Sen o obhajobe striebra sa rozplynul: Volejbalistky na Fínsko nestačili ani v odvete!

Slovenské volejbalistky na Fínsko nestačili ani v odveteSlovenské volejbalistky na Fínsko nestačili ani v odvete Zdroj: cev.lu

HELSINKI - Slovenské volejbalistky nepostúpili do finále Európskej ligy. V nedeľňajšej semifinálovej odvete prehrali v Helsinkách s domácim Fínskom 0:3. Severanky vyhrali aj prvý duel, v stredu triumfovali v Poprade 3:2. Vo finále sa stretnú s úspešnejším z dvojice Španielsko - Ukrajina (prvý zápas 1:3). Slovenky tak neobhája druhé miesto z vlaňajšieho 9. ročníka súťaže, ktorý bol pre ne premiérový medzi kontinentálnou elitou.

Tréner Marek Rojko spravil dve zmeny v porovnaní s prvým zápasom v Poprade. Na smečiarskom poste nastúpila Kuciaková a na "účku" dostala šancu Krišková. Po vyrovnanom úvode sa ako prvé dostali do trháku Fínky, keď viedli 10:6. Domáce volejbalistky dobre podávali, čo robilo Slovenkám problémy a náskok Suomi narástol na 14:8. Po bloku Drobňákovej znížili slovenské reprezentantky na 11:14 a neskôr po ese Abrhámovej bol náskok domácich už len dvojbodový - 14:16. Fínky však zvrat nedovolili a po ďalšej sérii bodov vyhrávali 20:14. Prvý set získali v pomere 25:16.

Druhé dejstvo začali Slovenky veľmi dobre a pri podaní Kosekovej vyhrávali 6:0. Na prvom technickom timeoute bolo 8:3 po dvojbloku Abrhámová-Krišková. Potom zatlačila podaním Abrhámová a po Kriškovej ulievke bolo 11:5. Fínky znížili na 9:12 a tréner Rojko reagoval oddychovým časom. Domáce ožili a pri podaní Kosonenovej otočili skóre na 13:12. Fínky mali v tejto fáze jasne navrch, niesli sa na pozitívnej vlne a vypracovali si náskok 20:14. Druhý set vyhrali domáce 25:18.

Po bloku Herelovej viedli Slovenky na začiatku tretieho setu 4:1, ale Fínky bleskovo vyrovnali. Pokračovalo sa bod po bode, po Kriškovej útoku viedli slovenské volejbalistky 9:8. Potom dala dve esá za sebou Karhuová a Fínky vyhrávali 12:10. Slovenky sa nevzdávali a vyrovnali na 15:15. Do koncovky išli slovenské volejbalistky s miernym náskokom 20:19, keď dlhú výmenu zakončila Drobňáková. Záver však lepšie zvládli Fínky, tretí set vyhrali 25:21 a tešili sa z postupu do finále.

Fínsko - Slovensko 3:0 (16, 18, 21)
Zápas trval: 77 minút. Rozhodovali: Ayataová (Tur.) a Dimachi (Rum.), 810 divákov.

Fínsko: Karhu 11, Öhman 7, Alanko 0, Kosonen 10, Pihlajamäki 6, Korhonen 18, liberá Koljonen a Mäntylä (Heikkiniemi 0). Tréner: T. Kangasniemi.

SR: Herelová 6, Koseková 1, Kuciaková 7, Abrhámová 8, Krišková 10, Drobňáková 8, libero Valachová (Ovečková 0, Pištěláková 1, Salanciová 0, Šunderlíková 0). Tréner: M. Rojko.

/prvý zápas 3:2, do finále postúpilo Fínsko/

Viac o téme: Slovensko Fínsko Európska liga 2017