VIDEO Sagan v Belgicku dokázal, čo nikto pred ním: Bola to perfektná tímová práca

Peter Sagan po tretíkrát ovládol belgickú klasiku Gent – WevelgemPeter Sagan po tretíkrát ovládol belgickú klasiku Gent – Wevelgem Zdroj: SITA/AP - Geert Vanden Wijngaert

WEVELGEM - Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) sa po tretí raz v kariére stal víťazom jednorazových pretekov Gent-Wevelgem (251,1 km) zaradených do prestížneho seriálu WorldTour. Trojnásobný a úradujúci svetový šampión v záverečnom šprinte zdolal Taliana Eliu Vivianiho (Quick-Step Floors) a Francúza Arnauda Démara (Groupama-FDJ). Čas víťaza v cieli bol 5:07:32 h. Sagan sa postaral o zápis do histórie, keď sa stal vôbec prvým cyklistom histórie, ktorý vyhral preteky dvakrát v drese majstra sveta.

Sagan si v koncovke etapy vo Wevelgeme počkal na správny okamih a popri ľavej bariére všetkým súperom z približne 20-člennej vedúcej skupiny ukázal chrbát. Prehru ťažko znášal najmä Talian Viviani, ktorý si najprv vybíjal zlosť trieskaním po riadidlách bicykla a neskôr sa rozplakal. Druhý slovenský cyklista v nedeľňajších pretekov Juraj Sagan (Bora-Hansgrohe) prišiel do cieľa o 5:34 min neskôr ako jeho mladší brat a obsadil 55. priečku.

Známu a prestížnu klasiku vo Flámsku Peter Sagan vyhral aj v rokoch 2013 a 2016, na konte má aj jedno druhé (2012) a dve tretie miesta (2014 a 2017). Celkovo má 28-ročný Žilinčan v zbierke už 103 víťazstiev v profikariére, v tomto roku sa tešil aj v jednej z etáp na januárovom podujatí Tour Down Under v Austrálii. Vďaka aktuálnemu triumfu sa Sagan dostal na druhú priečku v priebežnom celkovom poradí rebríčka UCi WorldTour za Španiela Alejandra Valverdeho.

"Som veľmi rád, že som zvíťazil. Bola to perfektná tímová práca. Vždy to je v hromadnom závere trochu lotéria. Skúsil som to na dlhší šprint. Mal som dobré nohy. Dnes nefúkalo až tak veľmi ako obvykle, bola väčšia skupina. Myslím si, že najmä z pohľadu počasia to boli najľahšie preteky Gent - Wevelgem, aké som dosiaľ zažil. Nebolo to ani také napäté ako vlani," povedal Peter Sagan pre Eurosport.

Pred Petrom Saganom sa trikrát podarilo zvíťaziť vo Wevelgeme štyrom Belgičanom (Robert van Eenaeme, Rik van Looy, Eddy Merckx, Tom Boonen) a tiež Talianovi Mariovi Cippolinimu. Preteky Gent-Wevelgem sa prvýkrát jazdili v roku 1934 a aktuálne sa skončil ich 80. ročník.

Preteky Gent-Wevelgem sú tradičnou prípravou na jeden z vrcholov celej cyklistickej sezóny - monumentálnu klasiku Okolo Flámska. Tento rok sa tieto preteky budú konať na Veľkonočnú nedeľu 1. apríla.

Viac o téme: Peter Sagan Gent – Wevelgem 2018
  • Zdroj: SITA, športky