Ďalšie hrozivé zistenie: Štúdia poukázala na masívny doping v športe

Ilustračné foto
Ilustračné foto

FRANKFURT - Štúdia Univerzity Tübingen a Harvard Medical School poukázala na fakt, že doping medzi profesionálnymi športovcami je oveľa rozšírenejší ako je rozsah antidopingových kontrol. V správe sa uvádza, že minimálne tridsať percent športovcov na atletických majstrovstvách sveta 2011 v Daegu dopovalo, na Arabských hrách v Dauhe v rovnakom roku ich bolo dokonca 45 percent.

 Výsledok štúdie je v ostrom kontraste so zisteniami pri kontrolách, v Daegu totiž neprekročila hranica pozitívnych testov ani jedno percento, v Dauhe to bolo 3,6 percenta.  Svetová antidopingová agentúra (WADA) poverila inštitúty spracovaním štúdie, schválenie výsledkov prišlo na základe dohody s Medzinárodnou asociáciou atletických federácií (IAAF) až niekoľko rokov po samotných podujatiach.

Do projektu sa zapojilo takmer 2200 atlétov. Väčšia šanca na chytenie dopingových hriešnikov vychádza podľa nich z monitorovania biologických pasov. Spracovatelia štúdie veria, že takýmto spôsobom pomôžu v boji proti dopingu v športe. Informovala agentúra DPA.


Tagy: Doping

Zdroj:
TASR
Foto:
skysports.com

DISKUSIA