Trénerka skvelého Volka: Posledný krok je vždy najťažší

Šprintér Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou po tréningu pred odletom na XVI. majstrovstvá sveta v atletike v Londýne.
Šprintér Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou po tréningu pred odletom na XVI. majstrovstvá sveta v atletike v Londýne.

TCHAJ-PEJ - Slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko získal pre slovenskú výpravu prvú medailu na 29. svetovej univerziáde v Tchaj-peji na Taiwane. Vo finále behu na 200 metrov obsadil skvelé 3. miesto časom 20,99 sekundy.

Finále, ktoré sa bežalo v extrémnom protivetre 3,8 m/s, vyhral Francúz Jeffery John za 20,93 sekundy pred Jamesom Lindem z Kanady (20,96), o stotinku štvrtý za Volkom finišoval najväčší favorit Juhoafričan Titi (21,00). Záverečný boj o medaily bol nesmierne vyrovnaný, šprintéri na 2. až 7. mieste sa zmestili do 11 stotín. Volko si po bronzovú medailu dobehol výborným záverom, keď v posledných metroch súperov prevalcoval.

„Ani neviem, kde som v sebe našiel ešte toľko síl. Siahol som tentoraz až na úplné dno. Táto medaila je pre mňa nečakaná, lebo pred finále som tipoval, že budem šiesty, nanajvýš piaty,“ priznal úprimne zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka.

Trénerka sa modlila

„Hovorí sa, že posledný krok je zvyčajne najťažší a ja už viem, že to je naozaj pravda. Posledný týždeň bol pre nás všetkých naozaj ťažký a hoci viem, že to bude vyzerať ako vyhováranie sa, je obdivuhodné, že v takýchto podmienkach vybojoval Janko bronzovú medailu, ktorú od neho všetci očakávali... Len som sa modlila, aby mu bola dopriata, pretože si ju zaslúži za to, aký je,“ vravela dojatá trénerka Naďa Bendová. „Bolo to však náročné. Videla som kontrolné časy, vedela som, na akej je výkonnostnej úrovni, no zároveň som si uvedomovala, že už je unavený a jeho jediná motivácia bola, aby to už mal za sebou. V sobotu bolo len 31 stupňov, pretože sa finále bežalo neskôr večer, nízka vlhkosť vzduchu, no fúkal protivietor 3,8 m/s, čo ubralo na kvalite časov a extrémne zvýšilo úsilie a následne únavu. Finále sa bežalo v skvelej atmosfére a do poslednej chvíle sme nevedeli, ako Janko skončil. Sedeli sme približne 30 metrov pred cieľom a tam bol Janko ešte piaty, no prišiel jeho skvelý záver, potom chvíľa napätia a moje infarktové stavy a vzápätí obrovský výbuch radosti. Cela výprava skákala od radosti a ja som si zaslzila. Janko dokázal naozaj nemožné. Som vďačná, že ako trénerka môžem byť pri tom.“

Dvadsaťročný Volko, pre ktorého je SU 2017 už tretí vrchol v letnej sezóne po ME do 23 rokov v Bydgoszczi a MS v Londýne, bol v Tchaj-peji už piaty vo finále behu na 100 m. Pre Volka je univerziádny bronz už štvrtý cenný kov v tomto roku na vrcholnom podujatí. Predtým na halových ME v Belehrade bral v marci na 60 m striebro, na júlových ME do 23 rokov Bydgoszczi zlato na 200 a striebro na 100 m.

Študent FIIT STU v Bratislave Volko bez problémov postúpil do finále , keď v II. semifinále skončil druhý (20,82) za Aldemirom da Silvom (20,74), no Brazílčana neskôr diskvalifikovali. Slovenský rekordér dosiahol celkovo štvrtý výkon. „Semifinále zvládol naozaj dobre, šetril si sily. Janko bežal pomalšie prvú stovku, zo zákruty vybiehal na 4. mieste, takže musel zabrať, aby sa dostal na postupovú priečku,“ podotkla Naďa Bendová.

Slovensko v ére samostatnosti od roku 1993 získalo na jednotlivých SU dovedna už 46 medailí, z n ich 8 zlatých, 15 strieborných a Volkovou zásluhou už 23 bronzových. Atléti si vybojovali doteraz 8 cenných kovov (1 - 5 - 2): zlato Martin Kučera na 400 m prekážok (Kazaň 2013), striebro Dana Velďáková v trojskoku (Bangkok 2007), kladivári Martina Hrašnová (Belehrad 2009) a Marcel Lomnický (Šen-čen 2011 a Kazaň 2013), osemstovkár Jozef Repčík (Kazaň 2013) a bronz získali guliar Milan Haborák (Peking 2001) i Ján Volko na 200 m (Tchaj-pej 2017).


Tagy: Ján Volko Naďa Bendová

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Michal Svítok

DISKUSIA