VIDEO Famózny Sagan mal etapové víťazstvo na dosah: Pred ním finišoval len Yates

Adam Yates z tímu Mitchelton – Scott vyhral 5. etapuAdam Yates z tímu Mitchelton – Scott vyhral 5. etapu Zdroj: TASR/Dario Belingheri/ANSA via AP

FILOTTRANO - Britský cyklista Adam Yates zvíťazil v nedeľňajšej piatej etape na pretekoch Tirreno-Adriatico z prestížneho kalendára World Tour. Jazdec tímu Mitchelton-Scott triumfoval po sóloúniku v záverečných kilometroch, v cieli vo Filottrane mal náskok siedmich sekúnd pred slovenským trojnásobným a úradujúcim majstrom sveta Petrom Saganom vo farbách Bora-Hansgrohe.

Na tretej priečke finišoval Poliak Michal Kwiatkowski zo zoskupenia Sky. Etapa štartovala v Castelraimonde a merala 187 km. Peter Sagan na tohtoročnom Tirrene stále čaká na víťazstvo, po druhý raz skončil na druhom mieste.

Na čelo podujatia sa dostal Kwiatkowski, pred Talianom Damianom Carusom z BMC Racing má k dobru tri sekundy. Priebežne tretí je Španiel Mikel Landa (Movistar), za Kwiatkowským zaostáva o 23 sekúnd. V pondelok čaká jazdcov posledná šiesta etapa z Numany do Fana (153 km), ktorá bude mať rovinatý charakter.

Do nedeľňajšieho úniku sa rýchlo dostalo päť jazdcov - Dario Cataldo (Astana), Igor Boeve (Gazprom), Kristijan Koren (Bahrain-Merida), Steve Morabito (FDJ) a Iljo Keisse (Quick-Step Floors) získali takmer sedemminútový náskok. Pelotón ťahali Bora-Hansgrohe pracujúca pre Petra Sagana a tiež BMC Racing, kde mal svoje ambície Greg van Avermaet. Bora a BMC postupne znižovali náskok vedúcej skupiny, z ktorej medzičasom vypadol Boeve. Jedenásť kilometrov pred cieľom bol únik zlikvidovaný a vpredu bolo vidno aj Petra Sagana. V záverečných strmých pasážach ušiel Yates a vytvoril si dostatočný náskok, aby ukoristil etapu. Bora sa v závere snažila dohnať manko, ale už bolo neskoro.

Peter Sagan je jediný Slovák na Tirreno-Adriatico 2018. Od roku 2012 ani raz nechýbal na Pretekoch dvoch morí a predviedol dovedna sedem víťazných etapových koncoviek. Predvlani útočil aj na celkový triumf, ktorý mu o jedinú sekundu vyfúkol veľký rival Van Avermaet. Sagan je aj štvornásobným víťazom bodovacej súťaže na Tirrene.

Výsledky - Tirreno-Adriatico 2018:

5. etapa (Castelraimondo - Filottrano, 178 km): 1. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott 4:16:35 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Sky, 4. Tiesj Benoot (Belg.) Lotto Soudal, 5. Rigoberto Urán (Kol.) EF-Drapac Cannondale, 6. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky - všetci +7 s

Poradie po 5. etape: 1. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Sky 21:31:28 h, 2. Damiano Caruso (Tal.) BMC Racing +3 s, 3. Mikel Landa (Šp.) Movistar +23, 4. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky +29, 5. Rigoberto Urán (Kol.) EF-Drapac Cannondale +34, 6. Adam Yates (V. Brit.) Mitchelton-Scott +36

Viac o téme: Peter Sagan Tirreno-Adriatico Adam Yates