Peter Sagan v prvej reakcii aj na webe Cyclingnews.

Športový riaditeľ Ján Valach neskôr na webe tímu Bora-Hansgrohe hodnotiaco doplnil: "Dnešné excelentné víťazstvo Petra Sagana bolo výsledkom perfektnej tímovej práce, a to každého člena družstva. Etapa mala od začiatku veľmi rýchle tempo a my sme mali v pláne kontrolovať jej priebeh. Od začiatku sme sa snažili mať zástupcov na čele, lebo tento okruh bol nielen rýchly, ale aj technicky náročný. Juraj Sagan bol prvý, kto sa staral o tempo, neskôr ho vystriedal Michael Kolář. V poslednom okruhu to bolo na trojici Jay McCarthy, Maciej Bodnar a Marcus Burghhardt. Skvelé nohy mal najmä Jay, ktorý sa postaral takmer o minútové zmazanie úniku. Sme veľmi radi, ako výborne si Peter Sagan počínal v šprinte. Myslím si, že ukázal veľmi dobrú formu."

Etapové podujatie Okolo Švajčiarska zaradené do kalendára World Tour je pre Petra Sagana prípravou na Tour de France, pravidelne sa na ňom zúčastňuje od roku 2010. Sagan počas ôsmich rokov vyhral 15 etáp na Okolo Švajčiarska, čo je historický rekordný zápis. O štyri etapové triumfy menej vybojovali švajčiarske legendy Ferdinand Kübler, Hugo Koblet a tiež ich mladší krajan Fabian Cancellara.


Tagy: Peter Sagan Fabian Cancellara Okolo Švajčiarska Ferdinand Kübler Hugo Koblet

Zdroj:
SITA
Foto:
Facebook Peter Sagan

DISKUSIA