Ruskí dopingoví hriešnici očistení: Z takmer stovky mien iba jediný vinník!

Olivier Niggli
Olivier Niggli

LIMA - Svetová antidopingová agentúra (WADA) zamietla 95 z prvých 96 dopingových prípadov, v ktorých figurujú ruskí športovci. Pochádzajú z vyšetrovania Richarda McLarena, ktorý na ne poukázal vo svojej správe, pričom proces mal byť v Rusku riadený štátom.

Predstavitelia WADA v 95 prípadoch konštatovali, že neexistujú dostatočné dôkazy. "Je to absolútne v súlade s prebiehajúcim procesom, úprimne povedané, nič neočakávané," povedal generálny riaditeľ WADA Olivier Niggli a pokračoval: "Najprv sa riešili prípady, v ktorých existovalo najmenej dôkazov."

McLaren "vytiahol" vyše tisíc potenciálnych dopingových previnení, dokazovanie však bude podľa Niggliho veľmi obtiažne, pretože Rusi systematicky likvidovali vzorky a nekooperovali pri prehodnotení dôkazov. "Je to tisíc mien, ale pre mnohých je jediné, čo McLaren má, že sú na jeho zozname," poznamenal Niggli a dodal: "Ak by bolo možné stíhať športovca na základe toho, že je na zozname, bolo by to skvelé. To však nie je realita. Tisícky vzoriek boli v Moskve zničené."

Zverejnenie 95 mien prichádza s blížiacou sa uzávierkou rozhodnutia o účasti ruských športovcov na februárových zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu. Dve komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) - jedna posudzuje individuálne prípady a druhá celkovú korupciu - podajú interné správy tento týždeň.


Tagy: Olivier Niggli

Zdroj:
SITA
Foto:
112.international

DISKUSIA