KONIEC na olympijskom turnaji! Slovákom repete s USA vôbec nevyšlo

Ryan Donato prekonáva gólaman Jána LacaRyan Donato prekonáva gólaman Jána Laca Zdroj: TASR/Michal Svítok

PJONGČANG - Slovenskí hokejisti ukončili svoje vystúpenie na zimných olympijských hrách 2018 v kórejskom Pjongčangu v play-off o postup do štvrťfinále. Zverenci trénera Craiga Ramsayho podľahli v utorok Spojeným štátom americkým 1:5.

Po bezgólovej prvej tretine otvoril skóre duelu po 96 sekundách druhého dejstva Ryan Donato, o ďalších 40 sekúnd zvýšil na 2:0 pre tím USA obranca James Wisniewski v presilovke o dvoch korčuliarov. Trojgólový rozdiel potom stanovil Marco Arcobello, Slováci ešte v závere II. tretiny znížili na 1:3 delovkou Petra Čerešňáka. V záverečnej časti hry reprezentanti USA poistili svoj náskok ďalšími dvoma gólmi a postúpili do štvrťfinále.

USA - Slovensko 5:1 (0:0, 3:1, 2:0)
Góly: 22. Donato (Gilroy, Terry), 23. Wisniewski (Terry), 34. Arcobello (Terry, Blum), 50. Roe (B. Little, O'Neill), 57. Donato (Wisniewski) - 37. Čerešňák (Graňák, L. Nagy)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Michal Čajkovský 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rantala, Salonen (obaja Fín.) - Pihlblad (Švéd.), Suominen (Fín.), 6391 divákov

USA: Zapolski - Gunderson, Sanguinetti, Welch, Gilroy, Billins, Blum, Wisniewski - B. Little, Roe, O'Neill - Chris Bourque, Greenway, B. Gionta - Donato, Arcobello, Terry - Stoa, McCarthy, Slater - B. Butler

Slovensko: J. Laco - Marek Ďaloga, Baranka, Graňák, Čerešňák, Starosta, Čajkovský, Mikuš - Cingel, T. Marcinko, Lamper - Marcel Haščák, Bubela, M. Bakoš - L. Nagy, T. Surový, Marek Hovorka - Ölvecký, M. Krištof, M. Sukeľ - Kudrna

Američania vleteli do zápasu ako kométa a okamžite dostali slovenských reprezentantov pod tlak, už po niekoľkých sekundách musel byť brankár Ján Laco v pohotovosti, hokejisti USA puk za jeho chrbát nedostali. Aktivita Američanov vyústila do vylúčenia Miloša Bubelu v 4. minúte, Slováci sa následne ubranili. V 15. minúte išiel na trestnú lavicu aj americký veterán a kapitán Brian Gionta, v presilovke neuspeli ani zverenci kouča Craiga Ramsayho. V závere úvodnej časti hry sa do veľkej šance dostal Chris Bourque, ale nedokázal skórovať.

Už po 96 sekundách druhej tretiny otvoril skóre duelu Ryan Donato. Slováci nedostali príležitosť na rýchlu odpoveď, naopak, museli hrať v početnej nevýhode o dvoch hráčov po faule Ladislava Nagya a zákroku Michala Čajkovksého, ktorý dostal trest do konca zápasu. Američania presilovku rýchlo využili a 40 sekúnd od prvého gólu zvýšil James Wisnievski. Tím USA stanovil trojgólový rozdiel v 34. minúte zásahom Marca Arcobella. Iskričku nádeje pre hráčov spod Tatier vykresal v závere druhej časti tvrdou strelou v presilovke Peter Čerešňák. Obranca Plzne sa napokon s dvoma gólmi stal najlepším strelcom Slovenska na turnaji.

Pohodlné vedenie o tri góly vrátil Američanom v 50. minúte Garret Roe. Krátko po inkasovanom góle mohli Slováci znížiť, ale ďalšiu presilovú hru nevyužili. Naopak, v 56. minúte putoval na trestnú lavicu Marek Ďaloga a hráči USA premenili tretiu presilovku - Lacovi nedal šancu opäť Donato.

Viac o téme: Slovensko USA ZOH 2018
  • Zdroj: športky, SITA, TASR