VIDEO Víťazom ďalšej kopcovitej etapy Mollema: Froome naďalej v žltom

Holanďan Bauke Mollema (Trek-Segafredo) víťazí v 15. etape cyklistických pretekov Tour de France z Laissac-Severac l'Eglise do Le Puy-en-Velay
Holanďan Bauke Mollema (Trek-Segafredo) víťazí v 15. etape cyklistických pretekov Tour de France z Laissac-Severac l'Eglise do Le Puy-en-Velay

LE PUY-EN-VELAY - Holandský cyklista Bauke Mollema z tímu Trek-Segafredo vyhral nedeľnú 15. etapu pretekov Tour de France, ktorá merala 189,5 kilometra a viedla z Laissac-Severac 'Eglise do Le Puy-en-Velay. Pripísal si premiérové etapové prvenstvo na Tour, v roku 2013 sa z čiastkového úspechu tešil na španielskej Vuelte. Druhý skončil Talian Diego Ulissi (SAE Team Emirates), tretí finišoval domáci Tony Gallopin (Lotto-Soudal.)

"Je to úžasné. Posledné roky som sa tvrdo pripravoval práve pre túto chvíľu. Do samostatného úniku som šiel približne 30 kilometrov pred cieľom, ešte nikdy som nešiel sám tak dlho, ale cítil som sa veľmi dobre. Krátko pred koncom to vyzeralo tak, že ma súperi dostihnú, ale dokázal som to. Je to najväčšie víťazstvo mojej kariéry. O triumfe na Tour de France som vždy sníval," uviedol Mollema po premiérovom triumfe na TdF.

Pretekári absolvovali kopcovitú etapu, postupne na nich čakali horské prémie prvej, tretej, prvej a štvrtej kategórie, cieľ bol po zjazde. Profil dával príležitosť jednotlivcom či skupinám snažiacim sa o ataky. Do záverečných 60 kilometrov sa z početného 28-členného úniku odpútal Tony Martin (Kaťuša-Alpecin), ktorý nechcel vyčkávať na záverečné stúpanie. Vypracoval si dvadsaťsekundový náskok, v zjazde a na rovine ho zvýšil na viac než minútu. Päťdesiat kilometrov pred cieľom vyhovovala trať presne jeho schopnostiam špecialistu na časovky.

Nositeľ žltého dresu Christopher Froome (Sky) mal približne 40 kilometrov pred finišom problémy s bicyklom, od tímového kolegu dostal nový a pokračoval približne deväť minút za Martinom. Zaostával však najmä za skupinou, v ktorej figurovali druhý a tretí muž priebežného poradia Fabio Aru (Astana), resp. Romain Bardet (AG2R La Mondiale). Ani vyše minútový náskok nestačil Martinovi v kopci, kde ho tri kilometre pod vrcholom dostihol a aj predstihol Warren Barguil (Sunweb). Mikel Landa dotiahol Froomea naspäť, no prepadol sa iný ašpirant Nairo Quintana, na ktorého dokonca ani nečakali spolujazdci z Movistaru.

Serge Pauwels (Dimension Data) i Mollema prenasledovali Barguila, práve druhý menovaný sa v zjazde dostal na čelo a osamotene vyrazil v ústrety víťazstvu. Súperilo sa aj za nimi. Bardet nasadil, neodpútal sa však od spolufavoritov vrátane Froomea, naďalej strácal jedine Quintana. Tridsaťročný Mollema vyhral poslednú horskú prémiu, držal sa na vedúcej pozícii aj desať kilometrov pred páskou a podarilo sa mu to až do cieľa. "Je to úžasné, som veľmi šťastný. Konečne som vyhral etapu na TdF, uplynulé roky som na tom pracoval. Niekoľkokrát som bol blízko, na túto etapu sme dostali voľnú ruku. Takmer sme sa nechytili úniku, pomohli mi tímoví kolegovia. V stúpaní som sa snažil priblížiť k vedúcej skupine. Potom som si povedal, že to skúsim a nebudem váhať. Asi nikdy som nešiel sám takto dlho," uviedol nedeľný víťaz v televíznej reakcii.

Froome si udržal čelné postavenie v celkovej klasifikácii, Quintana vypadol z jej elitnej desiatky. V pondelok je na programe druhý voľný deň, v utorok potom na cyklistov čaká 16. etapa Le Puy-en-Velay - Romans sur Isere (165 km).

Výsledky 15. etapy Tour de France (Laissac-Severac 'Eglise - Le Puy-en-Velay, 189,5 km):
1. Bauke Mollema (Hol./Trek-Segafredo) 4:41:47 h, 2. Diego Ulissi (Tal./SAE Team Emirates), 3. Tony Gallopin (Fr./Lotto-Soudal), 4. Primož Roglič (Slovin./LottoNl-Jumbo) všetci +19 s, 5. Warren Barguil (Fr./Sunweb) +23, 6. Nicolas Roche (Ír./BMC) +1:00 min, 7. Lilian Calmejane (Fr./Direct Energie), 8. Jan Bakelants (Belg./AG2R La Mondiale), 9. Thibaut Pinot (Fr./FDJ), 10. Serge Pauwels (Belg./Dimension Data) všetci +1:04


Tagy: Tour de France Chris Froome Bauke Mollema

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA