VIDEO Hrôzostrašný pád: Cavendish opäť neodhadol svoje schopnosti!

Hrôzostrašný pád Marka CavendishaHrôzostrašný pád Marka Cavendisha

SAN REMO - Talian Vincenzo Nibali pomerne nečakane ovládol 109. ročník cyklistických pretekov Miláno - San Remo (294 km), prvej a zároveň najdlhšej z piatich monumentálnych klasík sezóny. Nibali vyhral La Primaveru s náskokom niekoľkých metrov pred mocne finišujúcim Austrálčanom Calebom Ewanom (Mitchelton-Scott) a Francúzom Arnaudom Démarom (Groupama-FDJ).

O tempo na čele pelotónu sa starali aj jazdci Bora-Hansgrohe, aktívny bol najmä Juraj Sagan. V nájazde na stúpanie Cipressa s vrcholom 21,5 km pred cieľom (dĺžka 5,6 km, priemerný sklon 4,1%, maximum 9%) udávali vysoké tempo cyklisti tímu Sky a Astany. Peter Sagan sa držal na výhodnom približne desiatom mieste. Nasledoval pomerne technický zjazd až do rovinky na začiatok druhého tradičného stúpania týchto pretekov - Poggia približne 10 km pred koncom. Trinásť kilometrov pred cieľom sa cyklisti dočkali začiatku siedmej hodiny v sedle, stále bola vpredu početná skupina. Pred nájazdom na Poggio Mark Cavendish (Dimension Data) neodhadol svoje schopnosti pri prekonávaní obrubníka, prepadol cez bicykel a za sebou strhol približne 10 jazdcov, najviac na to doplatil tím Astana.

V stúpaní na Poggio ako prvý nečakane zaútočil Saganov pomocník Marcus Burghardt a za ním sa vydal jazdec BMC Racing Jean-Pierre Drucker. Burghardt sa stiahol, ale Drucker mal náskok 20-30 m 7,5 km pred cieľom. Zďaleka to nebolo rozhodujúce. Potom sa ocitli vpredu Nathan Hass (Kaťuša-Alpecin) a Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) a skúsený taliansky "žralok" sa osamotený dostal ako prvý na vrchol Poggia 5,4 km pred cieľom (3,7 km a 3,7%) s náskokom 11 sekúnd. To bola hodená rukavica súperom. Viacerí favoriti na čele so Saganom sa vydali na stíhaciu jazdu, dopredu vyrazil aj Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), ktorý sa 3 km pred cieľom zaradil na druhé miesto pred Sagana. Zjazd z Poggia sa skončil 2,3 km pred koncom a Nibali bol stále o 7 sekúnd vpredu. Tento malý náskok si udržal aj v záverečnom kilometri a 100 m pred cieľom už mohol spokojne zdvihnúť ruky nad hlavu na znak veľkého víťazstva. Už ho nik z prenasledovateľov nedostihol. V sedle bicykla strávil 7:18:43 h.

Vincenzo Nibali víťazom Milano Galéria fotiek (2) Zdroj: facebook - Milano Sanremo

Viac o téme: Mark Cavendish Vincenzo Nibali